Kolejna runda rozgrywanych w Warszawie Mistrzostw Polski przyniosła przede wszystkim zmiany w czołówce: wśród kobiet nową liderką została Iweta Rajlich (5 pkt), która pokonała Karinę Szczepkowską, wykorzystując tym samym potknięcie Moniki Soćko (4,5 pkt). Bezpośredni pojedynek między Rajlich i Soćko dopiero przed nami, co gwarantuje jeszcze wiele emocji w walce o złoto. Wśród panów samodzielnym liderem został Kami Dragun (4,5 pkt.), który pokonał Igora Janika i skorzystał na porażce Bartosza Soćki z innym debiutantem, Szymonem Gumularzem.
Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 6 – Analizy
Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5634083424043008
Kacper Piorun – Bartłomiej Heberla 1-0
W tej partii rozegrany został jeden z wariantów obrony staroindyjskiej. 13. … g6?! okazało się niezbyt udaną ideą, po której Kacper uzyskał przyjemniejszą pozycję, którą dość pewnie zrealizował.
W dalszej fazie partii Piorun w ciekawy sposób ofiarował jakość, otrzymując jako rekompensatę silnego pionka b7. Gdy czarne zwróciły jakość, do głosu doszła pozycyjna przewaga białych, którą Kacper pewnie zamienił na cały punkt.
Daniel Sadzikowski – Jacek Tomczak 1/2-1/2
W tej partii białe zagrały wariant zamknięty przeciwko obronie sycylijskiej, na co czarne odpowiedziały niezbyt często spotykanym 3. … e5. Po spokojnej grze partia przeszła do końcówki wieżowej, która zakończyła się w logiczny sposób podziałem punktu w 34 posunięciu.
Kamil Dragun – Igor Janik 1-0
Po spokojnie rozegranym debiucie powstała struktura pionowa charakterystyczna dla wariantu z g3 w obronie Grünfelda. Tuż przed kontrolą Igor stracił jednak piona, co doprowadziło go do dużo gorszej pozycji. Kamil pewne realizował przewagę i zwyciężył w 53 posunięciu.
Grzegorz Gajewski – Mateusz Bartel 1-0
W tej partii do pewnego momentu Mateusz powtarzał swoją partię w Radosławem Wojtaszkiem z ubiegłorocznych Mistrzostw Polski w jednym z wariantów obrony słowiańskiej.
Następnie Grzegorz zdecydował się na interesujący motyw taktyczny i grę przy nierównym materiale: hetmanem z dwoma pionami przeciwko trzem lekkim figurom. Ostatecznie partia zakończyła się zwycięstwem białych w 44 posunięciu.
Szymon Gumularz – Bartosz Soćko 1-0
Partia debiutanta z dwukrotnym mistrzem Polski (lata 2008 i 2013) była najdłuższym pojedynkiem dnia (zakończyła się tuż przed 22, po blisko 6 godzinach gry). W końcówce wieżowej Szymon miał w pewnym momencie dwa piony więcej, ale ostatecznie musiał walczyć o wygraną w takiej pozycji:
Po ciekawej grze obaj zawodnicy dorobili hetmany, ale końcówka hetmańska z dwoma pionami więcej przed długi czas sprawiała wrażenie remisowej. Ostatecznie okazało się, że w takiej pozycji dużo trudniej się bronić i pomimo odbicia jednego piona Bartosz musiał skapitulować po 108 posunięciach (!).
Mokate Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach, Runda 6 – Analizy
Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem – https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5688651117756416
Karina Szczepkowska – Iweta Rajlich 0-1
Iweta stawia w tym turnieju na nowe debiuty i dziś wybrała na 1.d4 rzadko grywaną obronę Chigorina. Do 15 ruchu Karina utrzymywała przewagę w postaci pary gońców i przestrzeni, ale…
To było bardzo cenne zwycięstwo dla Iwety, która na trzy rundy przed końcem objęła samodzielne prowadzenie w turnieju!
Anna Kubicka – Jolanta Zawadzka 1-0
Obrończyni tytułu Mistrzyni Polski nie radzi sobie w tym turnieju. W dzisiejszej partii uzyskała bardzo obiecującą pozycję z debiutu, ale w pewnym momencie kompletnie zgubiła nić gry, podczas gdy Ania sukcesywnie zaczęła poprawiać swoją pozycję.
Po zdobyciu figury Ania pozostawiła przeciwniczkę bez szans i zrównała się punktami z Jolą. Co ciekawe, aż 5 zawodniczek (miejsca 5-9) ma 2,5 pkt po 6 rundach.
Monika Soćko – Joanna Majdan 0-1
Pojedynek Asi z Moniką był kluczowy dla układu tabeli w turnieju kobiet. Przed tą partią Monika Soćko samodzielnie prowadziła z wynikiem 4,5/5, natomiast Joanna Majdan będąc „na 50%” potrzebowała zwycięstwa, aby wejść do strefy medalowej. Asia postawiła na aktywną obronę Pirca i dość szybko udało jej się dostać silną inicjatywę.
Asia wykorzystała swoje szanse i dość pewnie zrealizowała przewagę i wskoczyła na 3 pozycję po 6 rundach.
Klaudia Kulon – Katarzyna Dwilewicz 1/2-1/2
Po spokojnie rozegranym debiucie powstała mniej więcej wyrównana pozycja, w której przy pomocy eleganckiej taktyki Dwilewicz wymieniła ostatnie lekkie figury. W końcówce ciężkofigurowej bez piona tegoroczna debiutantka znalazła wiecznego szacha i partia tuż po kontroli czasu zakończyła się remisem.
Anna Warakomska – Alicja Śliwicka 1/2-1/2
W tej partii rozegrana została obrona dwóch skoczków, prowadząca do dynamicznych i ciekawych pozycji. Po debiucie białe uzyskały przyjemniejszą pozycją, którą wypuściły ruchem 24. Gxe5?
Po tym błędzie Alicja przechwyciła inicjatywę, ale w kilku momentach zagrała niedokładnie i partie ostatecznie zakończyła się podziałem punktu.
Artykuł przygotowany przez redakcję Infoszach w składzie Aleksander Kędzierski oraz Piotr Nguyen.
Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!
Artykuł z poprzedniej rundy:
Wszystkie nasze artykuły i podstawowe informacje z tegorocznych Mistrzostw Polski w szachach będą zbierane na naszej podstronie: https://infoszach.pl/imp2019/
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis