Czym jest Elo?

Przyrost rankingowy jednej z polskich zawodniczek /źródło: fide.com

Termin Elo dla wielu osób jest dość zagadkowy. Czym Elo w zasadzie jest? Jak działa? Komu zawdzięcza swoją nazwę i jaka inna popularna dziedzina sportu również z niego korzysta? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Czym jest Elo?

Elo to ogólnoświatowy ranking, dzięki któremu możemy stwierdzić, który szachista jest teoretycznie lepszy i porównywać zawodników z całego świata. Należy podkreślić, iż nie jest to żaden skrót – swoją nazwę zawdzięcza Arpadowi Elo, który jest jego twórcą. Oczywiście w praktyce nie wygląda to tak zero-jedynkowo, a popularne wśród szachistów powiedzenie „rankingi nie grają” dobrze oddaje rzeczywistość – ranking jest jedynie czymś poglądowym, nie oddaje on rzeczywistej siły gry. Tyczy się to szczególnie juniorów, którzy grając na współczynniku rozwoju 40 (do tego czym są współczynniki i jak działają dojdziemy w dalszej części artykułu 😉) często doświadczają nagłych przyrostów i strat rankingowych.

Arpad Elo, amerykański fizyk i szachista węgierskiego pochodzenia./źródło: wikipedia.pl

Jak działa Elo?

Na początku wyjaśnię, w jaki sposób ranking Elo zdobyć. Nie jest to zbyt skomplikowane – wystarczy w turnieju zgłoszonym do oceny rankingowej FIDE (międzynarodowej federacji szachowej) rozegrać minimum 5 partii z zawodnikami już ranking Elo posiadającymi i uzyskać z nich ranking powyżej 1000. Gdy już tego dokonasz, przyjdzie czas na poprawianie swojego rankingu. Aby obliczyć zmianę rankingu po danej partii wystarczy użyć kalkulatora rankingu Elo.

Obecnie gorącym tematem w środowisku szachowym są współczynniki rankingowe (K), które wyglądają w następujący sposób:

  • 40 dla nowych graczy, dopóki nie rozegrają 30 partii rankingowych i dla wszystkich graczy poniżej 18 roku życia, tak długo jak długo posiadają ranking poniżej 2300.
  • 20 dla graczy z rankingiem poniżej 2400.
  • 10 dla graczy, którzy osiągną ranking 2400 nawet, jeśli ich ranking spadnie w późniejszym czasie poniżej 2400.
  • 20 dla wszystkich graczy w rankingach Rapid i Blitz.

W przeszłości juniorów obowiązywał K=15 i wokół tej właśnie zmiany jest najwięcej kontrowersji. Jedni uważają, iż K=40 przyczynia się do zbyt dużych wahań rankingów wśród młodych adeptów królewskiej gry. Drudzy z kolei twierdzą, że ranking juniorów powinien zmieniać się dynamicznie i K=40 jest jak najbardziej sprawiedliwe. Kto ma rację? Myślę, że nie możemy tego jednoznacznie stwierdzić.

W jakiej innej dziedzinie sportu znajdziemy Elo?

Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale sportem, który również nie tak dawno temu wprowadził system Elo jest… piłka nożna! Zastąpił on poprzedni, wadliwy system, w którym niektóre drużyny (m.in. Polska) zajmowały bardzo wysokie miejsca dzięki graniu małej liczby sparingów. Jeśli jesteście zaciekawieni tym tematem i chcecie dowiedzieć się więcej, to serdecznie polecam ten artykuł 🙂

Szachowy ranking w piłce nożnej?

W ramach ciekawostki można również wspomnieć, że Elo było używane również w popularnej grze League of Legends, jednak tylko do 3 sezonu.

Lista FIDE

Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE regularnie publikuje listy najlepszych graczy. Pierwsza oficjalna lista została opublikowana w 1971 roku. Do 1980 roku publikowano tylko po jednej liście rocznie i widniał na niej stan na styczeń danego roku. W latach 1981-2000 ukazywały się dwie listy: styczniowa i lipcowa, później zwiększono do czterech rocznie. Taki stan utrzymywał się do roku 2009 – wtedy publikacje następowały co dwa miesiące. Dopiero w 2012 roku FIDE podjęło decyzję do wprowadzenia miesięcznych list, które znamy teraz.

Omówiliśmy najnowszą październikową listę rankingową FIDE pod tym linkiem:

01.10.2020 lista rankingowa – Duda wyprzedził Ananda!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*