Move first, think later – recenzja

Nawet Infuś trenował z tą książką!

Ze wszystkich książek szachowych, które wpadły mi kiedykolwiek w ręce, pamiętam wstęp tylko do jednej z nich. Jest to właśnie „Move first, think later” Willy’ego Hendriksa. Co w niej tak wyjątkowego?

Kogniwistyka a szachy

Rozwój neurodydaktyki i kogniwistyki nie mógł przejść niezauważony w szachach. Procesy uczenia się, zapamiętywania i podejmowania decyzji są kluczowe dla gry w szachy. Niezwykle często jest, że grający partię zawodnicy nie widzą najprostszego motywu, który widzą wszyscy kibice wokół. Jeszcze częściej po przegranej zadajemy sobie pytanie „jakim cudem zagrałem tak fatalny ruch?„. Wszystko łączy się z modelowaniem naszego mózgu, więc czy jesteśmy w stanie trenować tak, by wykorzystywać maksymalnie nasz umysł?

IM Willy Hendriks uważa, że tak i zaprasza do dyskusji kontrowersyjnym tytułem. Nie jest to książka z serii „odkryłem tajemny sposób, by każdy mógł zostać arcymistrzem”, o czym świadczy podtytuł Sense and Nonsense in Improving Your Chess. Jeśli chcesz przeczytać moim zdaniem najlepszy wstęp do książki szachowej oraz sprawdzić spis treści, wydawca daje taką możliwość:

https://www.newinchess.com/media/wysiwyg/product_pdf/966.pdf

O książce

Nie sposób się nie uśmiechać, czytając historie zawarte w „Move first, think later”. Opracowania naukowe okraszone anegdotami z szachowego świata, poszerzające horyzonty zadania i ich dobra analiza zdecydowanie są mocnymi punktami książki.

Każdy rozdział ma jasną strukturę: zadania do rozwiązania, opis zawierający: historie, badania, odwołania do metod treningu; analiza zadań i wariantów. Dobrze to zostało przedstawione na przykładowych stronach, które linkowałem wyżej:

Przejrzyste, eleganckie wydanie. Format zadań i odpowiedzi do nich bardzo mi podpasował.

Zalety i wady

Korespondowanie z innymi książkami, takimi jak Excelling at Chess Calculation Aagaarda, The Woodpecker Method Smith&Tikkanen czy partiami komputerów.

Nie jest to książka z zadaniami! Każdy rozdział okraszony jest zadaniami w liczbie od 4 do 11, sumarycznie mamy 138 zadań w książce. Pozwalają zagłębić się w temat, jednak by mistrzowsko poznać arkana danych tematów, trzeba wykonać więcej pracy niż przerobienie tylko tej książki.

Język angielski – tak jak w poprzednich recenzjach, do czynienia mamy z językiem obcym. Jednak nie od dziś wiadomo, że wypada znać lingua franca. 

Niebanalność – ilość informacji o psychologii, kogniwistyce czy metodach treningu może nie zachęcić początkujących zawodników, mimo to w recenzjach GM McShane’a czy CCM Bekemanna padają słowa takie jak „extremely readable” oraz zachęty do wysokiej jakości treningu z tą książką.

Jeśli zainteresowałem Cię tą pozycją, to jest ona do kupienia na przykład tu: www.szachowo.pl/move-first-think-later-sense-and-nonsense-in-improving-your-chess-p-1193.html


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem szachowym szachowo.pl, który w tym roku świętuje 25-lecie działalności. Można zamówić u nich szachy (na przykład z personalizowanym grawerunkiem), książki czy zegary szachowe. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*