Dzień Niepodległości na szachownicy

(tvs.pl)
Dziś jest dzień taki jak każdy inny, ale nie dla nas. Jest wyjątkowy, obchodzony raz do roku. A nazwę nosi Dzień Niepodległości!
Oczywiście wszyscy łączymy się, śpiewamy hymn, uczestniczymy w marszach, obchodach, wspominamy złe, ale także wyśmienite czasy istnienia Polski.

Szachiści również znaleźli sposób na świętowanie. 11.11 odbyło się ok.22 turniejów o charakterze patriotycznym.


Zdecydowanie największy turniej odbył się w Warszawie. Uczestniczyło w nim aż 311 zawodników w poszczególnych grupach. W głównej grupie zwyciężył arcymistrz Jakubowski Krzysztof. Warto wspomnieć, że grało tam aż 10 arcymistrzów.
Image may contain: 3 people, crowd and indoor
(fot. Mazowiecki Związek Szachowy)
W Krakowie również odbył się bardzo duży turniej zagrało w nim 195 szachistów. Najlepszy w grupie open okazał się Gahan M G z Indii. To pokazuje, że wszyscy chcą z nami cieszyć się w tym dniu.
Image may contain: 4 people, people sitting, chess and table
(fot. Krakowski Klub Szachistów)
Organizatorzy turniejów zachęcili szachistów poprzez ciekawe nazwy np. w Świdnicy odbył się turniej ” o Szablę Józefa Piłsudskiego”.
Znalezione obrazy dla zapytania szabla jozefa pilsudskiego swidnica
(fot. swidnica24.pl)

Józef Piłsudski szachistą?

Józef Piłsudski nie zasłynął tylko dokonując tzw. cudu nad Wisłą, czy jako Naczelny Wódz wojsk polskich, ale także jako wyśmienity szachista. W roku 1933 otrzymał godność pierwszego honorowego prezesa Polskiego Związku Szachowego. Na specjalnym dyplomie wręczonemu Marszałkowi zapisano diagram jego partii. Na początku sądzono, że partia nie zakończyła się, ale później jeden z najlepszych zawodników znalazł kotynuację prowadzącą do zwycięstwa Naczelnego Wodza.
Znalezione obrazy dla zapytania józef piłsudski szachy
(fot. gazetakrakowska.pl)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*