Puchar Świata: awans Polaków!

Puchar Świata to jedna z trzech dróg do awansu do Turnieju Kandydatów 2022. Rozgrywki Pucharu Świata odbędą się w Soczi od 10 lipca do 6 sierpnia 2021 i będziemy mogli kibicować kilku naszym rodakom. 

Europejskie eliminacje

Eliminacje Pucharu Świata były w formie hybrydowej. Zawodnicy danego państwa znajdowali się w jednej sali i wykonywali ruchy na szachownicy, po czym przenosili je na komputer. Grali tempem 120 minut+30 sekund za ruch.

Polska sala gry znajdowała się w warszawskim Novotelu

Drogę eliminacji europejskich przeszli arcymistrz Michał Krasenkow i mistrz międzynarodowy Paweł Teclaf. Młodszy „Bizon” rozprawił się z trzema GMami: rozpoczął od 1,5:0,5 z Austriakiem Davidem Shengelią (2521 Elo). W drugiej rundzie równie szybko pokonał Evgeny’ja Romanova (2599 Elo), zaś w finale po dogrywkach zwyciężył z Jergusem Pechacem (2519 Elo).

Mistrz Krasenkow nie dał szans przeciwnikom w pierwszych dwóch rundach – zanotował perfekcyjne 4:0 przeciwko IM Novaki Cabarkapie (2473 Elo) oraz GM Daniilowi Yuffie (2587 Elo). Jedyne pół punktu zdołał urwać mu uczestnik Turnieju Kandydatów GM Kiriil Alekseenko (2699 Elo).

Nominacja PZSzach

Polski Związek Szachowy dysponował po jednej nominacji do Pucharu Świata Mężczyzn i Kobiet. Dziesiątka zaproszonych polskich mistrzów stanęła do rywalizacji w turnieju kołowym tempem 10’+5″. Prezes PZSzach Radosław Jedynak tak pisał o tych eliminacjach na swoim blogu:

W związku z awansem Radka przypadło nam dodatkowe miejsce do nominowania przez Polski Związek Szachowy. Jest tak dużo dobrych zawodników, że jedyną sprawiedliwą formułą wydaje się turniej eliminacyjny w formule przyspieszonej. Post 1.

W rozgrywkach wezmą udział nasi czołowi zawodnicy, którzy nie uzyskali kwalifikacji i kilku młodych, perspektywicznych mistrzów, dla których jest to doskonała okazja do zmierzenia się z silniejszymi rywalami i nabrania doświadczenia. A może nie tylko…? Post 2.

Na starcie eliminacji znakomicie spisywał się przedstawiciel młodszego pokolenia IM Szymon Gumularz, który odniósł 4 zwycięstwa z rzędu. Dopiero wtedy zatrzymał go GM Kacper Piorun, który sukcesywnie punktował kolejnych rywali. Na mecie zgłosił się z wynikiem 7/9 i tym samym Kacper Piorun wywalczył swój awans do Pucharu Świata.

Nominację do Pucharu Świata Kobiet otrzymała WGM Joanna Majdan, jej kandydaturę poparła jednogłośnie siódemka głosujących w Zarządzie PZSzach (trzy osoby nieobecne na głosowaniu). Członkowie Zarządu postawili tutaj na doświadczenie zawodniczki, bowiem Joanna Majdan od wielu lat znajduje się w polskiej czołówce kobiet. Dziwna jednak jest sytuacja, że wśród mężczyzn prowadzone są eliminacje, zaś wśród kobiet zapada arbitralna decyzja i nie daje się szansy młodym, perspektywicznym mistrzyniom.

Ranking

Awans dzięki swojemu wysokiemu rankingowi uzyskali między innymi dwaj najlepsi Polacy, czyli Jan-Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek.

Chociaż już nastąpiły modyfikacje na listach – ze startu zrezygnowali Topalov i Adams, w ich miejsce zakwalifikowali się Alekseenko i Krivoruchko.

Lista

Pełna lista polskich zawodniczek i zawodników w Pucharze Świata:

  • Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka, Klaudia Kulon i Joanna Majdan.
  • Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Michał Krasenkow, Kacper Piorun i Paweł Teclaf

Łącznie na obu Pucharach Świata FIDE zagra 206 zawodników i 103 zawodniczki. Podaję linki do list startowych Pucharu Świata i Pucharu Świata Kobiet.

Życzymy powodzenia wszystkim naszym reprezentantkom i reprezentantom! Mamy nadzieję, że Puchar Świata padnie Waszym łupem!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*