Najlepsze momenty Opera Euro Rapid

Opera Euro Rapid jest trzecim turniejem z cyklu Meltwater Champions Chess Tour. Ten Tour ma zaplanowanych dziesięć zawodów, które mają na celu wyłonić najlepszego szachistę grającego przez internet. Wcześniejsze eventy z tego cyklu to Skilling Open i Airthings Masters. Sumaryczna pula nagród wszystkich turniejów to 1 500 000 $!

Eliminacje

Grafika przedstawiająca o której porze zawodnicy tak naprawdę grali. /chess24.com

Opera Euro Rapid, tak jak poprzednie turnieje, był dwufazowy. Szesnastu arcymistrzów rozegrało turniej kołowy z którego topowa ósemka awansowała do fazy pucharowej. W trakcie trzydniowych eliminacji mocno kibicowaliśmy Janowi-Krzysztofowi Dudzie, który przez pierwsze dwa dni notował dokładnie 50% punktów. Ostatniego dnia, gdy ważyły się losy awansu, w pierwszej rundzie tylko zremisował z Shanklandem, a w kolejnej… przegrał z Dominguezem! By awansować, musiał wydarzyć się cud.

I do cudu doszło! JKD nie załamał się, tylko w porywającej partii wygrał z Daniiłem Dubovem. W stylu Tala i Morphy’ego oddał trzy lekkie figury za cztery piony i wieżę, po czym rzucił się do morderczego ataku. Zobaczcie sami:

Po tym emocjonującym rollercoasterze Janek był tak naładowany pewnością siebie, że kompletnie rozjechał Saszę Grischuka! Fantastyczne widowisko:

Ostatnia partia z Girim zakończona remisem pozwoliła awansować do fazy pucharowej Opera Euro Rapid z szóstej pozycji. W ćwierćfinale na Janka czekał już pochodzący z Filipin Wesley So.

Zaskakiwać może ostatnie miejsce Ding Lirena, lecz musimy pamiętać o wpływie… strefy czasowej! Zawodnicy rozgrywali partie na żywo – gdy u nas był start o 17.00, to u Dinga zegar wybijał północ!

Faza pucharowa Opera Euro Rapid

W tej fazie Opera Euro Rapid mieliśmy do czynienia z formatem mecz-rewanż, oba grane do 4 partii. Liczyło się zwycięstwo w danym dniu – nie miało to znaczenia czy wygrał 3:0 czy 2,5:1,5 (analogia do wygrania setu w tenisie – liczy się, kto go wygrał, a nie w ilu gemach). W razie wyniku 1:1 była dogrywka – dwie partie blitzowe, po których w razie potrzeby rozgrywany był Armageddon.

Ćwierćfinały

Reprezentant Polski pierwszy wyszedł na prowadzenie 1,5:0,5, lecz So nie pozwolił mu dowieźć zwycięstwa – wygrał kolejne dwie partie i pierwszy mecz ćwierćfinału poszedł na konto Amerykanina. W rewanżu JKD nie dał rady przebić się przez zasieki rywala i dwukrotnie uległ. Mecz w tym momencie się zakończył (nawet gdyby Janek wygrał ostatnie dwie partie, to dzień kończyłby się remisem, który premiował awansem So).

Tym, co przykuwało uwagę kibiców z całego świata był pojedynek między Magnusem Carlsenem a Daniilem Dubovem – największym nieobecnym turnieju w Wijk. Obaj walczyli jak lwy, tak że dopiero Armageddon przyniósł im rozstrzygnięcie. Jedną z ładniejszych partii była ta:

Półfinały

Została sama czołówka rapidziarzy świata – Carlsen #1 przeciw Vachier-Lagrave’owi #2 oraz Radjabov #14 przeciw So #21. Pojedynek Norwega z Francuzem był wyjątkowo zacięty, lecz mistrz świata dał radę pokonać rywala. Tylko, że kolejny raz dopiero w Armageddonie!

Zobaczcie jak Magnus cieszył się z końcowego triumfu:

Wesley dwukrotnie odprawił „Radję” i awansował spokojnie do finału. Co ciekawe, para So-Carlsen grała już przeciw sobie w finale… Skilling Open, czyli pierwszego turnieju tego cyklu! Wtedy z tarczą wrócił 27-letni Amerykanin, a jak będzie tym razem?

Finał Opera Euro Rapid

Rewanż za Waterloo Skilling Open nie udał się panującemu od 2013 roku mistrzowi świata. Wesley So, który grał najrówniej w całym cyklu, wygrał w finale Opera Euro Rapid! Lecz jak do tego doszło? Zwycięstwo pochodzącego z Filipin zawodnika wcale nie było takie oczywiste.

Pierwszy dzień rozpoczął się pomyślnie dla Carlsena – po remisie „na rozpoznanie rywala” wygrał, po prezencie od So, w drugiej rundzie czarnymi! W trzeciej rundzie nastąpiło coś rzadko spotykanego – rozegrali 29-posunięciową partię w minutę i zakończyli ją remisem. Magnus w ten sposób oddał biały kolor i przeszliśmy do ostatniej partii dnia. W niej po ciekawym przebiegu (w wariancie często grywanym przez Monikę i Bartosza Soćków) zatriumfował Wesley i pierwszy mecz zakończył się remisem.

Drugi dzień finału był pełen taktycznych zawiłości, w których swoich szans nie dostrzegł Magnus! Przykładem takiej partii niech będzie runda trzecia:

Dzięki solidnemu zwycięstwu w pierwszej rundzie, Wesley So wygrał mecz i tym samym całe Opera Euro Rapid i tym samym wygrał już drugi z trzech turniejów Champions Chess Tour!

W „meczu pocieszenia” o trzecie miejsce dwukrotnie nad MVL triumfował Teimour Radjabov – najpierw 2,5:1,5, drugiego dnia zanotował zaś perfekcyjne 2:0. Dzięki temu wraz z So prowadzi z 108 punktami w całym cyklu Champions Chess Tour.

Dziękujemy za wspólne przeżywanie szachowych emocji! Kolejny turniej z cyklu odbędzie się od 13 do 21 marca.

Wszystkie wyniki z fazy pucharowej mają znaczenie i liczą się do punktacji całego cyklu. /źródło wszystkich grafik: chess24.com

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Jeśli Ci się podobał i chcesz wspierać naszą działalność, to możesz rozważyć wsparcie nas na naszej zrzutce: zrzutka.pl/wtdz8e. Za osiągnięcie kolejnych progów wsparcia, przewidzieliśmy dodatkowe nagrody dla Was. Z góry dziękujemy!
Dodatkowo, jeśli chcesz podnieść swój poziom gry, zdobyć wyższą kategorię lub po prostu zacząć ogrywać swojego brata, to zapraszamy Cię do dołączenia do Akademii Infoszach – w niej utytułowani zawodnicy zdradzą Ci sekrety królewskiej gry.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*