Nowy numer czasopisma „Mat” jest już w sprzedaży

okładka

 

okładka

 

Szanowni Państwo,

po kilkumiesięcznej przerwie wymuszonej epidemią COVID-19 czasopismo „Mat” wraca na półki księgarń. Redagując bieżące, podwójne wydanie, miałem na celu zaprezentowanie szerokiego wyboru artykułów, sprawozdań oraz komentowanych partii, który wynagrodziłyby Państwu długie oczekiwanie. W powstawaniu bieżącego numeru brało udział wielu utytułowanych szachistów, w tym aż 15 arcymistrzów.

Tradycją stało się zamieszczanie obszernej relacji z Mistrzostw Polski, którą tym razem przygotował am. Marcin Dziuba, trener Kobiecej Reprezentacji Polski. Swoje partie skomentowali dla Państwa zdobywcy zaszczytnych tytułów amk. Karina Cyfka i am. Kacper Piorun, a także mmk. Julia Antolak, am. Daniel Sadzikowski oraz am. Jacek Tomczak.

Tegoroczny triumfator z Biel, am. Radosław Wojtaszek skomentował udział w turnieju oraz załączył wyczerpujące komentarze do swoich partii. Jestem pewien, że nie mniejszym zainteresowaniem będą cieszyć się relacje z komentarzami am. Aliny Kaszlinskiej z Lucerny i am. Mateusza Bartla z Pragi.

Interesujący materiał z Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów nadesłał am. Artur Jakubiec. Uzupełniły go partie skomentowane przez Barbarę Goraj, Kosmę Pacan-Mileja, Miłosza Szpara i Jakuba Kosakowskiego.

Wyjątkowo obszerny dział szkoleniowy składa się z artykułów am. Adriana Michalczyszyna, am. Wojciecha Morandy oraz mm. Piotra Murdzi.

Na pogłębioną refleksję zasługuje studium, w którym mm. Jan Przewoźnik podejmuje się wyjaśnienia kwestii szans i zagrożeń wynikających z gry w szachy.

Z przyjemnością anonsuję artykuł byłego redaktora czasopisma Szachy, prof. Pawła Kerntopfa, traktujący o znanej wśród warszawskich szachistów postaci Tadeusza Justyny.

W dziale historycznym czeka prawdziwa perełka – fragment najnowszej książki prof. Tadeusza Wolszy, będący zaproszeniem na wyjątkową wędrówkę po szachowej Warszawie sprzed 120 lat.

W swojej stałej rubryce sędzia międzynarodowy Krzysztof Parol szczegółowo omawia problemy związane z trzykrotnym powtórzeniem pozycji.

Zasłużony relaks zapewni Czytelnikom fragment książki Kaspra Bajona Klug. Poznając w nim losy wybitnego szachisty, możemy podjąć się rozszyfrowania precyzyjnej mistyfikacji, jaką wykreował autor.

W treści artykułów umieszczone są kody QR, które umożliwiają przeglądanie niektórych partii ze smartfonem w dłoni. Mam nadzieję, że eksperyment spotka się z Państwa uznaniem.

Serdecznie zachęcam do lektury

Tomasz Makowski

 

W przerwie wydawniczej został opublikowany bezpłatny, elektroniczny numer „Mata”, który wciąż jest dostępny do pobrania pod linkiem: http://pzszach.pl/2020/04/13/mat-numer-specjalny/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*