47letni Vassily Ivanchuk Mistrzem Świata w szachach szybkich!

Vassily z pewnością miał powody do zadowolenia. Źródło fotografii: http://qatarchess2016.com/DohaChess2016

W dniach 26-28 grudnia w Doha rozegrano Mistrzostwa Świata w szachach szybkich, gdzie wzięła udział prawie cała czołówka światowa z Mistrzem Świata w szachach klasycznych Magnusem Carlsenem na czele. W sekcji open codziennie grano po 5 rund tempem 15 minut + 10 sekund za posunięcie, a w sekcji kobiet po 4 rundy tym samym tempem.

Od pierwszych rund oczy większości kibiców skierowane były ku obrońcy tytułu Magnusowi Carlsenowi, który z rankingiem 2906 otwierał listę startową. Jednakże już na samym początku mieliśmy dużą niespodziankę, gdyż niżej notowany hinduski arcymistrz Surya Shekhar Ganguly miał kompletnie wygraną pozycję (mógł forsownie dać mata w 3 posunięcia), ale po niedokładnej grze jakimś cudem Magnus się uratował i partia zakończyła się podziałem punktu.

W pierwszej rundzie było wiele innych niespodzianek, gdyż turniej był bardzo silny. Na przykład Sergey Karjakin musiał uznać się pokonanym przez Nilsa Grandeliusa.

W drugiej rundzie przeciwnik Magnusa, Levan Pantsulaia był w świetnej formie przez pierwszą połowę turnieju i tym razem nonszalancka gra Carlsena została ukarana i z wynikiem 0.5/2 Magnus potrzebował wielu rund, aby powrócić do czołówki turnieju…

Widok na salę gry

Na wielu szachownicach działo się tak dużo ciekawych rzeczy, że ciężko je opisać. Wybrałem specjalnie dla Was jedną kombinację, która spodobała mi się w szczególności.

Pozycja z rundy 9: Radjabov – Bortnyk, posunięcie białych.

Komentatorzy Evgenij Miroshnichenko oraz Anna Rudolf

W poniedziałek z uwagi na dzień wolny miałem przyjemność oglądać bardzo dobry komentarz na żywo i jeśli tylko macie czas, polecam wszystkim taki sposób śledzenia wydarzeń szachowych.

Ju Wenjun vs Anna Muzychuk

Równie ciekawie było w piękniejszej części, czyli sekcji kobiet, gdzie po pierwszym dniu z wynikiem 4/4 prowadziła Anna Muzychuk i udało jej się utrzymać prowadzenie już do samego końca turnieju.

W 7 rundzie Magnus powrócił do czołówki, ale został pokonany przez weterana Vassily Ivanchuka.

W sekcji open prawie do samego końca nie było jasne kto zdobędzie złoty medal i po 14 rundach na prowadzeniu było aż pięciu zawodników! Ostatecznie po 15 partiach po 11 punktów zgromadzili Ivanchuk, Grischuk oraz Carlsen i w tej właśnie kolejności decydowała punktacja pomocnicza.

Radek Wojtaszek i jego żona Alina Kashlinskaya

Nasz jedyny zawodnik z Polski zajął niestety dość daleką 33 lokatę.

Sczegółowe wyniki sekcji open: http://chess-results.com/tnr255559.aspx?lan=3&art=1&rd=15&turdet=YES&flag=30&wi=984

Sczegółowe wyniki sekcji kobiet: http://chess-results.com/tnr255542.aspx?lan=3&art=1&rd=12&turdet=YES&flag=30&wi=984

29 grudnia będziemy mieli jeszcze Mistrzostwa Świata w szachach błyskawicznych, więc wielu zawodników będzie miało okazję się odbić 🙂 Na kogo stawiacie? Piszcie w komentarzech! Mój typ to Hikaru Nakamura, który w rapidach zajął dopiero 28 miejsce.

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*