„Załoga G” punktuje! || 11 runda, Turniej Kandydatów 2021

Sęp dziś upolował cały punkt. /fot. Lennart Ootes fide.com

Trzy ultraciekawe pojedynki i jeden wysuszony remis – taki mamy bilans z jedenastej rundy Turnieju Kandydatów. Po analizie tabeli wiemy, że mamy trzech najpoważniejszych kandydatów do końcowego triumfu: „Nepo”, Giri i „Fabi”. Kto z tej trójki ma według Was największe szanse na pokonanie Carlsena?

Podsumowanie poprzedniej rundy znajdziesz tutaj: infoszach.pl/2021/04/21/nepo-powieksza-przewage-10-runda-turniej-kandydatow-2021/

Spójrzmy najpierw jak bilans historii każe nam patrzeć na obecną tabelę. Od 2013 roku, gdy ustalono obecny format turnieju, trzykrotnie tytuł pretendenta wygrywał ten, który prowadził po 11 rundach (w 2013 roku Carlsen z punktem przewagi nad resztą, w 2014 Anand z dwoma punktami przewagi, w 2018 Caruana z punktem przewagi). Jedynie raz Karjakinowi udała się sztuka awansu, gdy na dystansie trzech ostatnich rund zanotował 2,5 punktu i mimo straty punktu do Ananda i Caruany, wyprzedził ich ostatecznie o aż dwa! Wysiądźmy już z wehikułu czasu i obejrzyjmy wspólnie dzisiejsze partie.

Giri 1 – 0 Ding

Po takiej partii uśmiech jest wręcz obowiązkowy. /fot. Lennart Ootes fide.com

Pojedynek między Holendrem a Chińczykiem zaczął się w opóźnionym wariancie wymiennym partii hiszpańskiej. Obie strony starał się grać bardzo dynamicznie przy obustronnych roszadach, jednak Ding dopuścił skoczka białych na g5, przez co atak czarnych wytracił impet. Na drugim skrzydle wojska białych powoli się rozkręcały, lecz po ofierze czarnopolowego gońca białych, pozycja czarnego rozsypała się jak domek z kart! Dzięki temu zwycięstwu Giri wskoczył na drugą lokatę i dyszy w kark liderującemu „Nepo”.

Grischuk 1 – 0 Vachier-Lagrave

To nie był dobry dzień dla Maxime’a Vachier-Lagrave’a. /fot. Lennart Ootes fide.com

MVL przegrywa kolejną już partię w obronie sycylijskiej… na drodze wyjątku nie był to jednak wariant zatrutego piona, a wariant Carlsena. Pozycja powstała po debiucie była bardzo ostra, jednak obie strony miały swoje argumenty i szanse. Najpierw jednak Vachier-Lagrave odszedł niezbyt szczęśliwie odszedł skoczkiem, przez co jego król mógł poczuć na szyi zaciskającą się pętlę pionów białego, później jednak Sasza nieoptymalnie prowadził atak. Zakończyło się to równą końcówką hetman + goniec przeciwko dwóm wieżom + gońcowi. Francuz zdecydował się oddać dwie wieże za hetmana, co było fatalnym błędem, bowiem pozwoliło to Grischukowi zakończyć partię marszem pionka b.

Nepomniachtchi 1/2 – 1/2 Caruana

„Dobry remis nie jest zły…”/fot. Lennart Ootes fide.com

Bardzo spokojna partia przy bardzo szybkiej grze i jeszcze szybszym kompletnym wysuszeniu pozycji w partii czterech skoczków. Decyzja „Nepo”, by grać w taki sposób jest jak najbardziej zrozumiała, bowiem utrzymał się na fotelu lidera, jednak Caruana podejrzanie szybko na to poszedł. Prawdopodobnie uznał, że remis z liderem jest bezpieczny, a w kolejnych trzech rundach zdobędzie punkty (grać będzie z Girim, Grischukiem i Wangiem). Jako kibice możemy czuć niedosyt po tak technicznej partii, zwłaszcza że obaj zawodnicy słyną z bardzo pomysłowej gry.

Zamiast analizować tę partię, możemy porozmawiać o krzesłach zawodników. Przed startem drugiego koła Turnieju Kandydatów zawodnicy mieli do wyboru kilka modeli foteli, co przykuło uwagę mediów i kibiców z całego świata.

„Wybierz swojego wojownika” /konto chess.com na Twitterze

Z najprostszych krzeseł korzystają Grischuk, Ding i Wang, z olbrzymich foteli FIDE korzysta MVL i Nepo, Caruana i Giri wybrali fotele gamingowe, Alekseenko polubił zaś bardziej zabudowane krzesło (drugie z lewej). Tego, jak wielki wpływ na grę zawodników ma rodzaj siedziska, raczej się nie dowiemy, lecz przynajmniej rozwikłaliśmy tajemnicę różnych siedzeń na zdjęciach z sali gry. A zaczęło się to wszystko rok temu, gdy Grischuk wymieniał oficjalne fotele na proste krzesła z widowni, bo jak powiedział: „The chair is too comfortanble I can fall asleep” (To krzesło jest tak wygodne, że mogę zasnąć).

Alekseenko 1/2 – 1/2 Wang

W kolejnych rundach Wanga czeka przysłowiowa ścieżka zdrowia: Nepo, Caruana, MVL. /fot. Lennart Ootes fide.com

Mimo remisowego wyniku, partia na dole tabeli była bojowa. Wang uznał, że nie będzie się bawił w uprzejmości z młodym Rosjaninem i już w 7 ruchu w partii miał na koncie rajd piona g7-g5-g4. Pomimo braku przestrzeni na skrzydle królewskim, Alekseenko szukał swoich szans w centrum, umieszczając swojego skoczka diament na d5. W toku dalszej gry wymienili większość figur i Wang mógł wymusić trzykrotne powtórzenie pozycji. Uznał jednak, że będzie szukał błędu rywala. Poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem i panowie podpisali blankiety po 55 ruchach.


Dzisiejszą transmisję prowadził w pierwszej części FM Antoni Szustakowski, a jego gośćmi byli: GM Maciej Klekowski oraz wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej, zaś w drugiej części mikrofon przechwycił FM Kacper Polok, który w studiu gościł GMa Bartłomieja Macieję i WIM Annę Kantane. Dziękujemy gościom za rozmowy i wspólne komentowanie.

Przypominamy, że na hasło: „InfoSzach” macie -40% zniżki na kupno konta premium na chess24.com. Link: https://chess24.com/en/premium

Dodatkowo zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie typerskiej na naszym profilu na Facebooku. Nagrodą dla najlepszego „obstawiacza” będzie nasz miś Infuś 😉

Podsumowanie kolejnej rundy znajdziesz tutaj:https://infoszach.pl/2021/04/24/cztery-strzaly-w-jekaterynburgu-12-runda-turniej-kandydatow-2021/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*