Czy zdołasz wygrać milion? || Pierwszy teleturniej szachowy

Szachy są nie tylko grą, ale i olbrzymią dziedziną wiedzy. Postanowiliśmy sprawdzić ile encyklopedii w swoim życiu połknął CM Andrzej Krzywda i okazało się, że była to spora liczba! Pomysł na taki teleturniej kiełkował w nas od dawna, czekaliśmy tylko na dobrą okazję, którą były czwarte urodziny naszego portalu! Jeśli chcielibyście kolejnych odcinków, to prosimy o zostawienie komentarza lub łapki w górę pod filmem na naszym kanale Youtube. Wasza opinia ma znaczenie i chcemy się dowiedzieć, co Waszym zdaniem moglibyśmy poprawić i czy byście obejrzeli kolejne edycje.

Format:

Nasz zaproszony gość musiał zmierzyć się z 12 pytaniami z wielu dziedzin szachów: historii, komputerów czy rankingów swoich przyjaciół. Do dyspozycji były 3 koła ratunkowe: 50 na 50, ankieta publiczności, a także telefon do przyjaciela (w którego rolę wcielił się Stanisław Praczukowski). Naszym „milionem złotych” do wygrania był miś Infuś – maskotka ta jest nagrodą w naszych akcjach, ostatnio w majowym konkursie plastycznym. Udzielenie nieprawidłowej odpowiedzi nie powodowało przerwania gry, jedynie pozbawiało szansy na nagrodę. Jak więc poszło naszemu pretendentowi?

Przebieg turnieju:

Pierwsze pytanie zawierało w sobie dozę geografii, mianowicie: „Szachowy Wimbledon” rozgrywany jest niemal rokrocznie od 1938 roku. W jakim miejscu się odbywa? Zawodnik szybko wykluczył dwie odpowiedzi, po czym opowiedział, że samemu marzy o pojechaniu na festiwal związany z „naszym” Wimbledonem i udzielił poprawnej odpowiedzi. Jeśli ktoś zastanawia się: czy szachy dają możliwość podróży, to opowiedział o tym Andrzej, który wielokrotnie grał w turniejach w Austrii, na Ukrainie, a nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich!

Drugie pytanie było tak zwane walentynkowe – „Szachy łączą ludzi, na przykład w małżeństwa. Związkiem z najwyższym sumarycznym rankingiem w Polsce są:” – jednak nie sprawiło to żadnych problemów, ba, dodatkowo poprawnie oszacował rankingi niemal wszystkich wymienionych współmałżonków. A Wy wiecie kto jest najlepszą parą w Polsce?

Trzecie pytanie wreszcie zmusiło Andrzeja do chwili zastanowienia, po której poprosił publiczność o pomoc. Widzowie wskazali, iż najmłodszym mistrzem świata był Garri Kasparow, jednak Magnus Carslen również dostał sporo głosów, a kilku śmiałków wskazało nawet Michaiła Tala! Który z nich zasłużył na miano grandjuniora?

* * *

Czym byłby teleturniej szachowy bez choćby jednej pozycji z klasyki? Nie wiemy, bo nie mogliśmy do tego dopuścić. Czy bez podpowiedzi jesteście sami w stanie powiedzieć, którzy gracze przeszli do historii dzięki tej partii? Andrzej, zobaczywszy ten diagram, uśmiechnął się zawadiacko i od razu udzielił odpowiedzi.

Dwóch mistrzów świata miało to nieszczęście, że przebili się turnieje strefowe, międzystrefowe, wygrali turniej kandydatów i nawet zdetronizowali poprzedniego mistrza świata… po czym po roku tracili szachowy tron w meczu rewanżowym. Którzy zawodnicy doświadczyli takiego losu? Nasz gość, po krótkiej analizie podanych nazwisk, bezproblemowo przeszedł dalej.

Andrzej Krzywda jest programistą oraz właścicielem firmy Arkency, która znana jest z pisania programów w języku Ruby. Dowiedzieliśmy się, że w przeszłości samemu próbował napisać silnik szachowy, z którym udawało się rozegrać partię! Pytanie to było więc zadedykowane specjalnie dla naszego gościa, ułożone było jednak w nieoczywisty sposób, przez co rozważał wezwanie koła ratunkowego. Po długim namyśle i ku radości wszystkich, podał poprawną odpowiedź, którą jest…

Druga połowa

Szachy od lat cieszą się opinią dla ludzi inteligentnych. Być może jest to zasługa jednego z wymienionych doktorów, który przyjaźnił się z samym Albertem Einsteinem. Pytanie którego? Mamy tutaj dwóch doktorów prawa i po jednym przedstawicielu świata matematyki oraz nauk medycznych. Jak na razie: 7/7 dla naszego championa i jeszcze 2 koła ratunkowe na podorędziu.

„Trojaczki z Goteborga” to nie są ani Trzy Świnki, ani Trzej Muszkieterowie, tylko partie znane z identycznego przygotowania debiutowego. Trzech zawodników wspólnie opracowało jeden wariant na swoich radzieckich przeciwników, jednak spotkali się z mocną odpowiedzią i przegrali! To, którzy gracze doznali tego losu, było nieznane dla Andrzeja, dlatego zadzwonił do przyjaciela. Stanisław Praczukowski w sposób bezbłędny opisał rzeczone partie i zawodników, dodatkowo opowiedział, jak kilka lat później Fischer „naprawił” ten wariant, remisując partię z Gligoriciem w Portorożu w 1958 roku.

Nie tylko mężczyźni grają w szachy, czego dowodem może być to pytanie. Ta mistrzyni świata zdominowała scenę kobiecych szachów, stając się legendą już za życia. Nasz gość doskonale znał to nazwisko. Popisał się wszechstronną erudycją, opowiadając pokrótce życie tejże zawodniczki.

* * *

Pytanie to nie sprawiło żadnych problemów, ponieważ Andrzej oglądał ten mecz na żywo, a także sprawdzał wyniki w Telegazecie. Ilu z naszych czytelników pamięta te czasy? Myślicie, że gdyby Infoszach powstał dużo wcześniej, to mógłby publikować wiadomości w taki sposób?

Przedostatnie pytanie i dotąd bezbłędna seria poprawnych odpowiedzi. Te cztery zdania wyglądają jakby były prawdziwe. Niestety, tylko jedno z nich takie jest, pozostałe to drobne lub większe kłamstewka. Jeśli więc następnym razem będziecie rozmawiać z autorem pytań, to podepnijcie go dla bezpieczeństwa do wariografu. Po chwili namysłu zawodnik poprosił o skorzystanie z ostatniego koła ratunkowego. Po odrzuceniu dwóch nieprawidłowych odpowiedzi, Andrzej wytypował… i zgadł! Zatem czas na finałowe pytanie.

„Ryszard Piąty” – nie był to na pewno angielski król, ponieważ ich było tylko trzech. Przydomek ten przylgnął do szachisty, który na najwyższym poziomie turniejowym niemal zawsze zajmował piąte miejsce. Pytanie sprawiło spore problemy i nasz gość nie był w stanie sobie przypomnieć tego zawodnika. Zaznaczył odpowiedź, która okazała się nieprawidłowa. Swój udział w naszym teleturnieju Andrzej Krzywda zakończył z wynikiem 11/12, co w szkole dałoby 5 do dziennika. Gratulujemy wiedzy i dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że będzie zainteresowanie wśród widzów, by kontynuować tę serię, o czym możecie dać nam znać w komentarzach.

Współpraca

Chcemy podziękować czasopismu szachowemu „Mat” za ufundowanie dwóch półrocznych prenumerat dla dwóch widzów, którzy najszybciej poprawnie udzielili odpowiedzi. Pytania brzmiały: „W którym roku ostatni raz mieliśmy do czynienia z meczem rewanżowym o tytuł Mistrza Świata?” oraz „Autorem motta: pionki są duszą szachów, jest..?”. Gratulujemy nagrodzonym. Dodatkowo chcemy podziękować firmie schoodies za współpracę i sponsorowanie naszych urodzin.

2 Komentarze

  1. A czy uznana odpowiedź na pytanie o ostatni mecz rewanżowy nie była aby błędna? Wg mnie ostatni rewanż grali panowie K-K w 1986, a nie Tal-Botwinnik w 1961.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*