Jak zostać Mistrzynią Świata? || Turniej Kandydatek 2022

FIDE ogłosiło zasady kwalifikacji do Turnieju Kandydatek /fide.com

W pierwszej połowie 2022 roku zostanie rozegrany Turniej Kandydatek, którego zwyciężczyni zagra z Ju Wenjun w meczu o Mistrzostwo Świata Kobiet. Ju Wenjun została Mistrzynią Świata w 2018 roku i już dwukrotnie broniła tytułu. Która zawodniczka rzuci jej wyznanie w przyszłym roku?

Turniej Kandydatek – kto zagra?

Jedyną pewną swego udziału w Turnieju Kandydatek jest Aleksandra Goryachkina, która w 2020 roku nie zdołała odebrać korony z rąk chińskiej zawodniczki. Wtedy ich rywalizacja zakończyła się wynikiem 6-6 i dopiero w dogrywkach Ju Wenjun udało się obronić tytuł.

Alexandra Goryachkina – dwudziestojednoletnia rosyjska zawodniczka jest obecnie sklasyfikowana jako numer 2 na świecie. Wyprzedza ją jedynie Hou Yifan /fot. fide.com

2 zaproszenia dostaną dwie najlepsze zawodniczki z FIDE Women’s Grand Prix. Trzy turnieje z serii Grand Prix już się odbyły i na razie najlepsze wyniki uzyskały Humpy Koneru, Alexandra Kosteniuk i Nana Dzagnidze.

Ostatni turniej odbędzie się na Gibraltarze od dziś, czyli 22 maja, do 2 czerwca tego roku. Gra 12 zawodniczek, w tym Alina Kashlinskaya, siostry Muzychuk czy Katerina Lagno. Transmisja partii na chess24.com: chess24.com/pl/watch/live-tournaments/fide-womens-grand-prix-2021-gibraltar

Trzy zawodniczki zostaną wyłonione w Pucharze Świata FIDE Kobiet (10 lipca – 3 sierpnia). Jedna zawodniczka zdobędzie awans w Kobiecym Grand Swiss FIDE (25 października – 8 listopada). Ostatnie, ósme miejsce, zostanie przyznane w styczniu 2022 roku i dostanie je kobieta z najwyższym rankingiem, która wtedy jeszcze nie zakwalifikowała się do Turnieju Kandydatek.

Puchar Świata

W Pucharze Świata wystartuje 5 polskich zawodniczek – Monika Soćko, Klaudia Kulon, Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka oraz jedna nominacja będzie do przydzielenia przez PZSzach. Życzymy powodzenia i awansów dla naszych reprezentantek!

Obawy

Przydział ósmego miejsca wzbudził wiele emocji, bowiem jak donosi chess-news.ru od półtora roku wiele turniejów jest odwoływanych, a dodatkowo część zawodniczek i zawodników nie gra z obawy o swoje zdrowie. Z tego powodu w regulaminie jest zapis, że dana zawodniczka będzie rozpatrywana w kategorii rankingu, tylko gdy zagra co najmniej 15 partii w 2021 roku. Jeśli zawodniczka zagra mniej partii, to będzie się liczyć, jeśli grała w Pucharze Świata lub w Grand Swiss.

Komunikat FIDE o kwalifikacjach do Turniej Kandydatek


Jeśli chcesz poznać historię Mistrzyń Świata, to zapraszam Cię do genialnego artykułu Mistrzyni Polski do lat 20 WFM Michaliny Rudzińskiej: https://infoszach.pl/2021/03/08/potega-jest-kobieta/

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*