Wszystko co musisz wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Warszawie

Grafika autorstwa chess24.com

Od 26 do 30 grudnia Warszawa staje się światową stolicą szachów. Dzięki zdecydowanym działaniom Polskiego Związku Szachowego i ministra Łukasza Schreibera, Polska stała się gospodarzem Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych! 

Harmonogram i format

W pierwsze trzy dni zostaną rozegrane MŚ w szachach szybkich: 13 rund (11 dla kobiet) tempem 15 minut + 10 sekund na każde posunięcie. Kolejne dwa dni zawodnicy zmierzą się w szachach błyskawicznych na dystansie 21 rund (17 dla kobiet) tempem 3 minuty + 2 sekundy. W puli nagród znajduje się 1 milion dolarów (po 350 tysięcy na turnieje Open w rapidzie i blitzu i po 150 tysięcy na turnieje kobiece).

Obie grafiki autorstwa chess24.com

Mistrzostwa będą zaczynały się o 15:00 każdego dnia (poza ostatnim – wtedy od 14:00). Transmisje w języku polskim prowadzić będą m.in.:

  • Polski Związek Szachowy (GM Pakleza, IM Brodowski, link)
  • chess24.pl (FM Polok, FM Szustakowski, link).

Oficjalna transmisja FIDE będzie w języku angielskim i prowadzić ją będą Keti Tsatsalishvili i Lawrence Trent. Będzie w niej i polski akcent w osobie Piotra Nguyena. Link: www.twitch.tv/fide_chess

Potrójna korona Carlsena

Magnus Carlsen jest mistrzem świata na wszystkich dystansach szachów – w szachach klasycznych dzieli i rządzi nieprzerwanie od 2013 roku. W szachach szybkich trzykrotnie był najlepszy na świecie (2014, 2015, 2019), a w szachach błyskawicznych aż czterokrotnie (2014, 2017, 2018, 2019). Z uwagi na to, że zeszłoroczne Mistrzostwa Świata zostały odwołane z powodu COVID-19, Magnus będzie bronił tytułów mistrza świata.

Wszystkie karty zawodników ze strony głównej Mistrzostw: https://worldrapidandblitz.fide.com/pl/

Jeśli mówisz „dominacja”, myślisz „Magnus Carlsen”. Pytanie brzmi: czy w Warszawie ktokolwiek zdoła zagrozić prymatowi Norwega?

Kto zagra w Warszawie?

Od jutra Stadion Narodowy w Warszawie stanie się areną walk największych umysłów świata. Magnusa Carlsena spróbują zdetronizować zawodnicy najwyższej klasy: Hikaru Nakamura, Jan-Krzysztof Duda, Ian Nepomniachtchi, Maxime Vachier-Lagrave, Fabiano Caruana, Anish Giri, Alireza Firouzja, Vladislav Artemiev czy Sergey Karjakin. Ze światowej czołówki zabraknie jedynie Wesleya So i Ding Lirena.

Ściskajmy kciuki i śledźmy zmagania naszych gwiazd. Polskę, poza Janem-Krzysztofem Dudą, reprezentuje wielu uznanych i genialnych mistrzów, między innymi: Radosław Wojtaszek, Mateusz Bartel, Bartosz Soćko, Michał Krasenkow, a wśród pań Jolanta Zawadzka, Monika Soćko, Klaudia Kulon czy Joanna Dworakowska.

Pełne listy startowe znajdziesz na worldrapidandblitz.fide.com/pl/ w zakładce „Listy startowe”.


Jeśli już teraz nie możecie się doczekać szachowych emocji, przypominamy nasz materiał dogrywek Mistrzostw Świata z 2019 roku, gdy jako jedyni prowadziliśmy transmisję w języku polskim.

https://fb.watch/a6LsL9glBE/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*