Czy Kirsan Ilyumzhinov podał się do dymisji?

źródło: wikipedia

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/10090-kirsan-ilyumzhinov-announced-his-resignation-as-fide-president.html

Pod koniec spotkania Zarządu odbywającego się w Atenach, Grecja 26 Marca 2017, pan Kirsan Ilyumzhinov ogłosił rezygnację ze stanowiska prezydenta FIDE.

(tłum. Infoszach)

Do Prima Aprilis brakuje jeszcze kilku dni, ale jak podają inne źródła, sam Kirsan Ilyumzhinov zaprzecza takiej wersji wydarzeń. Niestety, jak zwykle szachy trafiają do głównych mediów z uwagi na skandale wywoływane wokół tej dyscypliny…

Kirsan Ilyumzhinov pełni funkcję prezydenta FIDE już od roku 1995, a jednocześnie przez wiele lat sprawował władzę w rosyjskiej autonomicznej republice Kałmucji. Jego polityczne powiązania są powszechnie znane, w 2015 roku USA nałożyło na niego sankcje za wspieranie Prezydenta Syrii Baszszar al-Asada w wojnie z rebeliantami co np. skutkowało brakiem uzyskania wizy na tak ważne wydarzenie szachowe jakim był ostatni mecz o Mistrzostwo Świata, który odbywał się w Nowym Jorku.

Kirsan w towarzyskiej partii z dyktatorem al-Kaddafi źródło: dailysabah.com

 

źródło: chess-news.ru

W świecie szachowym ma on wielu zagorzałych przeciwników. Mimo to, ostatnie wybory w 2014, gdzie bezpośrednim przeciwnikiem był trzynasty mistrz świata Garry Kasparov, a w 2010 dwunasty mistrz świata Anatoly Karpov pokazały, że jednak to Kirsan ma nadal wystarczająco duże poparcie.

Tym razem, czyżby doszło do rozłamu w samym zarządzie FIDE? Poniżej oficjalne stanowisko Kirsana w tej sprawie.

Jak zwykle niezawodny Nigel Short skomentował sytuację na swoim Twitterze, a my czekamy na dalszy rozwój wydarzeń…

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*