Olimpiada 2018, Runda 8: Remis z Armenią, a jutro wielki test!

Trenerem Janka jest już od dawna arcymistrz Kamil Mitoń.

W ósmej rundzie Polacy  zanotowali kolejny remis. Tym razem z drużyną z Armenii  , kraju z dużymi szachowymi tradycjami. Jest to także kraj, który jako pierwszy wprowadził szachy do szkół jako obowiązkowy przedmiot (w roku szkolnym 2011/2012).

Polacy dalej NIEPOKONANI na Olimpiadzie Szachowej w Batumi ‼️W VIII rundzie nasza Reprezentacja po bezkompromisowej i…

Gepostet von Polski Związek Szachowy am Dienstag, 2. Oktober 2018

Przede wszystkim obawiałem się o pojedynek Janka czarnym kolorem z Levonem Aronianem. Aronian rozpoczął partię wybierając solidną partią angielską, ale jak się okazało przebieg partii był szalenie skomplikowany i dostarczył mi wiele emocji 😀

To jak zagrał dzisiaj Janek to coś niesamowitego! Zagrać tak odważnie czarnymi z Aronianem potrafi niewielu na świecie…

Gepostet von Infoszach am Dienstag, 2. Oktober 2018

 

Trochę więcej na temat tej partii powiedzieliśmy wraz z gościem specjalnym Mistrzem FIDE Patrykiem Chylewskim na 'Szachowym Wieczorze Eksperckim’. Start omawiania partii Aronian – Duda w około 10 minucie.

Po cichu liczyłem nawet na zwycięstwo w tym meczu 🙂 Co prawda przed rundą stawiałem najbardziej na zwycięstwo Radka białymi, ale tego dnia Sargissian był nie do przebicia.

Najwięcej działo się u Kacpra, który zagrał bardzo kreatywnie w debiucie. Szybko wyrównał, a nawet przejął inicjatywę, ale być może przeceniałem jego szanse, bo z pozoru pasywna pozycja Melkumyana jednak nie miała słabości. Ostatecznie to Kacper musiał przejść do defensywy, ale partię wybronił.

Najspokojniejszy za to byłem o partię Kamila, który zagrał białymi wariant wymienny w Obronie Słowiańskiej i dostał pozycję, której przegrać nie mógł, a cały czas zachowywał przewagę. Ta partia trwała najdłużej, ale przeciwnik bronił się cały czas bardzo dobrze, zatem remis był logicznym wynikiem tego pojedynku.

Fot. Przemek Nikiel / PZSzach

Na pierwszym stole Stany Zjednoczone pokonały Azerbejdżan (2.5 do 1.5) i to one wysunęły się teraz na prowadzenie. Polska zajmuje samodzielnie drugie miejsce, a tuż za nami aż 7 państw, które mają 1 punkt meczowy mniej od nas. Kojarzenie rundy dziewiątej jest jasne… Tak, gramy z USA 🙂 Caruana, Nakamura, So to są zawodnicy ze ścisłej czołówki światowej. Do tego Shankland, który w tym roku przekroczył 2700 oraz młody Robson, któremu do 2700 nie brakuje tak wiele… Wszelkie statystyki rankingowe są przeciw nam, ale na tym turnieju gramy fenomenalnie. Jutro największy test.

Caruana pokonał dziś Mamedyarova. Tym samym jego obecny ranking 'na żywo’ wynosi aż 2834.5. To tylko 4.5 pkt za Carlsenem, który niezmiennie od 2011 roku jest liderem listy rankingowej. Z pewnością Fabiano chciałby wyprzedzić Magnusa tuż przed meczem. Taka symboliczna dominacja miałaby znaczący efekt psychologiczny. Czy Janek pokrzyżuje mu te plany?

W sekcji kobiet, niestety nasze reprezentantki  przegrały z Mongolią  wynikiem 3 do 1.

Karina zdobyła jedyny punkt w meczu z Mongolią. (Fot. Przemek Nikiel / PZSzach)

Nie mogę powiedzieć, że przeciwniczki były słabe, ale jeśli chcemy zająć wysokie miejsce nie możemy przegrywać z 17 numerem startowym. Po tej porażce Polki spadają na odległą 29 lokatę i tylko same zwycięstwa do końca turnieju mogą dać miejsce,  z którego będziemy się cieszyć, ale na medal raczej na pewno będzie brakowało. Wydawało się, że po dniu wolnym i dwóch meczach wygranych do zera nasze panie są na jak najlepszej drodze na powrót do czołówki, ale być może czujność została uśpiona?

Po ośmiu rundach, w sekcji kobiet na prowadzeniu są Chinki oraz Ukrainki. Jutro Polki zagrają z Litwą i tak jak wspomniałem, musimy już do końca wygrywać.

 

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*