FIDE Grand Prix: Wojtaszek w 2 rundzie, Duda w dogrywkach

Radosław Wojtaszek, źródło fb FIDE

17 maja ruszyły rozgrywki z cyklu FIDE Grand Prix w Moskwie, gdzie uczestniczy dwóch najlepszych polskich szachistów, czyli Jan Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek. Uczestnictwo w tych zawodach jest właśnie powodem dlaczego nie widzimy ich na trwających jeszcze Mistrzostwach Polski.

Jest to zupełnie nowy turniej zorganizowany przez FIDE. O tym kto gra, jak wyglądają rozgrywki, co jest do wygrania i jak poszło Polakom wczoraj i dziś, dowiecie się czytając poniższy artykuł 😉

W tym budynku odbyło się uroczyste otwarcie! Robi wrażenie?

Jak wygląda cała lista startowa?

Gra 16 szachistów z czołówki światowej (przy nazwisku podany jest aktualny ranking Elo):

 1. Giri 2787
 2. Mamedyarov 2781
 3. Nepomniachtchi 2773
 4. Grischuk 2772
 5. Aronian 2762
 6. Nakamura 2761
 7. Radjabov 2759
 8. So 2754
 9. Karjakin 2752
 10. Svidler 2739
 11. Wei 2736
 12. Vitiugov 2734
 13. Duda 2728
 14. Wojtaszek 2724
 15. Jakovenko 2708
 16. Dubov 2690
Sergey Karjakin wraz z żoną na uroczystym otwarciu.

Jaki jest system rozgrywek?

Zawody rozgrywane są systemem pucharowym. Na mecz składają się dwie partie tempem klasycznym (90 min./40 pos. + 30 min. + 30 s. na posunięcie), a przy remisie dochodzi do dogrywek, czyli dwie partie tempem 25 min. + 10 s. – jeśli pada remis zawodnicy zagrają dwie partie tempem 10 min + 10s. i jeżeli nadal nie ma rozstrzygnięcia, to dwie partie szachów błyskawicznych (5min + 3s.) i finalnie jeśli dalej jest remis to rozstrzyga tzw. Armagedon, czyli losowany jest kolor, białe dostają 5 minut, czarne 4, ale przy remisie to czarne zwyciężają. Od 61 posunięcia dodawane są także 2 sekundy.

Według organizatorów taka formuła, gdzie przegrany odpada jest dużo ciekawsza dla kibiców.

O co grają zawodnicy?

Stawką oprócz wysokich nagród finansowych jest awans do turnieju pretendentów, czyli jest to część cyklu o szachowy tron.

Jak idzie Polakom?

W pierwszej rundzie FIDE Grand Prix Jan Krzysztof Duda zmierzył się z Amerykaninem Wesleyem So, natomiast Radosław Wojtaszek z Azerem Shakhriyarem Mamedyarovem. W pierwszej partii meczu obaj Polacy grali kolorem białym i obaj zwyciężyli!

Przeciwnik Janka totalnie się pogubił już na samym początku i partia trwała jedyne 25 posunięć. Oto wywiad tuż po partii:

Radek natomiast stał znacznie gorzej, ale w pewnym momencie Mamedyarov wypuścił przewagę, a że „błędy chodzą parami” to zaraz potem to Radek dostał dużą przewagę, którą zrealizował.

Wyniki pierwszych partii minimeczów

W drugiej partii obaj nasi zawodnicy potrzebowali jedynie zremisować swoje partie aby przejść do następnego etapu.

 

Janek ku zdumieniu, ale też uciesze niektórych kibiców, zdecydował się zagrać bardzo ostry wariant smoczy w obronie sycylijskiej. Partia z pewnością nie była nudna, ale znając przebieg partii z pewnością wolelibyśmy zobaczyć jakiś nudny remis… Niestety Amerykanin filipińskiego pochodzenia zdobył znaczącą przewagę w debiucie i zrealizował ją w końcówce.

Jutro Janka czeka dogrywka.

 

Radek natomiast zagrał bardzo solidnie kolorem czarnym. Dostał trochę gorszą pozycję, ale poświęcił piona przechodząc do końcówki z różnobarwnymi gońcami, co przy cierpliwej i dokładnej grze wystarczało, aby ten remis utrzymać i wygrać mecz! A oto wywiad z Radkiem i jego przeciwnikiem, który pomimo porażki nie wygląda na zmartwionego.

W drugiej fazie Radek zmierzy się z Rosjaninem Svidlerem, który wygrał już swój mecz z Vitiugovem, więc zarówno Wojtaszek jak i Svidler mają dzień wolny na odpoczynek i przygotowanie. Natomiast jeśli Jankowi uda się jutro wygrać dogrywki, to zmierzy się z Grischukiem, który wyeliminował Karjakina.

 

Gdzie śledzić partie?

Jak zwykle polecam serwis chess24, https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/moscow-fide-gp-2019/1/8/1

Oficjalna strona turnieju: https://worldchess.com/tournament/28

Wideokomentarz dostępny na kanale FIDE: https://www.youtube.com/fidechannel


źródło fotografii: fanpage FIDE na facebook

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

3 Komentarze

  • To bardzo dobre pytanie 🙂 Nie chciałem pisać na szybko nie będąc pewnym. Z tego co wiem będą 4 takie turnieje i spośród 20 zaproszonych zawodników, każdy gra tylko w 3. Za dojście do odpowiedniej rundy zdobywa się punkty (są też chyba jakieś bonusy jeśli ktoś wygrywa bez dogrywek) i dwóch graczy z największą ilością zgromadzonych punktów zagra w turnieju pretendentów.

   • Są 4 turnieje Grand Prix:
    -Moskwa (trwa)
    -Ryga (11-25 lipca)
    -Hamburg (4-18 listopada)
    -Tel-Awiw (10-24 grudnia)

    Punkty za każdy turniej:
    1. miejsce – 8pkt
    2. miejsce – 5pkt
    przegrany z półfinałów – 3pkt
    przegrany z 2. rundy – 1pkt
    przegrany z 1. rundy – 0pkt
    Dodatkowo: +1pkt za zwycięstwo w każdym meczu bez dogrywki

    Dwóch zawodników z największą ilością punktów awansuje do turnieju pretendentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*