Zaproszenie na turniej do czeskiej Pragi!

Hotel Don Giovanni Praga
Hotel Don Giovanni w nocy. /fot. Piotr Nguyen

Rok temu odbyła się pierwsza edycja nowego festiwalu szachowego w stolicy Czech. W ramach festiwalu rozgrywane są kołówki arcymistrzowskie oraz bardzo silny turniej open, w którym udział może wziąć każdy. Oprócz tego przewidziane są turnieje szachów szybkich, błyskawicznych i inne imprezy towarzyszące.

Tegoroczna edycja festiwalu szachowego w Pradze odbędzie się w dniach 11-22 lutego (turniej open 14-22).


Turnieje rozgrywane są w przepięknym czterogwiazdkowym hotelu Don Giovanni. Sale gry oraz cała oprawa są jak najbardziej godne królewskiej gry.

Oprócz uczestnictwa w turnieju można także pooglądać jak grają czołowi arcymistrzowie. /fot. Vladimir Jagr
Spotkać można było różnych ciekawych szachistów. Partia Alexei Shirov kontra obecna mistrzyni świata Ju Wenjun, a przy szachownicy stoi legendarny Vlastimil Hort /fot. Vladimir Jagr

Festiwal w Pradze organizowany jest trochę na wzór holenderskiego Festiwalu w Wijk aan Zee (obecna nazwa Tata Steel). Kto wygra turniej open może w kolejnym roku zagrać w grupie 'Challengers’, natomiast zwycięzca tej grupy awansuje do grupy 'Masters’.

Wyniki turniejów arcymistrzowskich były prezentowane w holu hotelowym na specjalnych tablicach /fot. Piotr Nguyen

W trakcie pierwszej edycji nagraliśmy wraz z Anną Kubicką oraz misiem Infusiem krótki filmik, z którego możecie dowiedzieć się jeszcze więcej.

Festiwal Szachowy w Pradze – Wyniki 2019

W ubiegłym roku w grupie mistrzowskiej wystąpiło dwóch najlepszych polskich zawodników, Radek Wojtaszek zajął miejsce 3, a Jan Krzysztof Duda był 4. Turniej zwyciężył samodzielnie Nikita Vitiugov z Rosji przed Viditem Gujrathi z Indii.

Vidit Gujrathi, Nikita Vitiugov, Radosław Wojtaszek na turnieju w Pradze
od lewej: Vidit Santosh Gujrathi, Nikita Vitiugov, Radosław Wojtaszek /fot. Vladimir Jagr

Szczegółowe wyniki: http://chess-results.com/tnr420482.aspx?lan=1&art=1&fed=NED&turdet=YES&flag=30

Grupę 'Challengers’ wygrał natomiast David Anton z Hiszpanii. Szczegółowe wyniki: http://chess-results.com/tnr420486.aspx?lan=1&art=1&fed=NED&turdet=YES&flag=30

W turnieju open wystartowało 172 zawodników, z czego 16 szachistów z Polski Zwycięzcą turnieju okazał się Hannes Stefannson z Islandii, a mnie udało się zanotować niezły wynik i z wynikiem 6/9 zająłem 15 miejsce.

Piotr Nguyen, Hanness Stefannson na turnieju w Pradze
po lewej autor tego tekstu, a po prawej zwycięzca turnieju open /fot. Vladimir Jagr

Szczegółowe wyniki: http://chess-results.com/tnr420762.aspx?lan=1&art=1&rd=9&fed=NED&flag=30

Festiwal Szachowy w Pradze – Kto zagra w 2020?

Tegoroczną listę startową najsilniejszej z grup otwiera aktualny numer jeden z Polski.

1 JAN-KRZYSZTOF DUDA 2758
2 NIKITA VITIUGOV 2747
3 WEI YI 2725
4 HARIKRISHNA PENTALA 2724
5 VIDIT SANTOSH GUJARATHI 2721
6 DAVID NAVARA 2707
7 DAVID ANTÓN GUIJARRO 2685
8 NILS GRANDELIUS 2683
9 SAMUEL SHANKLAND 2683
10 MARKUS RAGGER 2670

średni 2710

W kolejnej grupie zobaczymy dwóch polskich arcymistrzów, Mateusza Bartla i Kacpra Pioruna.

1 NIJAT ABASOV 2655
2 ANDREY ESIPENKO 2636
3 MATEUSZ BARTEL 2636
4 JORDEN VAN FOREEST 2632
5 KACPER PIORUN 2623
6 JAN KREJČÍ 2578
7 VAN NGUYEN 2548
8 HANNES STEFANSSON 2546
9 TADEÁŠ KRIEBEL 2516
10 LUKÁŠ ČERNOUŠEK 2461

średni 2583

…Zaś w turnieju open z pewnością ponownie zobaczycie mnie w akcji. Osobiście bardzo polecam ten turniej i tak jak pisałem na wstępie, zagrać może każdy, więc może zgłosisz się jeszcze Ty!


Oficjalna strona turnieju: https://praguechessfestival.com/

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

2 Komentarze

 1. Panie Piotrze mam nadzieje, że odrobinę zmodyfikuje Pan swój sponsorowany artykuł.
  Pisze Pan, że rozgrywany jest w przepięknym Hotelu(„Sale gry oraz cała oprawa są jak najbardziej godne królewskiej gry”), ale proszę uzupełnić, że sale gry też znajdują się w garażu podziemnym na poziomie -2, w którym nie ma toalety odczuwalny brak tlenu i temperatura bynajmniej nie jak w domu- bardzo królewskie warunki!!!
  Rozumiem, że trzeba zarabiać, ale szanować się też warto.

  • Rozumiem, że coś się może nie podobać, czy, że coś może być zrobione źle, a nawet bardzo źle, ale pisze Pan/Pani jakbym to ja był za to odpowiedzialny. I nie wiem czemu muszę to wielokrotnie tłumaczyć, ale widocznie nie dociera – nie, pisanie artykułów czy – co więcej, prowadzenie całego Infoszacha nie jest moim sposobem na zarabianie, a wręcz jestem na tym bardzo stratny.
   Wracając do meritum sprawy. Byłem tutaj rok temu, bardzo mi się podobało, było wielu znajomych i również oceniali turniej w samych superlatywach. Przy tegorocznej edycji także jestem jak na razie bardzo usatysfakcjonowany. Doceniam szereg atrakcji itd. Odnośnie sali na poziomie -2, nie słyszałem o niej rok temu (może jej nie było). Może jutro się tam przejdę, sam zobaczę i nie mam z tym problemu żebym wymienił to jako punkt negatywny w artykule podsumowującym tegoroczny turniej jeśli znajdę czas taki napisać.
   Jeśli zależy Panu/Pani na jakiejś poprawie, to proszę też zgłosić to bezpośrednio organizatorowi, a nie oficjalnie wylewać swoje żale na stronie w taki niemiły sposób w stosunku do mnie, bo ja nie mam obowiązku nawet odpowiadać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*