London Chess Classic 2016

Widok na salę gry. Fotografie zamieszczone w artykule zostały pobrane z oficjalnej strony londonchessclassic.com

Jak co roku, w Londynie rozgrywany jest bardzo silny turniej ’London Chess Classic’, a od roku 2015 wchodzi w skład ’Grand Chess Tour’, czyli serii turniejów z dużą pulą nagród, gdzie uczestniczy ścisła czołówka światowa.

Lista startowa prezentuje się następująco:

 1  Caruana, Fabiano  USA  2823
 2  Kramnik, Vladimir  Rosja  2809
 3  Vachier-Lagrave, Maxime  Francja  2804
 4  So, Wesley  USA  2794
 5  Aronian, Levon  Armenia  2785
 6  Anand, Viswanathan  Indie  2779
 7  Nakamura, Hikaru  USA  2779
 8  Giri, Anish  Holandia  2771
 9  Topalov, Veselin  Bułgaria  2760
 10  Adams, Michael  Anglia  2748

Aż 8 zawodników jest obecnie w pierwszej dziesiątce listy FIDE! Brakuje „jedynie” Magnusa Carlsena oraz Sergeya Karjakina, którzy z pewnością odpoczywają po ciężkim meczu 🙂

Pojedynki pomiędzy tymi dwoma zawodnikami są zawsze ciekawe. Od czasu meczu w Eliście (czyli ponad 10 lat temu!) Vladimir i Veselin nie podają sobie rąk i każde starcie między nimi znaczy więcej niż zwykła partia szachów.

W pierwszej i drugiej rundzie mieliśmy po trzy rezultatywne partie. Wszystkim, którzy wieszczą śmierć szachów klasycznych, polecam zapoznanie się ze wszystkimi partiami rozegranymi w trakcie tego turnieju!

Ja przybliżę tylko pozycję z drugiej rundy pomiędzy Caruaną a Topalovem, gdzie rozegrano rzadki wariant obrony francuskiej i po 30 posunięciach powstała następująca pozycja, gdzie czarne miały niesamowite uderzenie.

Można było zagrać szalenie silne 30…Wxg7! z ideą 31.Wxg7 Wh8 i białe nie mogą się obronić przed matem bez dużych strat materialnych. W partii nastąpiło słabsze 30…Gxc3 31.bxc3 Hb2 i obiektywnie pozycja była dynamicznie wyrównana, ale w komplikacjach to Caruana wyszedł zwycięsko.

 

Wesley So z wynikiem 2/2 przekroczył właśnie barierę rankingową 2800! Przed nim udało się to tylko 11 zawodnikom.

 

Przed każdą rundą organizator Malcolm Pein zaprasza zwycięzców różnych turniejów dla dzieci, którzy w nagrodę mają okazję wykonać pierwsze posunięcie w partiach arcymistrzów.

W trakcie poprzedniej edycji pewien chłopiec przy partii Aronian-Carlsen postanowił zagrać coś bardzo śmiesznego. Oczywiście arcymistrzowie mogą cofnąć posunięcie i zagrać inne 🙂

Zachęcam wszystkich do śledzenia transmisji na żywo http://live.londonchessclassic.com/ – runda trzecia już dziś o godzinie 15:00! Z mojego ulubionego studia w St Louis komentują Yasser Seirewan, Tania Sachdev oraz Alejandro Ramirez. Na miejscu, w Londynie jest Maurice Ashley, który również pojawia się na transmisji analizując partie czy też rozmawiając z zawodnikami lub różnymi gośćmi specjalnymi. Przy tak dynamicznie prowadzonej transmisji nie da się usnąć i jednoznacznie udowadnia to, że szachy mogą być oglądalne.

 

Jeden z najlepszych komentatorów na świecie, Maurice Ashley przeprowadza wywiad z Anishem Giri.

Równolegle rozgrywany jest między innymi silny turniej FIDE Open (jest też wiele turniejów dla dzieci oraz turnieje weekendowe). Jak zwykle uczestniczy tam dość liczna grupa zawodników z Polski. Szczegółowe wyniki: http://chess-results.com/tnr251650.aspx?lan=1

Autor tego wpisu miał przyjemność zagrać tam w zeszłym roku i zdobyć czwartą normę na mistrza międzynarodowego. Podzieliłem się o moich wrażeniach wówczas na moim blogu https://piongu.wordpress.com/2015/12/15/london-chess-classic-2015/ Tym razem nie mogłem wyjechać z powodu obowiązków zawodowych, ale śledzę wnikliwie turniej w domu i z pewnością wybiorę się tam jeszcze kiedyś  🙂

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*