Polska wygrywa Olimpiadę Online dla Osób z Niepełnosprawnościami!

Oficjalni partnerzy Olimpiady. /fide.com

Drużyna Polski 1 wygrała Olimpiadę Online dla Osób z Niepełnosprawnościami, pokonując w finale Rosję! Najlepszym zawodnikiem całych zawodów był FM Marcin Molenda z wynikiem 10 punktów z 11 partii!

Format

FIDE zaplanowało Olimpiadę w formie turnieju z systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, zgłoszonych było 60 reprezentacji. Czołowe cztery drużyny wchodziły do półfinałów rozgrywanych systemem mecz-rewanż, z których zwycięzcy awansowali do finału. Turniej szwajcarski trwał od 21 do 27 listopada, zaś faza pucharowa od 29 listopada do 2 grudnia. Partie grali tempem 25 minut z dodatkiem 10 sekund.

Gra o finał

Z Polski zostały wystawione 3 reprezentacje, których składy i wyniki podaję poniżej. Wszystkie drużyny rozpoczęły turniej z kopyta, pewnie wygrywając pierwsze dwie rundy (padały wyniki tylko 4-0 i 3-1 dla naszych), po czym kontynuowały ten trend z drobnymi wyjątkami.

Skład Polski 1. Źródłem wszystkich tabel jest chess-results.com
Polska 2
Polska 3

Ciężko opisać przebieg eliminacji dla trzeciej, czwartej i szóstej drużyny eliminacji, ponieważ z większością przeciwników bezwględnie się rozprawiali. Polska 1 poza pasmem zwycięstw zanotowali remis z Indiami 1 oraz porażkę z Filipinami 1 wynikiem 1-3 (Filipińczycy skończyli na 5 miejscu). Polska 3 przegrała dwukrotnie, lecz minimalnie: 1,5-2,5 zanotowali przeciw Niemcom (7 miejsce końcowe) i Izraelowi (10 miejsce). Najlepiej szło zespołowi Polski 2, który po 6 rundach miał 4 zwycięstwa i remisy z Izraelem i Rosją 1, dzięki czemu znajdowali się na drugiej pozycji na rundę przed końcem.

Okiem zawodnika

Od tej chwili oddaję głos GM Marcinowi Tazbirowi, wielokrotny medalista Olimpiad, Mistrzostw Europy i Świata niewidomych i słabowidzących, który grał na pierwszej desce złotej drużyny:

Udało się wygrać, choć droga nie była usłana różami, a jeśli już to na pewno ciernistymi. Wiedzieliśmy, że celem numer 1 jest dostanie się do pierwszej czwórki. Niestety w ostatniej rundzie szwajcara los skojarzył nas z Polską 2 (było to jednak o tyle dobre, że na pewno jedna z wyżej wymienionych drużyn miała awans, niezależnie od wyniku). Dzięki pewnej grze mecz dość gładko wygraliśmy i dostaliśmy się do top4 i za przeciwników mieliśmy drużynę Ukrainy 3 (która dostała się tam, gdyż zawodniczka drużyny Rosji 2 została zdyskwalifikowana za – o zgrozo- używanie niedozwolonych urządzeń). Miłą informacją było natomiast to, że do pierwszej czwórki weszła również drużyna Polski 3, która o finał grała z Rosją 1. Naszych sąsiadów odprawiliśmy w dwumeczu dość gładko 7-1 (jako jedyny punkty upuściłem ja po dwóch remisach). Polska 3 przegrała po bardzo zaciętym meczu z Rosją i nasze reprezentacje miały możliwość walki o medale brązowy i złoty.

W pierwszym dniu ulegliśmy Rosji 2,5-1,5 i był to wynik dość uczciwy (choć rezultat mógł być i odwrotny). Przed decydującą rundą wiedzieliśmy, że musimy wygrać 3-1 z uwagi na gorszą wartościowość pomocniczą. Sztuka ta udała się, choć walka była bardzo zacięta. Rosjanie dzięki sprytnemu ustawieniu drużyny rzucili „zająca” na drugą deskę, by na 3. i 4. wystawić sporo silniejszych zawodników. Mecz udało się wygrać dzięki zwycięstwom na 1, 3 i 4 szachownicy. Niestety drużyna Polski 3 swój dwumecz przegrała, ale i tak na pewno ich występ uznać należy za sukces. Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom swojej drużyny oraz niezmordowanemu kapitanowi Michałowi Bartlowi. Oby więcej takich informacji napływało do nas z szachowego online-oceanu.

Marcin Tazbir

Jako zespół Infoszach, także pragniemy pogratulować wszystkim trzem ekipom dobrych występów. Dziękujemy za walkę i emocje dostarczone kibicom i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

1 Komentarz

  1. Gratulacje dziewczyny i chlopaki!!! Cos malo sie o tym mowi, czy w ogole sie niec nie mówi nawet w necie niecspoktalem żadnej informacji:///

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*