Wirtuozeria Dubova, mistrzostwo Nepo || Mistrzostwa Rosji 2020

Mistrzostwa Rosji 2020 wygrali Ian Nepomniachtchi i Aleksandra Goryachkina. /fot. ruchess.ru

W pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku nasi wschodni sąsiedzi rozegrali czempionat swojego kraju, czyli Mistrzostwa Rosji. Doszło tam do wielu ciekawych partii, z czego najbardziej znana jest partia Dubov-Karjakin z ostatniej rundy. Dlaczego została nazwana „nieśmiertelną” i „najpiękniejszą partią roku”? Dowiecie się tego z analizy FM Kosmy Pacana-Mileja.

Rosja jest sklasyfikowana rankingowo jako najsilniejsza reprezentacja świata (średni ranking top10 – 2739, podium uzupełniają USA z 2715 i Chiny 2705 Elo), a od marca widzieliśmy tylko kilka superturniejów. Poza Superfinałem Mistrzostw Rosji były to: Biel (w którym wygrał Radosław Wojtaszek!), Bundesliga, a na naszym podwórku Mistrzostwa Polski i Ekstraliga. W oczekiwaniu na starcie w Wijk aan Zee przenieśmy się na moskiewskie deski.

W Superfinale Mistrzostw Rosji wzięło udział 12 zawodników, a ich średni ranking to prawie 2690 Elo! „Zabrakło” wśród graczy m.in. Kirilla Alekseenko czy Alexandra Grischuka, którzy wraz z Nepomniachtchim biorą udział w turnieju kandydatów, lecz i tak rywalizacja była zacięta. Prawo gry miało trzech najlepszych z ubiegłorocznych mistrzostw Rosji, pięciu najlepszych z październikowej Russian Championship Higher League, a pozostałych zaproszono idąc od góry po liście rankingowej.

Esipenko zobaczymy już za dwa tygodnie w Wijk aan Zee, Fedoseev zaś jako jedyny zakończył Mistrzostwa Rosji bez porażki /fot. ruchess.ru

2

W 73. Mistrzostwach Rosji wygrał Ian Nepomniachtchi, który pokazał, że przed planowanym wznowieniem turnieju kandydatów, jest w wysokiej formie. Zagrał kilka ciekawych partii, w tym wygrał w bezpośrednim pojedynku z Karjakinem:

Daniil Dubov, jako jeden z nielicznych, ma dodatni bilans gier online przeciw Magnusowi Carlsenowi. /fot. Maria Emelianova dla chess.com.

Daniil Dubov był jedynym w całej stawce, który pokonał złotego i srebrnego medalistę, ale nie wystarczyło mu to, by zdobyć podium. Zdobył za to nasze serca, a o tym dlaczego, opowie FM Kosma Pacan-Milej w swojej analizie:

Mistrzostwa Rosji Kobiet

Równoległe do męskich mistrzostw, odbywały się pojedynki o mistrzostwo wśród Rosjanek. Wśród zawodniczek mogliśmy podziwiać byłą mistrzynię świata Alexandrę Kosteniuk, dwie wicemistrzynie świata Alisę Galliamovą i Aleksandrę Goryachkinę oraz Alinę Kashlinskayą – rankingowo trzecią najlepszą Rosjankę, a prywatnie żonę Radosława Wojtaszka.

2

Zaskoczeniem dla wielu była pierwsza połowa turnieju, w której dziewiętnastoletnia IM Polina Shuvalova zanotowała oszałamiające 6 punktów w pierwszych 6 partiach! Grała bardzo silnie, dzięki czemu wypunktowała zawodniczki z miejsc 3-5. W drugiej rundzie zmierzyła się z Aliną Kashlinskayą:

Gdy opadł wojenny kurz, okazało się, że na finiszu Shuvalova została dogoniona przez Goryachkinę. By ustalić tytuł mistrzyni Rosji, rozegrały dogrywkę w formie 2 partii rapidowych, które zremisowały. Przeszły więc do armageddonu, w którym kolorem białym bardziej doświadczona Goryachkina wygrała i została mistrzynią Rosji.

Polina Shuvalova i Aleksandra Goryachkina. Wzorem turnieju w Biel, między zawodnikami i zawodniczkami umieszczono płytę z plexi. /fot. ruchess.ru

Linki:

Wszystkie partie mężczyzn: chess24.com/en/watch/live-tournaments/russian-superfinal-2020/

Wszystkie partie kobiet: chess24.com/en/watch/live-tournaments/russian-womens-superfinal-2020/

Artykuł po pierwszej połowie turnieju z analizami GM Dejana Bojkova na chess.com

Analiza Daniila Dubova swojej partii (start analizy od 16:26)

Artykuł Federacji Rosyjskiej: ruchess.ru/news/all/itogi_superfinala_2020/