Wielki triumf Goryachkiny!

Czy Aleksandra zostanie niebawem mistrzynią świata?

Turniej Pretendentek 2019

Od 29 maja do 19 czerwca w Kazaniu (Rosja) trwał Turniej Pretendentek. Jest  to bardzo ważna i prestiżowa impreza, w której 8 szachistek z czołówki  światowej walczyło o zagranie w Meczu o Mistrzostwo Świata przeciwko aktualnej Mistrzyni – Ju Wenjun  z Chin. Oprócz tego, dla zawodniczek przewidziane są niemałe nagrody finansowe – zwyciężczyni otrzymała 50,000 euro, natomiast fundusz nagród wynosił 200,000 euro.

Kto dokładnie grał w turnieju?

Tegoroczne pretendentki na oficjalnym otwarciu /fot. organizator
 1. Muzychuk, Mariya (Ukraina, 2563, 27 lat) – Mistrzyni Świata Kobiet 2015/2016 (pokonała Nataliję Pogoninę);  wielokrotna reprezentantka Ukrainy na arenie międzynarodowej, numer 1 listy startowej.
 2. Lagno, Kateryna (Rosja, 2554, 30 lat) – niegdyś reprezentantka Ukrainy (do 2014 roku); została arcymistrzynią w wieku 12 lat, 4 miesięcy i 2 dni; dwukrotna Mistrzyni Europy Kobiet; dwukrotna złota medalistka Szachowej Olimpiady Kobiet w 2006 oraz 2014 roku, grając dla Ukrainy oraz Rosji; była także Mistrzynią Świata w Szachach Szybkich (2014) oraz Błyskawicznych (2010 i 2018).
 3. Kosteniuk, Alexandra (Rosja, 2530, 35 lat) – znana również jako Chess Queen; 12. Mistrzyni Świata (2008), została arcymistrzynią jako czternastolatka, od 2002 roku należy do Rosyjskiej Drużyny, wraz z którą zwyciężyła Olimpiadę Szachową (2010) oraz trzykrotnie wygrała Drużynowe Mistrzostwa Europy (2007, 2009, 2011); aktywnie udziela się w mediach społecznościowych, a także promuje królewską grę między innymi wśród najmłodszych; organizuje turnieje; zajmuje się też modelingiem w celu promowania szachów.
 4. Muzychuk, Anna (Ukraina, 2539, 29 lat) – reprezentantka Słowenii w latach 2004 – 2014; od najmłodszych lat tryumfowała – w wieku zaledwie 5 lat zwyciężyła turniej po raz pierwszy, a w karierze juniorskiej 3 razy została mistrzynią Ukrainy; zajęła 1. miejsce w turnieju Maia Chiburdanidze Cupw Tbilisi (2010), natomiast w 2012 r. zdobyła  brązowy medal indywidualnych Mistrzostw Europy, a także wygrała (wspólnie z Humpy Koneru) bardzo silny turniej  FIDE Women’s Grand Prix. Została Mistrzynią Świata w Szachach Błyskawicznych (2014).
 5. Goryachkina, Aleksandra (Rosja, 2537, 21 lat) – świetnie prosperująca, perspektywiczna, prężnie rozwijająca się zawodniczka (najmłodsza w turnieju); dwukrotna Mistrzyni Rosji Kobiet oraz dwukrotna Mistrzyni Świata Dziewcząt do lat 20; w karierze juniorskiej zdobyła wiele (złotych i nie tylko) medali w Mistrzostwach Świata Juniorek (9/9 punktów w 2011 roku!!) oraz Mistrzostwach Europy Juniorek; w 2011 wygrała Memoriał Lyudmily Rudenko w Saint Petersburgu i w tym samym roku zaliczyła wielki skok rankingowy – z 2045 na 2333. Mimo że ma mniejsze doświadczenie od swoich konkurentek, zdecydowanie może zawalczyć o najwyższe pozycje.
 6. Tan, Zhongyi (Chiny, 2507, 28 lat) – Mistrzyni Świata Kobiet 2017/2018 (pokonała Annę Muzychuk – w szachach klasycznych padł wynik 2 – 2, lecz Tan okazała się być lepsza w szachach szybkich; tym samym zdobyła męski tytuł arcymistrzowski); zdobyła złoty medal na 4. Szachownicy w Olimpiadzie Szachowej (2016); zwyciężyła Turniej Mistrzyń w Chinach, wyprzedzając aż o 1,5 punktu na dystansie 9 rund Valentinę Guninę oraz Huang Qian.
 7. Dzagnidze, Nana (Gruzja, 2511, 32 lata) – Mistrzyni Świata w Szachach Błyskawicznych; wraz z drużyną zdobyła złoty medal na Olimpiadzie Szachowej Kobiet (2008); Mistrzyni Europy Kobiet (2017); w 2003 roku zdominowała Mistrzostwa Świata Dziewcząt do lat 20, wyprzedzając wicemistrzynię o aż 2 punkty; może pochwalić się mnóstwem medali w różnorodnych rozgrywkach drużynowych na najwyższym poziomie.
 8. Gunina, Valentina (Rosja, 2506, 30 lat) – trzykrotna Mistrzyni Europy Kobiet (2012, 2014, 2018) oraz trzykrotna Mistrzyni Rosji Kobiet (2011, 2013, 2014); wielokrotnie sukcesywnie reprezentowała Rosję w rozgrywkach drużynowych; znana także jako bardzo sympatyczna osoba; 25 październka 2014 przyznano nagrodę za zasługi dla ojczyzny „za wielki wkład w rozwój kultury fizycznej i sportu oraz wspaniałe osiągnięcia sportowe podczas  XXXXI Olimpiady Szachowej w Norwegii”

Jaki był format zawodów?

Format rozgrywek o mistrzostwo świata kobiet przez lata ulegał zmianie, co było powodem wielu niejasności aż w pewnym momencie wielu szachistów nie umiałoby odpowiedzieć na pytanie kto jest aktualną mistrzynią świata kobiet. Szerzej o tym problemie rok temu pisał Piotr Nguyen

„W mojej ocenie jest to bardzo duży problem spowodowany nieudolnością działań FIDE w zakresie promocji oraz ustalania jasnych reguł gry.”

Kto jest Mistrzynią Świata Kobiet w szachach?

Tym razem zmiana wydaje się być właściwa. Wszystkie zawodniczki mierzyły się ze sobą dwukrotnie, kolorem białym oraz czarnym (łącznie 14 rund) – jest to tak zwany system dwukołowy. System jest analogiczny jak w przypadku mistrzostwa świata open.

Jak poradziły sobie zawodniczki?

Dawno nie widzieliśmy takiego pogromu na najwyższym szczeblu kobiecych szachów!/ fot. organizator

Turniej wręcz rozgromiła najmłodsza uczestniczka – Aleksandra Goryachkina! Zostawiła rywalki daleko w tyle, zapewniając sobie zwycięstwo na 2 rundy przed zakończeniem. Fakt, że jej rating performance po 9 rundach wynosił 2804 (!!) naprawdę robi wrażenie. Już w 2. rundzie wykazała się niesamowitymi umiejętnościami w grze końcowej. Prezentowała naprawdę wysoki poziom godny zwyciężczyni. 

Goryachkinę podczas rozgrywek cechowało niesamowite skupienie. Z tego powodu ciężko było przeprowadzać z nią wywiady, w których swoją drogą wypowiadała się w języku rosyjskim.  Ciekawe jest również to, że po zapewnieniu sobie upragnionego 1. miejsca Sasha nie zaczęła odpoczywać czy świętować, lecz od razu przystąpiła do przygotowania na kolejną oponentkę. Taka postawa zasługuje na podziw. Mimo że tak konsekwentnie i sumiennie podchodziła do każdej partii, w ostatniej rundzie zmuszona była uznać wyższość rywalki – Marii Muzychuk, przez co nie skończyła turnieju niepokonana. Oczywiście nie umniejsza to jej wspaniałego oraz w pełni zasłużonego sukcesu. 

Wywiady zawodniczek można znaleźć tutaj

Anna Muzychuk

Anna Muzychuk po nieudanym starcie zaliczyła przyzwoity występ/ fot. organizator

2 miejsce w tym turnieju kojarzy się z niedosytem, pechem i smutkiem. Jednak zwyciężczyni okazała się tak bezkonkurencyjna, że ciężko mówić o jakichś szansach na 1. Miejsce, tym bardziej, że start Anny (0,5/3 pkt.) pozostawił wiele do życzenia.  W bezpośrednim starciu z Goryachkiną dwukrotnie padł remis.

Muzychuk, Mariya 

Maryia Muzychuk jako jedyna pokonała zwyciężczynię!/ fot. organizator

Najwyżej rozstawiona szachistka już od początku nie prezentowała najlepszej formy. Odnotowała porażki w 3. Oraz 4. rundzie, a więc dosyć wcześnie. Wygrała mniej partii niż przegrała. Za to ostatnia partia na pewno poprawiła jej humor – otóż Mariya jako jedyna pokonała Aleksandrę Goryachkinę.

Lagno, Kateryna

Kateryna Lagno nie zdołała powstrzymać Goryachkiny/fot. organizator

Jeśli możemy mówić o szansach na prześcignięcie Sashy Goryachkiny, to miała je Kateryna Lagno. Jeszcze do 12 rundy posiadała teoretyczne możliwości, by zagrozić zwyciężczyni. Odniosła jedynie 2 porażki, ale wygranych wcale nie nagromadziła więcej. Tak duża ilość remisów (10) rzadko prowadzi do najwyższego stopnia podium. Ostatecznie skończyła na 3. pozycji.

Kosteniuk, Alexandra

Alexandra Kosteniuk nie trafiła z formą/fot. organizator

Chess Queen nie do końca trafiła na Turniej Kandydatek  z formą. Tylko 3 wygrane partie na dystansie 14 rund zdecydowanie nie było spełnieniem jej marzeń. Wynik 6 punktów dał jej siódme, mało satysfakcjonujące  miejsce.

Tan, Zhongyi

Chinka nie wyróżniała się w turnieju/fot. organizator

W pierwszej fazie turnieju Piętą Achillesa byłej Mistrzyni Świata okazały się Rosjanki – grając z nimi zdobyła zaledwie 0,5/4 pkt. W drugim „kole” lepiej jej poszło, jednak ciężko nadrobić tak wielką stratę. Zwycięstwo w ostatniej partii nad Valentiną Guniną dało jej miejsce w pierwszej połowie stawki.

Dzagnidze, Nana

Nana Dzagnidze
Nanę Dzagnidze na pewno stać na więcej/fot. organizator

Reprezentantka Gruzji rozpoczęła turniej od remisu i trzech wygranych, co pozwoliło jej wyjść na prowadzenie. Jednak po tak genialnym starcie na drodze stanęły jej dwie Rosjanki – Alexandra Kosteniuk oraz wielka Goryachkina. Dwie porażki z pewnością odebrały Gruzince pewność siebie.  Świadczy o tym  fakt, iż jej kolejna wygrana miała miejsce dopiero w 12. partii – Nana odegrała się na Kosteniuk, niestety dosyć późno. Fatalna środkowa część turnieju przeszkodziła jej w osiągnięciu upragnionego sukcesu.

Gunina, Valentina

Valentina Gunina wolałaby szybko zapomnieć o tym turnieju/fot. organizator

Tegoroczny Turniej Kandydatek nie należał do najbardziej udanych Valentiny. Kiedy już wiadomo było, że Goryachkina króluje, Gunina powiedziała w wywiadzie, że chciałaby już wrócić do domu. Taka dominacja na pewno demotywuje resztę rywalek, które czują się zwyczajnie bezsilne. Zresztą w tym turnieju liczy się jedynie wygrana. Przegranie dwóch ostatnich partii oraz zajęcie ostatniego miejsca to tylko kropka nad i. W końcówce turnieju wychodziło zmęczenie i zrezygnowanie. Stać ją na dużo więcej.

Tabela wynikowa

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie turnieju pretendentek https://fwct2019.com/en

Zawodniczki i ważne osobistości na zakończeniu / fot. organizator

Najciekawsze momenty na szachownicy!

Partia Goryachkina – Gunina z drugiej rundy odbiła się szerokim echem i takie zwycięstwo z pewnością dodało skrzydeł przyszłej zwyciężczyni, a być może niebawem mistrzyni świata 😉


Jaką świetną możliwośc przeoczyła Gunina?

Valentina Gunina grająca białymi przeciwko Marii Muzychuk nie znalazła efektownego motywu, dającego białym wygraną.

 1. He7! W:e7
 2. W:d8+ We8
 3. W:e8 K:e8
 4. Sd6+ Ke7
 5. S:b7 

Nastąpiło 1. … W:a2, prowadzące do remisu. Jednak Katerynie Lagno udało się wygrać.

Tan, Zhongyi – Lagno, Kateryna

 1. … W:a2 prowadziło do remisu, największe szanse na wygraną dawało 1. … Wf8
 2. G:a2 Kc2
 3. G:f4 Kb2
 4. Gc1? – przegrywający ruch. (Należało grać 4. G:d6 c:d6 5. Se3) 4. … K:a2
 5. Sf4 G:f4
 6. G:f4 b3 Białe poddały się.


Podsumowanie

Był to niewątpliwie bardzo emocjonujący turniej. Z rozegranych 56 partii tylko 26 zakończyło się remisem co świadczy o bezkompromisowej i walecznej postawie zawodniczek. Warto pochwalić także organizatorów, dołożyli oni wszelkich starań aby turniej stał nie tylko na wysokim poziomie sportowym, ale także promocyjnym. Pokaźna sala gry, świetnie prowadzone social media, komentarz na żywo przez prawdziwych ekspertów, liczne wywiady i przepiękne fotografie – w związku z tym na koniec niestandardowe pytanie – która z zawodniczek nosi takie szachowe buty? Piszcie w komentarzach!

Wszystkie fotografie do znalezienia na: https://fwct2019.com/en/media/photos

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*