Król przy szachownicy, czyli pewność siebie w szachach

Czym jest pewność siebie? Wergiliusz stwierdził „zwyciężać mogą tylko ci, którzy wierzą, że mogą”. Czyli pewność siebie to nic innego jak wiara we własne siły i fundamentalne przekonanie, że „mogę to zrobić!”. Takie osoby cechują się przeświadczeniem, że mogą przezwyciężyć wszelkie trudności, które pojawią się na ich drodze do celu i że są kompleksowo gotowe do stojącego przed nimi zadania. Wiara we własne umiejętności jest przydatna nie tylko w szachach, ale również w drobnych sprawach dnia codziennego, np. gdy chcemy zapytać o numer telefonu osobę, którą jesteśmy zauroczeni lub gdy chcemy zapytać o cenę produktu w sklepie. Choć skutki możliwych niepowodzeń mogą być zupełnie różne, oba przedsięwzięcia wymagają tej samej wiary w to, że uda się osiągnąć wyznaczony cel, koncentrując się nad tym co bezpośrednio podlega naszej kontroli.

„Jeśli przegrywa się psychologicznie, przegrywa się przy szachownicy”.
Garry Kasparow

Pewność siebie jest zasobem nieodnawialnym, czyli takim, którego wykorzystywanie powoduje jego ubywanie – należy ją stale zwiększać. Wyobraźmy sobie szklankę, która ma dziurę na dnie. Nasz umysł to szklanka, a pozytywne myśli, które do siebie mówimy to napój wypełniający brzegi. Wybitny szachista dba o to, żeby cały czas zwiększać poziom szklanki, żeby za jej pomocą zabezpieczyć się przed surowością sportowej rywalizacji. Nawet najwięksi z największych w trakcie trwania kariery doświadczają gwałtownych wzrostów i spadków pewności siebie i znane są przypadki, że nawet złoci medaliści igrzysk olimpijskich nie czuli się pewnie przed obroną tytułu- a przecież nie ma potencjalnie lepszego atlety na świecie w ich dyscyplinie. Sportowcy najwyższej klasy różnią się jednak od reszty tym, że poprzez prace nad wewnętrznym stylem wyjaśniania, dążą do zniwelowania wszelkich wątpliwości, dzięki czemu częściej osiągają ponadprzeciętne wyniki.

Jeżeli chcemy zwiększyć pewność siebie możemy to zrobić na wiele sposobów: praca nad debiutami- kiedy mam nie idzie w tym aspekcie, praca nad wytrzymałością- kiedy brakuje kondycji, przygotowanie- kiedy czujemy, że ostatnio nie daliśmy z siebie wszystkiego. Jednak w centrum pewności siebie znajduje się pozytywny dialog wewnętrzny, ukierunkowany na trafnym dobieraniu zasobów do postawionego przed nami zadania. W końcu z nikim przez całe życie nie rozmawiamy tyle, co ze samym sobą. Wyobraźmy sobie, że nasz szachowy trener mówi do nas: „nic z ciebie nie będzie”, „jesteś do niczego”, „skończyłeś się”, „nic nie potrafisz”. Jak zareagujemy? Czy będziemy z nim utrzymywać kontakt? Najprawdopodobniej szybko zakończymy tę współpracę. A co jeżeli my sami jesteśmy swoim najgorszym trenerem? Co mówimy w tej chwili (do siebie) na temat swojej inteligencji, szachowych umiejętności, wyglądu czy ogólnego zachowania? Jak brzmi wspierający i ograniczający self coaching w naszym wydaniu? Za jakie przeszłe sukcesy mogę siebie „poklepać” po plecach?

„Nie potrafiłbym zliczyć sytuacji, w których tylko ja wierzyłem w wygraną. I wychodziłem z nich zwycięsko”.
Magnus Carlsen, obecny mistrz świata w szachach od 2013 roku

O mnie

Nazywam się Mateusz Duniec i sport od zawsze był mi bliski. W przeszłości przez wiele lat grywałem w licznych turniejach szachowych, piłkarskich i tenisowych. Od 2014 roku jestem praktykującym trenerem tenisa i szachów. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku prawo na Uniwersytecie Warszawskim i studia podyplomowe z psychologii sportu na SWPS. Ciągle się rozwijam i obecnie studiuję psychologię. Jestem autorem książki „Tytan Tytanów. Od wewnątrz do zewnątrz” dotyczącej psychologii najlepszych atletów w historii globu oraz bloga Mentalessence. Jako trener przygotowania mentalnego na co dzień pracuję z piłkarzami, tenisistami i szachistami. Mam drugą kategorię szachową i regularnie ćwiczę, żeby zdobyć pierwszą.

Jeżeli jesteś zainteresowany poprawą mentalnej „kondycji” w szachach, to zapraszam do kontaktu na www.mentalessence.pl


Jeśli ciekawi Was temat psychologii w szachach, to w zeszłym roku studenci UKSW publikowali na naszych łamach wyniki swoich badań dotyczących narcyzmu a dobrej gry w szachy: https://infoszach.pl/2020/07/17/przekonania-na-temat-siebie-swiata-i-innych-szachistow-wyniki-badan/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*