Ian Nepomniachtchi zwycięzcą Turnieju Kandydatów! || 13 runda, Turniej Kandydatów 2021

© Lennart Ootes / FIDE

Na rundę przed końcem poznaliśmy zwycięzcę tegorocznego Turnieju Kandydatów. Ian Nepomniachtchi, bo o nim mowa, już w listopadzie zmierzy się z Magnusem Carlsenem w meczu o Mistrzostwo Świata. Swoją dzisiejszą partię z MVL zremisował, co w połączeniu z porażką Giriego zapewniło mu pierwsze miejsce w turnieju.

Podsumowanie rundy 12 znajdziesz tutaj: infoszach.pl/2021/04/24/cztery-strzaly-w-jekaterynburgu-12-runda-turniej-kandydatow-2021/

Nawet w przypadku zwycięstwa Giriego i porażki Nepo, Holender nie wyprzedzi Rosjanina, ponieważ w bezpośrednim pojedynku to obecny lider okazał się górą (1,5 – 0,5).

Alekseenko 0-1 Ding

© Lennart Ootes / FIDE

Przewaga materialna często nie wystarcza do zwycięstwa. Przekonał się dziś o tym boleśnie młody Rosjanin, który mimo 2 pionków więcej uległ Dingowi. Znane szachowe przysłowie mówi, że w gorszej pozycji należy ją jak najbardziej zaniejaśniać. Dokładnie w ten sposób postąpił Chińczyk, który stworzył oponentowi praktyczne problemy, z którymi ten się nie uporał. O ile poświęcenie gońca za pionka nie było całkowicie poprawne komputerowo, o tyle pamiętajmy, że partie rozgrywają ludzie a nie maszyny i niekiedy nie trzeba (a nawet nie należy) grać teoretycznie najsilniejszych posunięć. Gdyby zamiast 47. Gc5 Kirill zdecydował się na 47. Gb2 otrzymałby końcówkę, w której miałby duże szanse na zwycięstwo. Tak się jednak nie stało, a pomyłka Rosjanina została bezbłędnie wykorzystana.

Grischuk 1-0 Giri

Obaj zawodnicy z pewnością byli świadomi, że to na ich szachownicy ważą się losy całego turnieju. © Lennart Ootes / FIDE

Słabsze partie często przychodzą niespodziewanie, w momentach, w których wydawałoby się, że wszystko idzie po naszej myśli. Doświadczyło tego wielu szachistów, a w tym wypadku taki los spotkał Anisha Giriego. Przed tą rundą Giri był jedynym, który mógł jeszcze zatrzymać Nepomniachtchiego przed końcowym triumfem. Dzięki zdobyciu 4 z 5 punktów (!) po wznowieniu Turnieju Kandydatów zyskał realne szanse na wyprzedzenie Rosjanina. Niestety, z odsieczą Nepo przyszedł jego rodak, który wykorzystał słabszą dyspozycję Holendra i przesądził o losach turnieju.

Nepomniachtchi 1/2 – 1/2 Vachier-Lagrave

Pomimo ciążącej na nim presji Nepo wygląda na rozluźnionego. © Lennart Ootes / FIDE

Jak zachowa się Nepomniachtchi? Czy postara się wykorzystać niedokładną grę MVL czarnymi w ostatnim czasie i rzuci się w wir walki, chcąc zapewnić sobie zwycięstwo na rundę przed końcem? Czy może postara się zagrać bardziej asekuracyjnie, żeby w skomplikowanej pozycji nie ryzykować pomyłki? Te pytania zadawało sobie przed tą rundą wiele osób, z czego większość z pewnością liczyła na fajerwerki i walkę na śmierć i życie. Rosjanin jednak podjął inną (z perspektywy czasu słuszną) decyzję i partia z Francuzem skończyła się beznamiętnym remisem, który zagwarantował mu udział w Meczu o Mistrzostwo Świata.

Wang 0-1 Caruana

© Lennart Ootes / FIDE

Jak najłatwiej przegrać partię? Chcąc ją zremisować za wszelką cenę. Nie wiem czy taki był zamysł chińskiego arcymistrza, jednakże stanie w miejscu (pozycję białych po ruchu 22. i 27. różni jedna rzecz – wieża, która zamiast na c1 stanęła na d1) z pewnością w tym wypadku nie zadziałało. Podczas gdy białe nie czyniły żadnego progresu, czarne poprawiły pozycje swoich figur, znalazły ciekawy plan i z czasem osiągnęły przewagę a finalnie – zwyciężyły.


Dzisiaj transmisję dla Was prowadził FM Kacper Polok, którego gośćmi byli GM Arkadiusz Leniart i CM Andrzej Krzywda. Dziękujemy serdecznie naszym gościom!

Przypominamy, że na hasło: „InfoSzach” do końca kwietnia macie -40% zniżki na kupno konta premium na chess24.com. Link: https://chess24.com/en/premium

Dodatkowo zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie typerskiej na naszym profilu na Facebooku. Nagrodą dla najlepszego „obstawiacza” będzie nasz miś Infuś 😉

Podsumowanie rundy 14 znajdziesz tutaj: infoszach.pl/2021/04/27/time-to-say-dubai-14-runda-turniej-kandydatow-2021/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*