Olimpiada 2018, Runda 1: Polacy pokonują Gwatemalę!

Wielkie widowisko czyli oficjalne otwarcie Olimpiady! (Źródło: Chessbase India)

Pierwsze posunięcia na tegorocznej Olimpiadzie szachowej zostały wykonane z lekkim opóźnieniem po godzinie 13 polskiego czasu. Jak zwykle bywa w systemie szwajcarskim, drużyny rozstawione w pierwszej połowie grają z drużynami dużo słabszymi (przykładowo przy 100 drużynach: numer 1 zagra z 51, 2 z 52, a 50 z 100). Polska w obu sekcjach, zarówno open jak i w sekcji kobiet trafiły na drużynę z Gwatemali!

Jak nam poszło? Poniżej grafika z wynikami:

Dzięki uprzejmości SzachGraf.

Pełne wyniki na serwisie turniejowym: http://chess-results.com/tnr368908.aspx?lan=3&art=0&flag=30

Oba mecze pewnie wygraliśmy zgodnie z oczekiwaniami. Odpoczywał najbardziej doświadczony Radek, natomiast Kacper, Jacek i Kamil dostali spore przewagi w debiucie i je pewnie zrealizowali. To bardzo ważne, aby nie tyle wygrać, co wygrać taką rundę pewnie, bezstresowo.

Nasi debiutanci spisali się na medal. Na zdjęciu Kamil Dragun, Jacek Tomczak, a za nimi kapitan Bartosz Soćko oraz kierownik drużyny Agnieszka Fornal. (Fot. Przemek Nikiel, PZSzach)
U Janka pozycja dłużej trzymała się równowagi, ale przeciwnik grał wolniej i w kluczowym momencie nie wytrzymał presji. (Fot. Przemek Nikiel, PZSzach)

Pozycja na diagramie obiektywnie nie jest zła dla czarnych, ale z praktycznego punktu widzenia trudno przedstawić jakiś plan gry. Jak możemy zauważyć, Hetman na g7 nie wygląda zbyt dobrze. Przeciwnik zagrał samobójcze 25…g5?? i po 26.Hc1 Wac8 27.Wxh5 okazuje się, że czarne nie mają dobrego ruchu gońcem gdyż wisi też pion z g5 i pozycja jest już przegrana.

Kapitan reprezentacji kobiet Marek Matlak, który na konferencji tuż przed wylotem powiedział „Od 1996 roku jesteśmy drużyną, z którą musi się liczyć światowa czołówka. Mamy siódmy numer startowy wśród ponad 150 drużyn kobiecych. Faworytkami do medali są Chiny, Rosja, Ukraina i Gruzja, ale Polki są wymieniane jako zawodniczki, które mogą namieszać w czołówce”. (Fot. Przemek Nikiel, PZSzach)

Pauzowała dziś Monika. Jola, Karina i Klaudia bez przygód wygrały swoje partie, ale niestety przegrała nasza debiutantka Ania. Wydawało się, że to właśnie ona najszybciej zdobędzie punkt. Co takiego działo się na szachownicy?

https://www.facebook.com/infoszach/photos/a.328480334197316/677675642611115/?type=3&theater

Ania zagrała najlepszy ruch według komputera czyli 21.Ga6!! Przeciwniczka zamyśliła się na ponad 30 minut, ale tak naprawdę z praktycznego punktu widzenia ofiarę koniecznie trzeba przyjąć. Po 21…bxa6 22.Hxc6 Wc8 pozycja jest wygrana, ale białe muszę grać bardzo konkretnie. Niestety następny niefortunny ruch Ani wypuścił całą przewagę i pozycja zaczęła się komplikować na niekorzyść naszej zawodniczki 🙁

Więcej o tej pozycji dyskutowaliśmy z Mistrzem FIDE Kacprem Polokiem w trakcie Szachowego Wieczoru Eksperckiego (około 18 minuty).

Bardzo szkoda partii Anii, gdyż takie porażki szczególnie na tak ważnej imprezie bardzo bolą. Ale ogólnie wynik i gra naszej drużyny raczej pozwala nam spoglądać w przyszłość optymistycznie 🙂

Widok na salę gry. Do Batumi przyjechały drużyny z 189 państw świata! (Fot. Przemek Nikiel, PZSzach)

A co u innych?

Faworyci zwyciężyli. Mecz USA – Panama zakończył się wynikiem 4:0. (Fot. David Llada)

Przy tak wielu drużynach zawsze są jednak jakieś niespodzianki. Chyba największą była porażka Chińczyka Li Chao (ranking FIDE 2708) z Mohamed-Mehdi Aithmidou (2244) reprezentującym Maroko. Pomiędzy tymi zawodnikami mieliśmy blisko 500 punktów rankingowych różnicy! Mimo to Chiny wygrały mecz 3:1.

Mecz Anglia – Angola. (Fot. Przemek Nikiel, PZSzach)

Olimpiada jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju. Mamy rywalizację najlepszych szachistów z całego świata, ale wydarzenie to niesie ze sobą także inne szlachetne cele. Dla wielu zawodników pochodzących z krajów, gdzie na przykład szachy nie mają zbyt dużej tradycji jest to ogromna szansa, aby zagrać z lepszymi. Czasem co prawda jesteśmy świadkami też takich partii jak poniższa (z meczu Czarnogóra – Gambia)

Taka partia mogłaby równie dobrze wydarzyć się na Mistrzostwach Polski Przedszkolaków 😉

 

Zapraszamy do dalszego kibicowania naszej drużynie 🙂  Nie zapomnijcie także wpaść na kolejny ’Szachowy Wieczór Ekspercki’. Gościem specjalnym będzie Andrzej Krzywda, który mając 2100 postawił sobie za cel tytuł mistrza międzynarodowego. Omówimy wyniki, ciekawostki z partii oraz odpowiemy na Wasze pytania odnośnie Olimpiady i nie tylko 😉 Poniżej zapowiedź odcinka, gdzie dyskutujemy z Andrzejem kogo nasi selekcjonerzy powinni wystawić do składu. A jakie jest Wasze zdanie? Piszcie w komentarzach!

 

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*