Cierpienia Nepo, strach Dinga || 8 runda MŚ 2023

Nepomniachtchi: "These lines were fun to analyse but turned out not so fun to play."/ fot. David Llada

Bolesny autosabotaż Dinga! Rzucił Nepo na kolana i posiadał wszystkie atuty, żeby partię wygrać, lecz tragicznie się pomylił. Jakby tego było mało – wyciekły tajne konta Dinga i Rapporta!

Zanim dojdziemy do partii, zacznijmy od „bomby” która spadła tuż po fazie debiutowej. Internauci odkryli dziś pewne konta na lichess z rankingami 1500, których posiadanie przypisano do… Dinga i Rapporta! Oba konta powstały tego samego dnia w połowie lutego i grały rapidy tylko przeciwko sobie. Między innymi te warianty, które zostały zagrane w rundach 2 (4.h3?!) i 8 w meczu o mistrzostwo świata!

W przygotowaniu zostało zaproponowane zagranie We8. Zamiast tego Nepo wybrał od razu bicie hxg5

Znaleziono również inne partie zagrane między tymi kontami, które podążają ścieżkami partii Chińczyka i Węgra z przeszłości, między innymi Rapport-Dominguez (remis, link) czy Grandelius-Ding (remis, link), obie z 2022 roku. Pełne dochodzenie użytkowników na Reddicie dostępne jest tutaj.

Na pomeczowej konferencji spytany o to Ding skwitował krótko: „Nie wiem o co pytasz.”

Co do samej partii… To nie był nudny remis. Ba! To nie powinien być remis! Ding koncertowo wypuścił całą zbudowaną przewagę (+4!?), zaś Nepomniachtchi czujnie zareagował i wyczuł moment kiedy zacząć upraszczać. Liren, mimo pionka przewagi, nie był w stanie wygrać teoretycznie remisowej wieżówki i zgodził się na podpisanie blankietów. Na konferencji Chińczyk dodał, że bolesne doświadczenie z wczoraj nauczyło go, że musi grać szybciej, więc nie liczył do końca, co spowodowało wypuszczenie przewagi.

Z samej partii bardzo nietypowe było 9.Wa2, co pokazuje jaką strategię obrał Ding na ten mecz. W partiach rozgrywanych białymi stara się zejść jak najszybciej z utartych ścieżek i wygrać z Ianem na „głowę”, przeliczając go w skomplikowanych wariantach. Jak na razie wynik brzmi 4,5-3,5 na korzyść Nepo. Czy strategia Chińczyka zda egzamin i pozwoli mu wyrównać stan meczu?

fot. Stev Bonhage

Zapraszamy na 20:30 do GM Mateusza Bartla na streama, na którym zanalizuje dzisiejszą partię z Kazachstanu oraz spojrzy na finałowe partie Mistrzostw Polski!

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*