Turniej Pretendentów #7 – MVL przed Nepo na półmetku turnieju!

fot.Fide

Runda 7

Pierwsza połowa Turnieju Pretendentów za nami. Na czele tabeli znajdują się Maxime Vachier-Lagrave i Ian Nepomniachtchi. Pomimo tej samej ilości punktów, ważny jest wynik partii pomiędzy zawodnikami i gdyby dziś odwołano ciąg dalszy turnieju, to właśnie Maxime Vachier-Lagrave stanąłby do walki o szachowy tron z Magnusem Carlsenem. Warto przypomnieć, że MVL dostał się do turnieju „cudem” – po tym jak Teimur Radjabov zrezygnował z udziału w obawie przed epidemią koronawirusa. Liderzy uzyskali po 4,5 punktu, zaś punkt straty do nich mają Fabiano Caruana, Anish Giri, Hao Wang. Ostatnie miejsce dzielą Liren Ding oraz Kirill Alekseenko.

Image may contain: 1 person, sitting and shoes
Idealnie ułożone figury przed partią to podstawa! /fot.Fide

Image may contain: 1 person, sitting and indoor
Bolesne zakończenie pierwszego koła dla Nepo /fot.Fide

Pomyłka czy żart?

Dzisiaj Ding Liren zmierzył się z Kirillem Alekseenko. Do wykonania pierwszego posunięcia został poproszony rosyjski komik Andrey Rozhkov. Wykonał on posunięcie 1.b4. Rozbawiło to zawodników. Komik chciał rozluźnić napiętą atmosferę przed partią. Jednak chiński arcymistrz grzecznie poprosił Rozhkova, aby zagrał posunięcie 1.d4. Jak myślicie: czy kiedyś któryś z arcymistrzów na tak ważnym turnieju zagra otwarcie Sokolskiego?

Image may contain: 2 people, people sitting
Nie zawsze da się utrzymać powagę, szczególnie w takiej sytuacji. /fot.Fide
Śmiech to zdrowie. /fot.Fide

Przebieg partii

Vachier-Lagrave Maxime – Nepomniachtchi Ian   1-0

fot.Fide
fot.Fide

Zdecydowanie największą niespodzianką dzisiejszej rundy jest partia Maxima Vachier-Lagrave’a z Ianem Nepomniachtchi’m. Rosyjski arcymistrz zdecydował się zagrać obronę francuską. Nepo zagrał wariant Winawera (tak samo grał przeciw Alekseenko), po czym nastąpiły 10… Wg8 i 11… Kf8, które wyglądały dość pokracznie. MVL uzyskiwał ruch za ruchem coraz to znaczniejszą przewagę, która wystarczyła do zwycięstwa.

Giri Anish – Grischuk Alexander 0,5-0,5

fot.Fide/ Pozytywne emocje wywołane analizą partii

Najszybciej zakończył się mecz pomiędzy Anishem Giri i Alexandrem Grischukiem. Zawodnicy rozegrali partię angielską. Pomimo zaostrzenia pozycji (10…h5), żadnemu z graczy nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę, co doprowadziło do pokojowego zakończenia partii.

Ding Liren – Alekseenko Kirill 0,5-0,5

fot.Fide/ Zawodnicy niezbyt zadowoleni z wyniku partii
fot.Fide/ Zawodnicy niezbyt zadowoleni z wyniku partii

Po zabawnej sytuacji na początku rundy stanęła partia katalońska pomiędzy Ding Lirenem i Kirillem Alekseenko. Po solidnie rozegranym otwarciu pozycja bardzo się skomplikowała, komputer zaczął dawać lekką przewagę czarnym, ale po serii wymian pozycja dość szybko się „wysuszyła”. W końcówce wieżowej zawodnicy zgodzili się na remis. 

Caruana Fabiano – Wang Hao 0,5-0,5

fot.Fide/ Pełne skupienie!

Najdłużej trwała partia Fabiano Caruany z Wang Hao. Zawodnik grający czarnymi zdecydował się zagrać obronę rosyjską. Już w 13. posunięciu nastąpiła wymiana hetmanów z przejściem do równej końcówki. Co ciekawe, Caruana grał już tę pozycję w meczu o MŚ (https://infoszach.pl/2018/11/24/mecz-o-ms-carlsen-caruna-runda-11-nihil-novi-sub-sole/), różnica między tymi partiami pojawiła się, gdy Caruana 14. Sxd2 przeciw Hao, a samemu mierzył się z 14. Gxd2 zagranym przez Carlsena. Pomimo tego poprawienia wariantu, partia także zakończyła się podzieleniem punktu.


Pojedynki nie odbywają się tylko na szachownicy…

fot.Fide 
fot.Fide

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem poprzedniej rundy https://infoszach.pl/2020/03/23/turniej-pretentendentow-6-nepo-umacnia-sie-na-prowadzeniu/

… ,a także zapraszamy na codzienne transmisje z utytułowanymi zawodnikami na http://twitch.tv/infoszach

 

Archiwalne nagranie z rundy 7. Komentowali FM Kacper Polok oraz aktualny Mistrz Polski GM Kamil Dragun.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*