Liderzy przegrywają! #BerlinCandidates

Moment Kapitulacji. Źródło fotografii: Niki Riga.

Liderujący od wielu rund Fabiano Caruana przegrywa z Sergeyem Karjakinem, który tym samym wyrównuje jego wynik! Dwa lata temu w ostatniej rundzie w kluczowym pojedynku również zwyciężył Karjakin, ale wówczas to Caruana musiał wygrać czarnymi (przy remisie przegrywał dodatkową wartościowością) i był zmuszony do ostrej gry. Tym razem remis byłby dla Amerykanina bardzo dobrym wynikiem, ale mimo to Fabiano dość szybko wpadł w tarapaty.

Na dwie rundy przed końcem mamy bardzo niejasną sytuację i z nikim nie zakładałbym się kto wygra 😀 Poniżej znajdziecie szczegółową wideoanalizę oraz komentowaną partie do przejrzenia na stronie.

Źródło fotografii: David Llada

Kolejną ciekawą i ważną partią tego turnieju był pojedynek Ding Lirena z Shakhriyarem Mamedyarovem. Po wczorajszej niewykorzystanej szansie przez Chińczyka wydawało się, że trudno będzie mu zachować spokój. Ku zaskoczeniu wszystkich Ding Liren podszedł do tego pojedynku niesamowicie pragmatycznie grając czarnymi na wyrównanie i wykorzystując szanse, które w pewnym momencie się nadarzyły spowodowane niespokojną grą Mamedyarova. Reprezentant Azerbejdżanu z samodzielnego drugiego miejsca spada na miejsce trzecie, które dzieli teraz m.in. z Ding Lirenem.

Źródło fotografii: worldchess

Alexander Grischuk we wczesnej fazie gry zagrał rzadkie posunięcie (9.Gd2), aby wytrącić niedysponowanego Levona Aroniana z utartych ścieżek. Mimo to musiał zadowolić się podziałem punktu i na 2 rundy przed końcem dzieli miejsce trzecie.

Źródło fotografii: worldchess

Vladimir Kramnik uzyskał bardzo dużą przewagę po debiucie, ale po paru niedokładnościach nie był już potem w stanie przebić obrony Wesley So.

 

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*