Historyczny Superfinał Mistrzostw Rosji

Samodzielny lider Nikita Vitiugov /wszystkie fotografie z ruchess.ru autorstwa Eteri Kublashvili

74. edycja Mistrzostw Rosji oraz 71. Mistrzostw Rosji Kobiet wchodzą w ostatnią prostą. Zacięta walka dostarczała niezwykłych zwrotów akcji z których dotąd górą wychodzili Nikita Vitiugov oraz Valentina Gunina. Na trzy rundy przed końcem, to oni samodzielnie zasiadają w fotelach liderów, lecz czy zdołają utrzymać prowadzenie?

Historyczna Goryachkina

Aleksandra Goryachkina dokonała czegoś, czego żadna inna Rosjanka nie zdołała w historii – wywalczyła awans do Superfinału Mistrzostw Rosji. Zdobyła ona w 2020 roku brązowy medal na Higher League, dzięki czemu możemy ją oglądać w Ufie. Występ drugiej najlepszej kobiety na świecie był solidny, osiągnęła lepsze wyniki niż można było się spodziewać (ma najniższy ranking w całej kołówce). Już w drugiej rundzie potrafiła technicznie wykończyć Alexandra Motyleva:

GM Aleksandra Goryachkina

Czarny Lord

Vladimir Fedoseev upatrywał swojej szansy na końcowy triumf w partiach granych czarnymi bierkami. Potrafił odprawić Motyleva, Predke czy Rakhmanova, lecz jego idealny bilans potrafił zepsuć Nikita Vitiugov. Fedoseev zdecydowanie zaskoczył swojego rywala ruchem 7…b6 w obronie królewsko-indyjskiej, dzięki czemu byliśmy świadkami ostrej gry po obu stronach. Nikita zdecydował się poświęcić pionka za przejęcie inicjatywy, jednak w pomeczowym wywiadzie przyznał, iż w pewnym momencie musiał aktywnie starać się o remis. O wyniku partii zadecydowała tragedia jednego posunięcia:

GM Vladimir Fedoseev

Andrey „Gandhi” Esipenko

19-letni superarcymistrz usilnie starał się o nominację do pokojowej Nagrody Nobla – jego seria remisów potrafiłaby zawstydzić największych remisiarzy świata. Jednak kończąc żarty, partie Esipenko, zwłaszcza rozgrywane białymi, pełne były dynamiki i taktycznych możliwości. Jego atak mógł zmieść z planszy Ponkratova, jednak zamiast tego Andrey zgubił pionka, zaś w skomplikowanej „włoskiej” pozycji z Goryachkiną po blisko 40 minutach namysłu, zamiast wywierać coraz większy nacisk, zaczął wymieniać drewno i jeszcze otarł się o porażkę!

GM Andrey Esipenko

Dwaj panowie A.

Dwóch panów A., których można było podejrzewać o wygranie całego czempionatu, zaskakująco znaleźli się w połowie stawki. Mowa tu oczywiście o Kirille Alekseenko oraz Dmitryju Andreikinie. Uczestnik Turnieju Kandydatów 2020 pokonał Goryachkinę oraz Predke, jednak znalazł swojego pogromcę w osobie Andreikina. Partia między nimi dwoma może uchodzić za żywą i najlepszą reklamę partii katalońskiej.

GM Kirill Alekseenko

Pochodzący z obwodu riazańskiego Dmitry Andreikin dodatkowo pokonał Rakhmanova, punkt zgubił jednak na Vitiugovie.

Zaskakująca Ovod

Jak to jest mieć najniższy ranking startowy w turnieju, dobrze? Evgenija Ovod musiała uznać, że to bardzo dobrze, albowiem pomimo najniższego numeru startowego, gra jak z nut, lokując się na fotelu wiceliderki Mistrzostw Rosji Kobiet. Ograła już Nataliję Pogoninę, Darię Voit, Marinę Gusevę oraz Anastasię Bodnaruk.

IM Evgenija Ovod

Czeka ją jeszcze najważniejszy sprawdzian, który zadecyduje o przydziale medalów. W przedostatniej rundzie będziemy świadkami starcia na samym szczycie w partii Evgenija Ovod vs. Valentina Gunina. A skoro już jesteśmy przy liderce…

Moc Walentyny

32-letnia Valentina Gunina jest samodzielną liderką w czempionacie kobiet, choć mogła zostać przystopowana w ósmej rundzie przez Alisę Galliamovą! Gunina prowadziła przez całą partię, jednak w decydującym momencie wypuściła całą przewagę. Galliamova nie wierzyła już w swoją pozycję i zamiast starać się ukraść połówkę punktu rywalce – poddała się.

GM Valentina Gunina

Wcześniej Gunina pokonała Gusevą, Bivol, Voit, a także najgroźniejszą z dotychczasowych rywalek Alinę Kashlinskayą:

Do boju Alina!

Alina Kashlinskaya, która na polskiej Ekstralidze reprezentowała barwy Gwiazdy Bydgoszcz, jest na 4. miejscu z półtora punktu straty do liderki. Znając następne rywalki Aliny, możemy mieć nadzieję na miejsce na podium, zmierzy się bowiem czarnymi ze swoją imienniczką Bivol i Darią Voit, które szorują po dnie tabeli. Białe przypadną Alinie w udziale przeciwko Nataliji Pogoninej, która dotąd dobrze sobie radziła na ufańskich deskach, miejmy więc nadzieję, że wykorzysta przewagę koloru.

IM Alina Kashlinskaya

Superfinał Mistrzostw Rosji potrwa do 20 października, każdego dnia partie zaczynają się o godzinie 12:00, link do transmisji: https://chess24.com/pl/watch/live-tournaments/russian-superfinal-2021/8/1/1

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*