Arkady Dvorkovich – Nowy prezydent FIDE

Siódmy prezydent FIDE Arkady Dvorkovich na oficjalnej ceremonii zakończenia Olimpiady w Batumi (Fot. David Llada)

W trakcie Olimpiady szachowej w Batumi odbył się także 89-ty kongres FIDE, na którym wybrano nowego prezydenta międzynarodowej federacji szachowej. Poprzedni prezes Kirsan Ilyumzhinov w lipcu tego roku został pozbawiony możliwości zajmowania jakiegokolwiek stanowiska za naruszenie kodeksu etycznego FIDE. Ilyumzhinov piastował tę funkcję nieprzerwanie od 1995 roku i chociaż miał wielu przeciwników, to dość pewnie wygrywał kolejne wybory. W ostatnich latach jednak pojawili się przeciwnicy wewnątrz samej organizacji o czym pisaliśmy na łamach naszego portalu.

Czy Kirsan Ilyumzhinov podał się do dymisji?

(Fot. Seyran Baroian)

O fotel prezydenta do walki stanęli Arkady Dvorkovich z Rosji, mistrz międzynarodowy Georgios Makropoulos z Grecji oraz arcymistrz Nigel Short z Anglii. Ten ostatni postanowił poddać się przed głosowaniem i poprzeć Dvorkovicha, aby ten mógł pokonać Makropoulosa już w pierwszej turze. I tak też się stało, zwyciężył Dvorkovich stosunkiem głosów 103 do 78. Taki obrót wydarzeń okazał się także korzystny dla polskich przedstawicieli.

Łukasz Turlej – jeden z kierowników polskiej reprezentacji na Olimpiadzie w Batumi (Fot. Przemek Nikiel / PZSzach)

Mamy Polaka na funkcji Wiceprezydenta FIDE!
Został nim Łukasz Turlej, który do wyborów został zaproszony przez arcymistrza Nigel Short.
Międzynarodowa Federacja Szachowa ma już 94 lata, ale dopiero teraz pierwszy reprezentant naszego kraju obejmuje tak wysokie stanowisko w FIDE, będąc równocześnie najmłodszym członkiem Zarządu.

Po 23 latach Kirsana Ilumżynowa, nowym Prezydentem FIDE został Arkady Dworkowicz, były wicepremier Rosji (2012-2018) i szef Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018.

Prezydentem Strefy FIDE (szachowe stowarzyszenie 6 krajów Europy Środkowej) został Adam Dzwonkowski, a reprezentantem Polski w FIDE Executive Board będzie Radosław Jedynak. Zapewne nie zabraknie też Polaków w Komisjach Technicznych, w których zapada wiele istotnych decyzji.

Tym samym jest to najefektywniejszy dla Polski Kongres w historii FIDE.

Źródło: Kocham Szachy (link: https://www.facebook.com/KochamSzachy/posts/2217807521766500)

 

A kim jest nowy prezydent? Czy możemy oczekiwać dużych zmian w FIDE?

Arkady Dvorkovich jest 46-letnim politykiem rosyjskim, od 2012 do 2018 wicepremier Federacji Rosyjskiej, z wykształcenia ekonomista. Dyrektor komitetu organizacyjnego tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbywały się w Rosji.

Arkady Dvorkovich podczas spotkania z Vladimirem Putinem w Novo-Ogaryovo w 2012 roku. (Fot. ALEXEI NIKOLSKY/AFP/GettyImages)

Niestety w odróżnieniu od pozostałych kandydatów Arkady nie jest silnym szachistą i nie posiada nawet rankingu Elo. Jednakże związek z szachami ma od dzieciństwa gdyż jego ojciec Vladimir był sędzią klasy międzynarodowej. Jest to z pewnością spora zmiana dla FIDE; to Makropoulos był wieloletnim współpracownikiem poprzedniego prezydenta i gwarantem przedłużenia poprzedniej wizji. Jakie okażą się jednak rządy Dvorkovicha? Myślę, że trzeba poczekać i ocenić za jakiś czas 😉 Kolejne wybory za 4 lata.

 

Wideo z wyborów w Batumi:

Mamy Polaka na funkcji Wiceprezydenta FIDE! Został nim Łukasz Turlej, który do wyborów został zaproszony przez…

Gepostet von Kocham Szachy am Samstag, 6. Oktober 2018

Już oficjalnie!Z nominacji Prezydenta FIDE Arkady Dworkowicza zostałem wybrany na wiceprezydenta Międzynarodowej…

Gepostet von Łukasz Turlej am Freitag, 5. Oktober 2018

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*