Pierwsza połowa Turnieju Pretendentów za nami. Na czele tabeli znajdują się Maxime Vachier-Lagrave i IanNepomniachtchi. Pomimo tej samej ilości punktów, ważny jest wynik partii pomiędzy zawodnikami i gdyby dziś odwołano ciąg dalszy turnieju, to właśnie Maxime Vachier-Lagrave stanąłby do walki o szachowy tron z Magnusem Carlsenem. Warto przypomnieć, że MVL dostał się do turnieju „cudem” – po tym jak Teimur Radjabov zrezygnował z udziału w obawie przed epidemią koronawirusa. Liderzy uzyskali po 4,5 punktu, zaś punkt straty do nich mają Fabiano Caruana, Anish Giri, HaoWang. Ostatnie miejsce dzielą LirenDing oraz KirillAlekseenko.
Idealnie ułożone figury przed partią to podstawa! /fot.FideBolesne zakończenie pierwszego koła dla Nepo /fot.Fide
Pomyłka czy żart?
Dzisiaj Ding Liren zmierzył się z KirillemAlekseenko. Do wykonania pierwszego posunięcia został poproszony rosyjski komik Andrey Rozhkov. Wykonał on posunięcie 1.b4. Rozbawiło to zawodników. Komik chciał rozluźnić napiętą atmosferę przed partią. Jednak chiński arcymistrz grzecznie poprosił Rozhkova, aby zagrał posunięcie 1.d4. Jak myślicie: czy kiedyś któryś z arcymistrzów na tak ważnym turnieju zagra otwarcie Sokolskiego?
Nie zawsze da się utrzymać powagę, szczególnie w takiej sytuacji. /fot.FideŚmiech to zdrowie./fot.Fide
Przebieg partii
Vachier-Lagrave Maxime – Nepomniachtchi Ian 1-0
fot.Fide
Zdecydowanie największą niespodzianką dzisiejszej rundy jest partia MaximaVachier-Lagrave’a z Ianem Nepomniachtchi’m. Rosyjski arcymistrz zdecydował się zagrać obronę francuską. Nepo zagrał wariant Winawera (tak samo grał przeciw Alekseenko), po czym nastąpiły 10… Wg8 i 11… Kf8, które wyglądały dość pokracznie. MVL uzyskiwał ruch za ruchem coraz to znaczniejszą przewagę, która wystarczyła do zwycięstwa.
Giri Anish – Grischuk Alexander 0,5-0,5
fot.Fide/ Pozytywne emocje wywołane analizą partii
Najszybciej zakończył się mecz pomiędzy AnishemGiri i AlexandremGrischukiem. Zawodnicy rozegrali partię angielską. Pomimo zaostrzenia pozycji (10…h5), żadnemu z graczy nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę, co doprowadziło do pokojowego zakończenia partii.
Ding Liren – Alekseenko Kirill 0,5-0,5
fot.Fide/ Zawodnicy niezbyt zadowoleni z wyniku partii
Po zabawnej sytuacji na początku rundy stanęła partia katalońska pomiędzy Ding Lirenem i Kirillem Alekseenko. Po solidnie rozegranym otwarciu pozycja bardzo się skomplikowała, komputer zaczął dawać lekką przewagę czarnym, ale po serii wymian pozycja dość szybko się „wysuszyła”. W końcówce wieżowej zawodnicy zgodzili się na remis.
Caruana Fabiano – Wang Hao 0,5-0,5
fot.Fide/ Pełne skupienie!
Najdłużej trwała partia Fabiano Caruany z Wang Hao. Zawodnik grający czarnymi zdecydował się zagrać obronę rosyjską. Już w 13. posunięciu nastąpiła wymiana hetmanów z przejściem do równej końcówki. Co ciekawe, Caruana grał już tę pozycję w meczu o MŚ (https://infoszach.pl/2018/11/24/mecz-o-ms-carlsen-caruna-runda-11-nihil-novi-sub-sole/), różnica między tymi partiami pojawiła się, gdy Caruana 14. Sxd2 przeciw Hao, a samemu mierzył się z 14. Gxd2 zagranym przez Carlsena. Pomimo tego poprawienia wariantu, partia także zakończyła się podzieleniem punktu.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis