Ju Wenjun Mistrzynią Świata Kobiet!

Królowa Szachów (fot. fide.com)
(chess.com)

W piątek, po 20 dniach zmagań, zakończył się Mecz o Mistrzostwo Świata Kobiet w szachach. Pojedynek został rozegrany pomiędzy Mistrzynią Świata z 2018r. Ju Wenjun i zwyciężczynią Turnieju Pretendentek z 2019r. Aleksandrą Goryachkiną.

Znalezione obrazy dla zapytania mecz o mistrzostwo świata kobiet w szachach 2020
(fot. Getty Image)

Kanał Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) podsumował w formie video mecz o Mistrzostwo Świata, zapraszamy do obejrzenia!


Zachęcamy również do przeczytania poniższego artykułu na temat pierwszej połowy meczu!

https://infoszach.pl/2020/01/12/mecz-o-mistrzostwo-swiata-kobiet-juz-na-polmetku/


Druga część meczu odbyła się we Władywostoku. Zawodniczki rozegrały tam 6 partii tempem klasycznym. Aż cztery z nich zakończyły się zwycięstwem jednej z rywalek! Jednak nie dało to możliwości wyłonienia Mistrzyni Świata. Po 11 rundzie mogło wydawać się, że pojedynek zakończy się już 23 stycznia, a Chinka będzie mogła świętować zwycięstwo. Goryachkina na szczęście nie poddała się tak łatwo i kolorem białym wygrała ostatnią rundę, wyrównując stan meczu.

Znalezione obrazy dla zapytania wwcm chess 2020
(fot. fide.com)

„Walka o życie”

Alexandra Goryachkina zaskoczyła swoją przeciwniczkę i zmusiła ją do myślenia już na samym początku partii. Chinka myślała aż 20(!) minut przed wykonaniem ruchu 2…c6. Po kilku posunięciach na szachownicy stanął wariant Chigorina, na który Rosjanka była bardzo dobrze przygotowana. W 10 posunięciu czarne zostały zmuszone do cofnięcia skoczka na b8. Mimo, że silnik ocenia pozycję jako równą, białe optycznie stoją lepiej. Ich struktura pionowa jest znacznie lepsza, a lekkie figury są aktywniejsze od swoich oponentów (warto zauważyć, że praktycznie wszystkie były postawione na 8. linii!). Dużym błędem Chinki był ruch 30.e3, z prawdopodobnym zamiarem przerzucenia hetmana na skrzydło hetmańskie, aby wzmocnić atak na skoczka z c4. Jednak nie udało jej się zrealizować tego planu, co Rosjanka bezbłędnie wykorzystała i z przewagą pionka przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę.


                                                  Dogrywki

Rozegranie partii tempem szybkim zakończyło się niepowodzeniem Rosjanki. W dwóch pierwszych rundach padły remisy. Jednakże w następnym pojedynku Ju Wenjun pokonała przeciwniczkę i zapewniła sobie prowadzenie w meczu. W ostatniej rundzie potrzebny był tylko remis, by Chinka obroniła tytuł Mistrzyni Świata. Alexandra grając białymi nie osiągnęła przewagi i partia zakończyła się podziałem punktu.


Nagrody

Ju Wenjun otrzymuje tytuł Mistrzyni Świata, ale to nie jedyna zdobycz! W puli nagród znajduje się aż 500,000 euro, które zostaną podzielone pomiędzy zawodniczkami w stosunku 55:45. Gdyby mecz zakończył się w przewidzianych dwunastu partiach, proporcje zmieniłyby się na 60:40.

Znalezione obrazy dla zapytania ju wenjun
(fot. chess24)

 

 

1 Komentarz

  1. Mistrzyni Świata zachowała tytuł a Pretendentka do korony (runner-up? jak to się mówi po polskiemu szachowemu?) zachowała kwaśną minę Kasparowa :-/
    Już miałem ten komentarz napisać na stronie nt. półmetku, a tu się pojawił wpis jak oglądałem zaległe infoszachy. To się nazywa interaktywna strona szachowa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*