Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 6 – Dragun i Rajlich na czele!

/ fot. Piotr Nguyen

Kolejna runda rozgrywanych w Warszawie Mistrzostw Polski przyniosła przede wszystkim zmiany w czołówce: wśród kobiet nową liderką została Iweta Rajlich (5 pkt), która pokonała Karinę Szczepkowską, wykorzystując tym samym potknięcie Moniki Soćko (4,5 pkt). Bezpośredni pojedynek między Rajlich i Soćko dopiero przed nami, co gwarantuje jeszcze wiele emocji w walce o złoto. Wśród panów samodzielnym liderem został Kami Dragun (4,5 pkt.), który pokonał Igora Janika i skorzystał na porażce Bartosza Soćki z innym debiutantem, Szymonem Gumularzem.


Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 6 – Analizy

Rezultaty rundy szóstej

Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5634083424043008


Kacper Piorun – Bartłomiej Heberla 1-0

W tej partii rozegrany został jeden z wariantów obrony staroindyjskiej. 13. … g6?! okazało się niezbyt udaną ideą, po której Kacper uzyskał przyjemniejszą pozycję, którą dość pewnie zrealizował.

Pozycja po 13. … g6?!N.

W dalszej fazie partii Piorun w ciekawy sposób ofiarował jakość, otrzymując jako rekompensatę silnego pionka b7. Gdy czarne zwróciły jakość, do głosu doszła pozycyjna przewaga białych, którą Kacper pewnie zamienił na cały punkt.

22. Gg2! to jeden z kluczowych momentów tej partii – za poświęcony materiał białe uzyskały sporą rekompensatę, związaną przede wszystkim z pionem b7.

Daniel Sadzikowski – Jacek Tomczak 1/2-1/2

W tej partii białe zagrały wariant zamknięty przeciwko obronie sycylijskiej, na co czarne odpowiedziały niezbyt często spotykanym 3. … e5. Po spokojnej grze partia przeszła do końcówki wieżowej, która zakończyła się w logiczny sposób podziałem punktu w 34 posunięciu.

Wymiana skoczków doprowadziła do spokojnej wieżówki, która niedługo zakończyła się pokojowym rozstrzygnięciem.

Kamil Dragun – Igor Janik 1-0

Po spokojnie rozegranym debiucie powstała struktura pionowa charakterystyczna dla wariantu z g3 w obronie Grünfelda. Tuż przed kontrolą Igor stracił jednak piona, co doprowadziło go do dużo gorszej pozycji. Kamil pewne realizował przewagę i zwyciężył w 53 posunięciu.

Kluczowy moment partii – 33. fxg5!

Grzegorz Gajewski – Mateusz Bartel 1-0

W tej partii do pewnego momentu Mateusz powtarzał swoją partię w Radosławem Wojtaszkiem z ubiegłorocznych Mistrzostw Polski w jednym z wariantów obrony słowiańskiej.

11. … Sb4 to pierwsze odejście od partii Mateusza z Radkiem, w której nastąpiło 11. … Hxc3 12. Hxc3 Sb4 14. Wb1 itd. W pozycji na diagramie białe zagrały 12. Gd2 i po … e6 13. Sf3 przejęły inicjatywę.

Następnie Grzegorz zdecydował się na interesujący motyw taktyczny i grę przy nierównym materiale: hetmanem z dwoma pionami przeciwko trzem lekkim figurom. Ostatecznie partia zakończyła się zwycięstwem białych w 44 posunięciu.

Kluczowy moment partii – 24. Sxa5!

Szymon Gumularz – Bartosz Soćko 1-0

Partia debiutanta z dwukrotnym mistrzem Polski (lata 2008 i 2013) była najdłuższym pojedynkiem dnia (zakończyła się tuż przed 22, po blisko 6 godzinach gry). W końcówce wieżowej Szymon miał w pewnym momencie dwa piony więcej, ale ostatecznie musiał walczyć o wygraną w takiej pozycji:

Pozycja po 48. … Wh8.

Po ciekawej grze obaj zawodnicy dorobili hetmany, ale końcówka hetmańska z dwoma pionami więcej przed długi czas sprawiała wrażenie remisowej. Ostatecznie okazało się, że w takiej pozycji dużo trudniej się bronić i pomimo odbicia jednego piona Bartosz musiał skapitulować po 108 posunięciach (!).

W tej pozycji Bartosz zagrał przegrywające 81. … Hf4+? Wg tablic Nalimova jedynym ruchem było 81. … Hf1+ 🙂

 


Mokate Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach, Runda 6 – Analizy

Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem – https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5688651117756416


Karina Szczepkowska – Iweta Rajlich 0-1

Iweta stawia w tym turnieju na nowe debiuty i dziś wybrała na 1.d4 rzadko grywaną obronę Chigorina. Do 15 ruchu  Karina utrzymywała przewagę w postaci pary gońców i przestrzeni, ale…

Następny ruch białych 16.g4 był zupełnie niepotrzebny! Po … Sxg4 pozycja się skomplikowała i po kolejnym błędzie  17.Kh1 (zamiast bicia z obiektywnie równą pozycją) Karina została bez ważnego piona i bez rekompensaty.

To było bardzo cenne zwycięstwo dla Iwety, która na trzy rundy przed końcem objęła samodzielne prowadzenie w turnieju!

Anna Kubicka – Jolanta Zawadzka 1-0

Obrończyni tytułu Mistrzyni Polski nie radzi sobie w tym turnieju. W dzisiejszej partii uzyskała bardzo obiecującą pozycję z debiutu, ale w pewnym momencie kompletnie zgubiła nić gry, podczas gdy Ania sukcesywnie zaczęła poprawiać swoją pozycję.

W tym momencie białe mają już przewagę, ale kolejny ruch 28…Sxe4 wykonany po 13 minutowym namyśle prowadzi prosto do przegranej. Po 29.Gh5 Hf8 30.Gg6+ białe zdobywają skoczka na e4.

Po zdobyciu figury Ania pozostawiła przeciwniczkę bez szans i zrównała się punktami z Jolą. Co ciekawe, aż 5 zawodniczek (miejsca 5-9) ma 2,5 pkt po 6 rundach.

Monika Soćko – Joanna Majdan 0-1

Joanna Majdan bohaterką rundy 6! /fot. Marek Skrzypczak

Pojedynek Asi z Moniką był kluczowy dla układu tabeli w turnieju kobiet. Przed tą partią Monika Soćko samodzielnie prowadziła z wynikiem 4,5/5, natomiast Joanna Majdan będąc „na 50%” potrzebowała zwycięstwa, aby wejść do strefy medalowej. Asia postawiła na aktywną obronę Pirca i dość szybko udało jej się dostać silną inicjatywę.

Czarne zdobywają przestrzeń, a goniec postawiony na a6 spowoduje zderoszowanie białego króla.

Asia wykorzystała swoje szanse i dość pewnie zrealizowała przewagę i wskoczyła na 3 pozycję po 6 rundach.

 

Klaudia Kulon – Katarzyna Dwilewicz 1/2-1/2

Po spokojnie rozegranym debiucie powstała mniej więcej wyrównana pozycja, w której przy pomocy eleganckiej taktyki Dwilewicz wymieniła ostatnie lekkie figury. W końcówce ciężkofigurowej bez piona tegoroczna debiutantka znalazła wiecznego szacha i partia tuż po kontroli czasu zakończyła się remisem.

Pozycja po 29. … Sf3. Po następnym 30. Hxf3 Ge4 31. He3 Gc6 32. Hd2 Gxg2 czarne nie miały już żadnych problemów.

 

Anna Warakomska – Alicja Śliwicka 1/2-1/2

W tej partii rozegrana została obrona dwóch skoczków, prowadząca do dynamicznych i ciekawych pozycji. Po debiucie białe uzyskały przyjemniejszą pozycją, którą wypuściły ruchem 24. Gxe5?

Pozycja po błędnym 24. Gxe5?

Po tym błędzie Alicja przechwyciła inicjatywę, ale w kilku momentach zagrała niedokładnie i partie ostatecznie zakończyła się podziałem punktu.

 

 

 

 


Artykuł przygotowany przez redakcję Infoszach w składzie Aleksander Kędzierski oraz Piotr Nguyen.

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!


Artykuł z poprzedniej rundy:

Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 5 – Półmetek!

Wszystkie nasze artykuły i podstawowe informacje z tegorocznych Mistrzostw Polski w szachach będą zbierane na naszej podstronie: https://infoszach.pl/imp2019/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*