FIDE Grand Prix: Nepomniachtchi zwycięża!

Wzrok zwycięzcy moskiewskiego FIDE Grand Prix potrafi zabić!/fot. Niki Riga

W finale FIDE Grand Prix w Moskwie zmierzyli się dwaj reprezentanci gospodarzy : Ian Nepomniachtchi, który wyeliminował Radka Wojtaszka, oraz Alexander Grischuk. Format pojedynku był taki sam jak w poprzednich fazach turnieju, zatem w poniedziałek panowie przystąpili do pierwszej z dwóch partii klasycznych.

Pierwszy ruch pierwszej partii wykonała 10-letnia Albina Ysmailova, której proteza dłoni ma motywy szachowe/fot. WorldChess

Pierwsza partia klasyczna

Grający białymi Grischuk zdecydował się na rzadką kontynuację w Obronie Grunfelda, w której oddaje się jakość w zamian za dominację po czarnych polach. Jednak Nepomniachtchi był lepiej przygotowany i dość szybko uzyskał przyjemniejszą pozycję. Sasha zachował zimną krew i wykonał wszystkie ruchy potrzebne do zneutralizowania inicjatywy przeciwnika. Po pewnym czasie zawodnicy zgodzili się na remis, gdyż uproszczenia były nieuniknione.

Druga partia klasyczna

W drugiej partii na szachownicy powstała modna Obrona Berlińska Partii Hiszpańskiej. Nepo wybrał ciekawą ideę 10.We2, która zyskała na popularności dzięki pojedynkowi Carlsen-Karjakin z meczu o Mistrzostwo Świata 2016. Grischuk odpowiedział 10…Sc4, które rozegrano w partii Fedoseev-Kramnik w styczniu bieżącego roku. Ponownie Nepomniachtchi zaprezentował dobre przygotowanie debiutowe, jednak nie wystarczyło to, by pokonać przeciwnika, który pewnie utrzymał remis.

Pierwsza partia dogrywki

Brak rozstrzygnięcia w partiach klasycznych sprowadził mecz do fazy dogrywki. Obaj zawodnicy udowodnili na tym turnieju, że świetnie się czują w przyspieszonym tempie gry. Nepomniachtchi w szachach szybkich wyeliminował Chińczyka Wei Yi oraz Radka Wojtaszka, zaś Grischuk pokonał Wesleya So. Nepo po raz trzeci w tym meczu zaskoczył przeciwnika, wybierając Obronę Rosyjską i zaskoczony rywal odpowiedział po długim namyśle 3.d3. Po krótkim czasie partia przeszła na niestandardowe tory. Wymiana hetmanów dała niewielki plus Grischukowi, ponieważ miał przewagę pary gońców. Jednak Nepomniachtchi skutecznie się bronił i w wieżówce podpisano remis.

Dla Grischuka mecz był szczególnie trudny, gdyż w każdej partii musiał stawić czoła przygotowaniu rywala/fot.WorldChess

Druga partia dogrywki

Nepomniachtchi nie odniósł sukcesu w Partii Hiszpańskiej, więc w drugiej partii wybrał Partię Włoską, która oferuje bogatą grę figurową. Po pewnym czasie Grischuk stanął przed trudnym wyborem, zatem nie dziwi to, że się pomylił. Zamiast 18…Hd7?! silniejsze było 18…Gxe3!, gdyż ta wymiana pozwalała utrzymać aktywność czarnych figur. W dalszej części gry przewaga białych stawała się coraz bardziej widoczna i ostatecznie Nepo wygrał tę partię. Zatem po kilkunastu dniach zmagań zwycięzcą FIDE Grand Prix w Moskwie został Ian Nepomniachtchi!

Klasyfikacja cyklu

Czołówka klasyfikacji całego cyklu przedstawia się następująco:

  1. Ian Nepomniachtchi 9pkt
  2. Alexander Grischuk  7pkt
  3. Radosław Wojtaszek 5pkt
  4. Hikaru Nakamura    3pkt

Kiedy i gdzie odbędą się następne turnieje?

Następne turnieje FIDE Grand Prix odbędą się:

  1. Ryga/Jurmała 11-25 lipca (gra Janek Duda)
  2. Hamburg 4-18 listopada (gra Janek Duda i Radek Wojtaszek)
  3. Tel-Aviv 10-24 grudnia (gra Radek Wojtaszek)

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poprzednimi artykułami o FIDE Grand Prix w Moskwie!

FIDE Grand Prix: Wojtaszek odpada po zaciętej walce

 

FIDE Grand Prix: Wojtaszek w półfinale!

 

FIDE Grand Prix: Wojtaszek w 2 rundzie, Duda w dogrywkach

 

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*