DME 2019 – Polacy i Polki z drobnymi problemami na początku!

Obie drużyny przed rozpoczęciem zawodów / fot. Magdalena Błachuta

W Batumi w Gruzji rozpoczęły się Drużynowe Mistrzostwa Europy 2019. Po Olimpiadzie został nam kibicom i samym zawodnikom drobny niesmak po utraceniu miejsca medalowego w ostatniej rundzie w meczu z Chinami. Teraz zdecydowanie łatwiej będzie powalczyć o medale ze względu na to, że w Europie to Polacy są zawodnikami i zawodniczkami o czołowych numerach na liście startowej.

W grupie Open Polska ma 3 numer startowy. Skład drużyny: Jan Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Kacper Piorun, Jacek Tomczak, Kamil Dragun, a kapitanem jest Bartosz Soćko.

Drużyna z grupy OPEN z trenerem Bartoszem Soćko lecz bez Kamila Draguna / fot. Magdalena Błachuta

W grupie kobiet Polska ma 4 numer startowy. Skład drużyny: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka, Joanna Majdan, Alicja Śliwicka, a kapitanem jest Bartłomiej Heberla.

Drużyna Kobieca z terenem Bartłomiejem Heberlą / fot. Magdalena Błachuta

Za wysokimi numerami startowymi stoi również rozstawienie w początkowych rundach i w ten oto sposób drużyna z grupy Open zmierzyła się ze składem Białorusinów na czele z Vladislavem Kovalevem, który miał być ostoją po niesamowitym turnieju Grand Swiss gdzie np. zremisował z Magnusem Carlsenem i wygrał z Radkiem Wojtaszkiem jednak udowodniliśmy, że jesteśmy lepszą drużyną. Drużynę kobiecą czekała przeprawa z drużyną Greczynek, która nie wyróżniała się specjalnie lecz jak się przekonaliśmy nie był to najwygodniejszy przeciwnik dla naszych zawodniczek.

Przebieg rundy 1

Grupa Open

Polacy bez większych problemów wygrywają z reprezentacją Białorusi. /fot. Polski Związek Szachowy

Mecz od początku układał się po nasze dyktando, z przygotowaniem trafili Jan – Krzysztof Duda, Kacper Piorun i Jacek Tomczak. Zyskali dobre pozycje i przewagi czasowe po debiutach co dawało pierwsze powody do optymizmu. W partii Kamila Draguna obaj zawodnicy szybko wypadli ze swoich książek debiutowych lecz to Kamil czuł lepiej pozycję i udowodnił swoją przewagę rankingową otwierając wynik meczu na 1:0. W tym samym momencie JKD wykańczał przeciwnika i było już pewne 2:0. Pozycja Kacpra była minimalnie gorsza, gdy Jacek stopniowo poprawiał swoją pozycję. Kacper podpisuje remis i ostatni na polu walki zostaje Jacek, który otrzymał minimalnie lepszą końcówkę lecz nie dał rady jej zrealizować. Tym samym mecz kończymy pewnym zwycięstwem mimo braku gry Radosława Wojtaszka.

Na przedstawionej na diagramie pozycji z partii Duda – Kovalev czarny zagrał ruch Qb6?

Dlaczego ten ruch prowadzi do przegranej?

Ze względu na:

29. Hg5! Sh7

30. Hg3 Kh8

31. Sxg6 fxg6

32. Hxg6 Gxh6

33. Hxh6

+ /  –

Na przedstawionym diagramie pozycji z partii Nikitenko – Dragun biały zagrał Wa5??

Mimo już znacznie gorszej pozycji biały podstawia skoczka poprzez pominięcie ruchu Sc5! I partia się kończy 0:1.

Grupa Kobiet

Szkoda straconych punktów bo mecz był zdecydowanie do wygrania.

Mecz od początku nie szedł po myśli i na wszystkich szachownicach stały pozycje równe z obustronnymi szansami. Najpierw w tarapaty popadła Joanna Majdan z dużo słabszą zawodniczką i zaczęło to zwiastować problemy. Przeciwniczka bezbłędnie wykorzystała swoją szansę i zadała końcowy cios na 0:1. Na szczęście długo nie musieliśmy czekać na przełamanie i Jolanta Zawadzka zaczęła pogłębiać przewagę uzyskaną w debiucie i nie pozostawiła złudzeń przeciwniczce wyrównując stan meczu. Na placu boju zostały w walecznych nastrojach Monika i Karina. Monika zremisowała partię po zagraniu bardzo wyrównanej partii i pozostała Karina stojąca lepiej. Partia trwała długo i było w niej kilka zwrotów akcji, których niestety Karina nie wykorzystała  i partia zakończyła się remisem.

Jeden  z ostatnich momentów z partii Cyfka – Makropoulou. Końcówka wieżowa a jak wiemy są to najbardziej zdradliwe końcówki i Karina przeczyła wygraną w wariancie:

74. b7! Wxb7

75. Kxb7

I biały zdąża wyłapać pionka z wygraną w partii i w meczu lecz w partii poszło:

74. Wc5? które prowadzi do remisu i niczego więcej szkoda bo partia była kompletnie wygrana.

Co działo się u innych?

W grupie OPEN nie obyło się bez ogromnych niespodzianek, gdyż Rosjanie oraz Anglicy ( 1 i 2 numer startowy) tylko zremisowali swoje mecze czym sprawili ogromne niespodzianki. Poza nimi swoje mecze wśród faworytów zremisowali kolejno: Niemcy, Izrael, Gruzja i Turcja. Resztę meczów faworyci wygrali.

Wśród kobiet tylko dwie drużyny faworytów zremisowały swoje mecze, były to Chorwatki i Słowaczki, które nie poradziły sobie z 3 drużyną organizatorów. W reszcie meczów faworyci zwyciężyli.

Na pewno wartą obejrzenia jest partia z meczu Rosjan między Dubovem a Bjerre, bo nie dość, że była to partia z nowinką w 8 ruchu czarnych w modnym wariancie Partii Hiszpańskiej  d5!!?? to zakończyła się ona piękną miniaturą po prostu, którą  trzeba obejrzeć! Link do partii: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-team-championship-2019/1/1/4

Kojarzenia na jutro

W dniu jutrzejszym męska drużyna zmierzy się z Czechami, a kobieca z Serbkami.

Pełne kojarzenia znajdziecie pod linkami:

OPEN: http://chess-results.com/tnr434677.aspx?lan=3&art=2&rd=2&turdet=YES&flag=30

Kobiety: http://chess-results.com/tnr455226.aspx?lan=3&art=2&rd=2&turdet=YES&flag=30

Prosimy o kibicowanie!

Dokładniejsze analizy znajdziecie podczas wieczorów eksperckich odbywających się o godzinie 20. Link do pierwszego z nich:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*