Jak grać w szachy? Jose Raul Capablanca uczy!

Jose Raul Capablanca (1888-1942) - trzeci mistrz świata

Wiele osób zastanawia się jak nauczyć się grać w szachy. Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, lecz prawdopodobnie najlepszą z nich jest nauka z mistrzem świata! Jose Raul Capablanca był mistrzem świata w latach 1921-1927 i w tamtym okresie napisał książkę dla początkujących. Ostatnio wydało ją Wydawnictwo RM, a my objęliśmy nad nią patronat medialny. 

Rodzaj nauki

Musimy wyróżnić dwa różne rodzaje treningu szachowego – aktywny i pasywny. Wśród metod aktywnego treningu zaliczamy samodzielne granie partii, rozwiązywanie zadań szachowych, a także własną analizę partii (ważne jest to, by analizować bez pomocy komputera). Pasywną metodą jest oglądanie filmów i streamów szachowych. Dużo lepsze dla naszego rozwoju jest skupienie się na metodach aktywnych, ponieważ zmuszają nas do wysiłku.

Capablanca zdawał sobie z tego sprawę i dlatego książkę napisał w stylu interaktywnym, pobudzającym czytelnika. W pierwszym rozdziale książki „Nauka gry w szachy” zawarł najważniejsze i główne informacje potrzebne do rozegrania partii. Jedyne potrzebne umiejętności jakie musi mieć czytelnik, to wiedza jak poruszają się figury i znajomość notacji szachowej (zapisu ruchów). Kubański mistrz zaczyna naukę gry w szachy od… końca partii, co pozwala poznać siłę poszczególnych figur.

Nauka szachów od końca jest sprytnym sposobem na oswojenie się z szachownicą i figurami, łatwiej bowiem opanować dwa króle i wieżę niż komplet 32 drewnianych żołnierzy. Jednak Jose Raul Capablanca na tym nie kończy i szybko uzupełnia nasze braki w wiedzy z zakresu gry środkowej i debiutów. Wraz z każdym kolejnym rozdziałem przechodzi między każdą z trzech faz gry, byśmy równomiernie uczyli się gry w szachy.

Najlepszą metodą nauki gry w szachy jest własnoręczne przesuwanie bierek na szachownicy. Z tego też powodu zachęcam Was, byście przy czytaniu jakiejkolwiek szachowej książki posługiwali się szachownicą. Umysł człowieka pracuje w inny sposób, gdy widzi pozycję wydrukowaną na płaskim papierze, a inaczej, gdy jest ona w trójwymiarowej przestrzeni.

Spis treści „Nauka gry w szachy”

  1. Główne zasady rozgrywania końcówek, fazy gry środkowej i debiutów
  2. Dalsze zasady prawidłowego rozgrywania końcówek
  3. Plan w grze środkowej
  4. Elementy głównej teorii
  5. Strategia gry końcowej
  6. Więcej o debiutach i grze środkowej
  7. Partie komentowane

W pierwszych sześciu rozdziałach Capablanca uszeregował wiedzę w 33 podrozdziałach, w ostatniej części zawarte są partie rozegrane przez niego z całego przekroju kariery. Jego rywalami byli między innymi Akiwa Rubinstein, dr Emanuel Lasker czy Dawid Janowski. W elegancki sposób Jose Raul opisał swoje boje przeciwko największym szachistom początków XX wieku.

To pierwsze polskie wydanie tego podręcznika szachowego! Wydawnictwo RM znane jest z publikacji wielu książek szachowych, samemu wiele z nich posiadam. W porównaniu do innych egzemplarzy, „Nauka gry w szachy” ma nowy font i jaśniejszy papier, co sprawia, że książka jest bardzo przejrzysta i wygodna do czytania.

Kim jest Capablanca?

Aleksander Aljechin i Jose Raul Capablanca w trakcie partii, 1921 rok.

„Nauka gry w szachy” jest książką w całości opartą o partie autora z jego komentarzami. Pozwala to każdemu początkującemu szachiście zajrzeć w umysł geniusza Hawany. Jose Raul Capablanca był trzecim mistrzem świata, tytuł zdobył w meczu przeciwko dr Emanuelowi Laskerowi, stracił go zaś na rzecz dra Aleksandra Aljechina. Kubański arcymistrz uważany jest za jednego z największych wirtuozów w historii! Jego szczególny talent można zauważyć szczególnie w grze końcówek oraz prowadzeniu strategicznej gry.

No to jak grać w szachy?

Z sercem! O tym trzeba pamiętać, że niezależnie od naszego poziomu, szachy powinny być dobrą zabawą. Dopiero wtedy, gdy stanie się naszą pasją, będziemy w stanie poświęcić jej czas i uwagę, by dążyć do mistrzostwa. Z tego powodu trzeba ostrożnie podchodzić do tematu dawania książek szachowych dzieciom do samodzielnego przerobienia.

Książka Capablanki uczy początkujących głównych prawideł i reguł gry. Moim zdaniem jest ona dobrym materiałem do szkolenia od zera, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wydaje mnie się, że idealny poziom czytelnika jest do IV kategorii szachowej włącznie. Jeśli jednak ktoś nigdy nie trenował, a zdobył III kategorię, to ta książka pozwoli mu uszeregować wiedzę.

Dla tych, którzy nauczyli się podstaw i wiedzą jak grać w szachy, to na dalszą lekturę polecamy „Mistrzowską strategię” IM Witalisa Sapisa, o której możecie przeczytać w naszym artykule: https://infoszach.pl/mistrzowska-strategia-skrot-ksiazki/


Jeśli zaciekawił Cię nasz opis książki „Nauka gry w szachy”, to możesz ją znaleźć na stronie wydawnictwa: www.rm.com.pl/product-pol-1646-Nauka-gry-w-szachy.html. W formie fizycznej możecie ją kupić między innymi w Empiku. Jeśli macie już tę książkę, to podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu. Mamy nadzieję, że przyniosła ona Wam odpowiedź na pytanie jak grać w szachy 🙂

Jeśli jej nie macie, to na naszym koncie na Facebooku, możecie wziąć udział w konkursie, w którym możecie wygrać własny egzemplarz! Dziękujemy Wydawnictwu RM za ufundowanie nagród.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*