Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 7 – Wzloty i upadki

Kto ostatecznie sięgnie po trofea? fot. Marek Skrzypczak

Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach na rok 2019 na dwie rundy przed końcem wkraczają w decydującą fazę. Na pozycji liderów nadal utrzymują się Kamil Dragun oraz Iweta Rajlich, którzy zremisowali swoje partie. Padło natomiast kilka dość niespodziewanych rezultatów w innych partiach. Kwestie medalowe są nadal otwarte w obu grupach i w dwóch ostatnich rundach czeka nas duża dawka emocji! A tymczasem, tradycyjnie zapraszamy na przejrzenie skrótu wydarzeń z rundy.


Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 7 – Analizy

Rezultaty rundy siódmej

Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5634083424043008


Bartosz Soćko – Kacper Piorun 1/2

fot. Agnieszka Buchta

Bartosz w tej partii zdecydował się na partię włoską. Kacper w 7 ruchu zdecydował się na dość forsowny wariant, w którym jego król pozostaje w centrum, ale białym nie jest łatwo udowodnić słabość tego ustawienia.

Pozycja po 7. … Sxe4. Dalej nastąpiło 8. Gxb4 Sxb4 9. Gxf7+ Kxf7 10. Hb3+ d5 11. Se5+ Ke6 12. Hxb4

Kacper dokładną grą bez większych problemów utrzymał pozycję i partia zakończyła się powtórzeniem pozycji w 35 posunięciu.

Pozycja po 27. … h5!

 

Mateusz Bartel – Szymon Gumularz 1-0

Pomimo przegranej Szymon jest „na 50%” /fot. Piotr Nguyen

Po pokonaniu Bartosza Soćki tegoroczny debiutant z pewnością chciał sprawić kolejną niespodziankę w partii z kolejnym niezwykle doświadczonym rywalem. W rozegranym wariancie zamkniętym obrony Caro-Kann dość szybko powstała niejasna pozycja, w której oba króle pozostały w centrum.

Po 14. Sxb7 mamy bardzo niejasną pozycję. Co ciekawe, wg komputera czarne mogą nawet stać lepiej!

W dynamicznych pozycjach Mateusz czuje się jednak jak ryba w wodzie i po dość poważnym błędzie Szymona w 25 posunięciu odniósł swoje trzecie zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach.

25. … Sd6?? to błąd kosztujący Szymona porażkę w tej partii. Po jedynym 25. … Ka8 walka wciąż się toczy; w partii nastąpiło dalej 26. Gd7+ Ka8 26. Gxe5 fxe5 27. Wc7 i czarne poddały się.

Igor Janik – Grzegorz Gajewski 1/2

fot. Agnieszka Buchta

Po rozegraniu jednego z bocznych wariantów partii katalońskiej na szachownicy stanęła dynamiczna pozycja, która przez długi czas była mniej więcej wyrównana. Po słabym 34 ruchu czarnych okazało się, że Igor stoi na pograniczu wygranej:

Pozycja po 33. … d4? Po dalszym 34. Gxb4 dxe3 35. Hxa3 Gb3 36. We2 Gajewski zdecydował się na grę z hetmanem przeciwko dwoma wieżami ruchem Wa8. Z dalszego przebiegu partii można ocenić, że chyba nie był to najlepszy pomysł…

Ostatecznie powstała pozycja, w której białe przeciwko hetmanowi miały wieżę, skoczka i wolnego piona e. Gdy wydawało się, że zwycięstwo jest o krok, Igor zagrał 53. Wb4?, po którym musiał oddać skoczka, a pionek e wystarczył tylko do utrzymania remisu.

Końcowa pozycja zasługuje na diagram! Pomimo przewagi całej wieży białe nie są w stanie obronić się przed wiecznym szachem, w związku z czym zawodnicy zgodzili się na remis.

Jacek Tomczak – Kamil Dragun 1/2

Po spokojnie rozegranej obronie Caro-Kann partia dość szybko przeszła do wyrównanej końcówki. Partia w logiczny sposób zakończyła się powtórzeniem pozycji w 30 posunięciu.

Po wymianie jednej pary wież partia bardzo szybko zakończyła się remisem.

 

Bartłomiej Heberla – Daniel Sadzikowski 1-0

fot. Agnieszka Buchta

Dotychczasowa słaba dyspozycja arcymistrza Heberli sprawiała, że przeciwnicy upatrywali w pojedynku z nim potencjalnego punktu. A w turniejach rozgrywanych systemem kołowym zwykle trudno się odbić, gdyż po porażkach wcale nie dostajemy słabszych przeciwników. Tym bardziej wielkie brawa należą się Bartkowi za waleczną postawę. O tym co działo się w partii opowiada jej zwycięzca w specjalnym wywiadzie dla Infoszach.

 

 


Mokate Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach, Runda 7 – Analizy

Rezultaty rundy siódmej

Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem – https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5688651117756416


Alicja Śliwicka – Karina Szczepkowska 1/2

fot. Agnieszka Buchta

Po rozegraniu spokojnego wariantu partii szkockiej białe dostały niewielką przewagę, wynikającą z aktywniejszego ustawienia figur. Po zdobyciu pionka d4 partia przeszła na tory końcówki dwuwieżowej, w której Karina dokładną grą wyrównała szansa i partia zakończyła się podziałem punktu.

29. … Se2+ to forsowanie wieżówki, w której ostatecznie białe nie znalazły sposobu na realizację przewagi i piona. Partia zakończyła się remisem w 45 posunięciu.

Katarzyna Dwilewicz – Anna Warakomska 0-1

fot. Piotr Nguyen

Po rozegranym wariancie zamkniętym obrony Caro-Kann pozycja miała dość wyrównany charakter. Kilka słabszych ruchów debiutantki sprawiło, że ubiegłoroczna Wicemistrzyni Polski nie miała problemu z wygraniem partii.

28. Sg5? to błąd, po którym ratunku już nie będzie. Względnie lepsze było 28. Hxd7 exf3 29. Sf1, chociaż i w tej pozycji czarne zachowują przewagę.

Joanna Majdan – Klaudia Kulon 1-0

Po wygranej z Moniką Asia nabrała wiatru w żagle i zdobyła kolejny bardzo cenny punkt. Klaudia zagrała obronę skandynawską i w pozycji na diagramie jej pozycja jest całkiem niezła, ale…

 

Klaudia zagrała naturalne 18…We8, ale po 19.Sdb5 już stoi niedobrze. Okazuje się, że pozycja wymagała konkretnych działań i należało zagrać aktywne 18…Hh4 przygotowując …Gxh3 i …Gxe5.

Po zdobyciu przewagi Asia już jej nie wypuściła wygrywając bardzo pewnie i na dwie rundy przed końcem dzieli drugie miejsce z Moniką!

Jolanta Zawadzka – Monika Soćko 1-0

fot. Piotr Nguyen

Turnieje, gdzie niezwykle trudno przewidzieć wyniki, gdzie każdy może wygrać z każdym są szczególnie ciekawe dla kibiców. Ewidentnie wynik 2.5/6 zeszłorocznej mistrzyni Polski pozostawiał wiele do życzenia, ale Jola nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i w rundzie 7 zagrał fantastyczną partię z Moniką Soćko. Najpierw uzyskała przewagę w debiucie (rozegrano obronę francuską), a w 18 ruchu zdecydowała się na bardzo silną ofiarę figury za kilka pionków i otworzenie pozycji.

Właśnie nastąpiło uderzenie 18.Sxe6!

Pozycja czarnych jest do obrony, ale z praktycznego punktu widzenia jest to szalenie trudna obrona… Po następnych niedokładnościach pozycja czarnych się posypała i Jola bez problemów wygrała.

Iweta Rajlich – Anna Kubicka 1/2

W tej partii działo się tak dużo, że trudno wybrać jakiś diagram 🙂 Pozostawiamy kibicom analizę, a my przygotowaliśmy dla Was krótkie wywiady z zawodniczkami 🙂

 

 


Artykuł przygotowany przez redakcję Infoszach w składzie Aleksander Kędzierski oraz Piotr Nguyen.

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!


Artykuł z poprzedniej rundy:

Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 6 – Dragun i Rajlich na czele!

Wszystkie nasze artykuły i podstawowe informacje z tegorocznych Mistrzostw Polski w szachach będą zbierane na naszej podstronie: https://infoszach.pl/imp2019/

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*