Mecz o MŚ CARLSEN-NEPOMNIACHTCHI #3 Mistrz zdaje test

Równowaga zachowana. /fot. FIDE

Runda 3

Trzecia potyczka w meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zakończyła się podziałem punktu dość szybko, w mniej niż trzy godziny. Nie oznacza to jednak, że nie podjęto walki. Powtórzono partię hiszpańską z pierwszej rundy, ale z utartej ścieżki pierwszy zszedł Ian Nepomniachtchi ruchem 8.a4 (zamiast 8.h3). Ponownie pretendent zdobył malutką przewagę debiutową, ale mistrz świata bardzo zobowiązującą sekwencją 16…a5 i 17…Gc8 zdołał się odpowiednio przestawić. Choć po 20 ruchach pozycja białych nadal wyglądała obiecująco, to okazuje się, że pozycja czarnych jest zbyt solidna. Prawie 30 minut namysłu Nepo nie pomogło w odnalezieniu drogi na przebicie się.

Po wymianie ciosów równowaga nie została zachwiana i niebawem zawodnicy szybko zredukowali materiał i nie pozostało nic innego jak podpisanie pokojowego wyniku. Bardzo dobra próba Iana i niesamowita obrona Magnusa. Widzowie mogą wręcz odnieść wrażenie że partia była bardzo prosta albo, że pretendent słabo atakował. Wynika to moim zdaniem z lekkości z jaką mistrz świata był w stanie znaleźć świetne posunięcia w dość złożonej jednak pozycji. Jestem przekonany, że wielu arcymistrzów nawet z czołówki światowej wpadłoby w dużo, dużo większe problemy w tym wariancie.

Zapis partii ze szczegółową analizą

Dla ciekawskich książkę Caruany o Ruy Lopez (partii hiszpańskiej) można kupić TUTAJ.

Analiza wideo

Po każdej rundzie zapraszamy także na naszego YouTube’a gdzie wrzucać będziemy podsumowania wideo. Dzisiejszą partię omówił mistrz FIDE Antoni Szustakowski.

Co dalej?

Kolejna runda pojutrze o godzinie 13:30. Jutro dzień wolny. Jak oceniacie dotychczasowy przebieg meczu?


Podstawowe informacje oraz wszystkie nasze artykuły z meczu o Mistrzostwo Świata w szachach zebrane są pod linkiem: https://infoszach.pl/ms2021/

 

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

2 Komentarze

    • W 3 partii była zła gra białych? Nie było błędów przecież. A 2 partia była mocno skomplikowana, obiektywnie białe stały nienajlepiej, ale to też czarne w pełni nie wykorzystały szans. Bardzo wyrównany poziom jak na razie po prostu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*