Turniej Pretendentów #6 – Nepo umacnia się na prowadzeniu!

Zamyślony Nepo /fot. FIDE

Runda 6

Szósta runda odbywającego się w Rosji Turniejów Pretendentów przyniosła emocje i dwa wyniki rezultatywne. Znowu wygrał Ian Nepomniachtchi, a także po raz pierwszy Anish Giri. Przygotowaniem popisał się Fabiano Caruana, który to w swoich notatkach miał swoją pozycje przez ponad 20 posunięć, czym uzyskał ponad godzinę przewagi na zegarze. Nepo umacnia się na czele z punktem przewagi, jest to zarówno bardzo komfortowa sytuacja, jak i wysoki wynik na poziomie superarcymistrzowskim – 4.5/6.  Czeka nas dzień przerwy, a w stawce wydzieliły się grupy: liderujący Nepomniachtchi, goniący go Vachier-Langrave z punktem straty, pierwsza grupa zawodników z trzema punktami (pół punktu za MVL) i grupa zamykająca turniej z dwoma punktami. Czeka nas jeszcze jedna runda tego koła i druga seria pojedynków w drugim kole odwrotnymi kolorami, a więc przed nami wiele emocji!

 

Partie

Grischuk Alexander – Caruana Fabiano 1/2

Pojedynek Saszy, zawsze posiadającego niedoczas z Fabiano, który w tym turnieju pokazuje klasę swoich przygotowań. /fot. FIDE

W tej partii za dużo się nie działo od początku czarny szybko wyrównał i wiedział co grać. Wystarczy spojrzeć na klasę przygotowań: Fabiano kolejna partia i okolice 20 ruchu i ma ponad półtorej godziny(!), podczas gdy jego przeciwnik niecałe pół… W ten sposób nie tylko wiedział, że gra prawidłowo, lecz również szybko, co zapewni mu komfort później. Caruana pewnie wykorzystał przewagę czasową, aby zremisować czarnym kolorem. Warto wspomnieć, że sam Rosjanin znów spóźnił się na partię aby uniknąć oficjalnego rozpoczęcia rundy!

 

Alekseenko Kirill – Giri Anish 0:1

Pojedynek zawodników zajmujących dwa ostatnie miejsca potrafi być ciekawy… /fot. FIDE

Co partie broni się Kiriil Alekseenko nieraz lepiej, a nieraz gorzej… W ten sposób jest jedynym zawodnikiem, który partii nie wygrał, poza Grischukiem, który zanotował same remisy. Kirill wyraźnie odstaje od stawki i zwykle jest w defensywie. Widać to było szczególnie dzisiaj. Giri dyktował warunki i choć wydawało się, że partia może skończyć się remisem to w pozornie prostej końcówce skoczkowej po wielu godzinach walki młody Rosjanin wykonał przegrywające posunięcie 89. … Sd3 i można było poddać partię. Szansę zwietrzył Giri i bez zawahania zaatakował, czym wygrał swą pierwszą partię w tym turnieju.

 

Nepomniachtchi Ian – Ding Liren 1:0

Nepo nie do powstrzymania – przekonuje się o tym kolejny z zawodników! /fot. FIDE

W tym pojedynku zmierzyli się zawodnicy z dwóch części tabeli – Nepomniachtchi, czyli pierwszy samodzielny lider turnieju, a także Ding, czyli sensacyjnie nieradzący sobie w turnieju faworyt dzielący ostatnie miejsce z Girim i Alekseenko. W partii została wybrana partia hiszpańska, w której czarny wyrównał pozycję, lecz w grze środkowej Ding popełnił kluczowy błąd 28. … h3, po którym Nepo przechwycił inicjatywę i stopniowo powiększał inicjatywę. Po nie najlepszym 31… Hg4 Ding miał szansę na powrót do pojedynku, lecz nie wszedł w najlepszy wariant 33…Wxb6! 34.Wxb6 Hxe2 35.Wb8 We5!, przez co przegrał. Tym samym Ian jest „na trzech plusach” i po dwóch z rzędu zwycięstwach nad reprezentantami Chin umocnił się na fotelu lidera.

 

Wang Hao – Maxime Vachier – Lagrave 1/2

Hao Wang, po porażce w poprzedniej partii, tym razem przeważał, lecz nie dał rady przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. /fot. FIDE

Po solidnym początku Hao Wang zwolnił tempo i z rundy na rundę spada w tabeli. Po wczorajszej porażce widać było dziś determinację, lecz nie wystarczyła ona, by zamienić ją na cały punkt.  Od początku na szachownicy przeważał Chińczyk i partia dawała nadzieję na zwycięstwo, to niestety ta sztuka się nie udała –  pionek w końcówce lekkofigurowej przy słabej strukturze pionowej nie wystarczył. Była to kolejna realna szansa jednego z uczestników turnieju na dogonienie czołówki.

Polska transmisja z Turnieju Pretendentów

Jutro czeka nas dzień przerwy od rozgrywek, a w środę serdecznie zapraszamy z powrotem do śledzenia jedynej polskiej transmisji z tego wydarzenia. Zarazem jest to jedyne sportowe wydarzenie takiej rangi, które odbywa się w momencie pandemii. Na najbliższe trzy rundy transmisja powraca na kanał Infoszach gdzie transmisję poprowadzą osoby, o których dowiecie się więcej w przyszłości – https://www.twitch.tv/infoszach

Kojarzenie

Runda 7 25.03.20 12:00
Caruana Wang Hao
Vachier-Lagrave Nepomniachtchi
Ding Liren Alekseenko
Giri Grischuk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*