Car Nikita Vitiugov, caryca Walentyna || Mistrzostwa Rosji 2021

Mistrzowie 2021: Valentina Gunina i Nikita Vitiugov. /Wszystkie zdjęcia: Eteri Kublashvili, ruchess.ru

Mistrzostwa najsilniejszego szachowo narodu świata dobiegły końca. Nikita Vitiugov pierwszy raz w karierze zdobył tytuł mistrza Rosji, zaś Valentina Gunina dokonała tego już po raz czwarty w karierze. 

Spokój Guniny

W ostatnich trzech rundach rywalkami Valentiny Guniny były dwie najgroźniejsze rywalki – Evgenija Ovod oraz Polina Shuvalova. Obie partie zakończyły się remisami i wszystkie trzy panie cieszyć się mogły ze szlachetnych krążków.

Brązowa medalistka, IM Polina Shuvalova

Samodzielnie z walki o podium wyeliminowała się Alina Kashlinskaya, bowiem przegrała z… ostatnią w tabeli Bivol! Zrehabilitowała się jednak, gdy pokonała Pogoninę, dzięki czemu zajęła czwartą lokatę.

Zdobycie srebrnego medalu przez Evgeniję Ovod można postrzegać w kategoriach niespodzianki – trzydziestoośmioletnia Evgenija miała najniższy ranking startowy i jak dotąd, jej największym sukcesem w krajowych czempionatach był brązowy medal Mistrzostw Rosji Kobiet w 2007 roku.

Wielki farciarz Vitiugov

Urodzony w Leningradzie 4 lutego 1987 roku Nikita Vitiugov jest zwycięzcą 74. Superfinałów Mistrzostw Rosji! Złoto zgarnął dzięki odniesionym tryumfom nad Vladimirem Fedoseevem, Dmitry’m Andreikinem oraz Kirillem Alekseenką przy pozostałych remisach. Pomimo tego, że był liderem po 8 rundach, ominąłem opis jego występu w poprzednim artykule. Teraz należy carowi to, co carskie. Nieprawdopodobną podstawkę Fedoseeva opisałem poprzednio, tak samo mogliście obejrzeć partię Vitiugov-Andreikin, więc spójrzmy teraz na ostatnie znaczące zwycięstwo Nikity.

GM Kirill Alekseenko – gdyby wygrał, a reszta wyników ułożyłaby się identycznie, to zdobyłby srebro, Vitiugov zaś jedynie brąz. Niezwykle wyrównany turniej, w którym każde pół punktu jest na wagę złota!

Cóż, szczęście sprzyja lepszym! Vitiugov w nieprawdopodobny sposób przyciąga szczęśliwe pomyłki rywali, którzy potrafią podarować mu pół punktu niczym Fedoseev czy cały, tak jak Alekseenko.

Jakże piękna katastrofa

Zdawać się mogło, że Vladimir Fedoseev, niczym ukrop za małpą, rusza tuż, tuż w tropy za Vitugovem. Jednak nie wszystko poszło po jego myśli w ostatniej rundzie. Pavel Ponkratov zdołał ograć Fedoseeva, czym zrzucił go na trzeci stopień podium. Dla Vladimira jest to więc drugi brąz z rzędu, więcej o zeszłorocznych mistrzostwach możesz przeczytać tutaj.

Vladimir Fedoseev i Pavel Ponkratov

Przed „Fedo” znalazł się Maxim Matlakov, dla którego jest to drugi medal do kolekcji z tej imprezy, po brązie w 2019 roku. Matlakov grał dobrze przez całą kołówkę, lecz srebro zapewnił sobie zwycięstwem nad Goryachkiną w 10 rundzie:

Wicemistrz Rosji 2021 – GM Maxim Matlakov

Mimo braku Nepomniachtchiego, Karjakina czy Dubova, głęboko wierzę, że Mistrzostwa Rosji były dla Was ciekawe. Partie, których autorami byli Nikita Vitiugov czy Vladimir Fedoseev, potrafiły wgnieść w fotel, porwać w niebosa i zakręcić w głowach.

Medaliści Superfinałów Mistrzostw Rosji. Od lewej: Polina Shuvalova, Valentina Gunina, Evgenija Ovod, Nikita Vitiugov, Vladimir Fedoseev, Maxim Matlakov.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*