Czym jest ChessGold? (wywiad z twórcami)

Jakiś czas temu powstał portal ChessGold, którego reklama dość szeroko rozeszła się w szachowych mediach społecznościowych. Padło wiele pytań i komentarzy. Temat wzbudził sporo kontrowersji w środowisku zatem postanowiłem przeprowadzić wywiad z twórcami, aby lepiej zrozumieć wizję i szczegóły działania tego serwisu.

Piotr Nguyen: Na początek takie ogólne pytanie – jakbyście mogli przybliżyć kim jesteście i jaką usługę oferujecie.

ChessGold: Jesteśmy startupem – jakich wiele na rynku, gdzie jak wszyscy poszukiwaliśmy niszy rynkowej. Po zbadaniu – okazało się, że jest to unikalne podejście do grania w szachy w internecie. Takich stron są setki – wszystkie one mają swoich entuzjastów, ale nikt nie zaproponował gry z dodatkową atrakcją jaką jest możliwość wygrania pieniędzy – jako dodatkowego stymulatora emocji.

PN:  Skąd w ogóle taki pomysł?

CG: To naturalne, że zawodnicy chętniej pojawiają się na turniejach, gdzie oprócz satysfakcji z wygranej można również zdobyć wartościowe nagrody. Na naszym portalu nie musisz być arcymistrzem żeby już zarabiać, zmierz się z równym sobie i obaj możecie czerpać satysfakcję z dreszczyka emocji jaki daje wygrana. Nasi gracze sami mogą decydować o wysokości stawki – całkowicie według ich uznania począwszy od gry za 10 groszy.

ChessGold odwiedziło już prawie 10000 osób, 2 tysiące założyło konto! Codziennie rozgrywa się 500 gier!

PN: Chyba najczęstszy zarzut jaki można dostrzec w komentarzach, że taka gra jest niedozwolonym hazardem.

CG: Pojawiają się czasami takie głosy, ale nic bardziej mylnego. Według polskiego prawa hazardem są gry, w których występuje element losowości niezależny od gracza np. karty rozdawane po tasowaniu – są losowe. Taką grą także będzie gra w Chińczyka, bo wynik jest zależny od rzutu kostką. W przypadku gry w szachy – jej wynik jest zależny wyłącznie od umiejętności obu graczy – nie ma ani krzty losowości, tylko wiedza, doświadczenie, skupienie.

PN: Wszyscy wiemy, że ludzie mają obecnie nikłe szanse w starciu z silnikami komputerowymi. Jak radzicie sobie z potencjalnymi oszustami próbującymi wspierać się takimi narzędziami?

CG: Walka z nieuczciwymi graczami jest poważnym wyzwaniem. Nikomu na świecie nie udało się tego w 100% osiągnąć – więc i nam pewnie się to nie uda – ale nie oznacza to że nie podejmujemy działań ograniczających to zjawisko.

PN: Czy możecie bardziej szczegółowo przedstawić algorytm działania?

CG: Nasza koncepcja nie opiera się na eliminacji nieuczciwych graczy przez portal. My chcemy i wkrótce dostarczymy narzędzia do tego aby każdy gracz mógł samodzielnie ocenić ryzyko gry z innym graczem i sam go wyeliminować z grona rywali – cała społeczność będzie pracowała na samooczyszczenie. To jest nasz know-how wiec na razie ograniczę się tylko do takich ogólników. Aby to wprowadzić potrzebujemy jeszcze trochę czasu – aby zaimplementować pewne mechanizmy w nasz portal, dokonać obserwacji dotychczasowych graczy itp.

Widok gry na stronie ChessGold.

PN: Obecnie żeby ktoś mógł zarobić, to ktoś musi stracić. Czy planujecie rozszerzyć model poprzez pozyskanie sponsora?

CG: Od samego początku ideą portalu było dodanie grze dodatkowych emocji. W przyszłości planujemy dodać możliwość rozgrywania turniejów na dwa sposoby: te z nagrodami od sponsorów oraz takie z wpisowymi, gdzie gracze będą rywalizować o zgromadzoną przez nich pulę pieniężną.

PN: Mówiąc o możliwości zarabiania pieniędzy, jak wygląda to ze strony formalnej?

CG: Ograniczyliśmy możliwość jednokrotnej wygranej do kwoty 1999 złotych, by tak jak w konkursach radiowych nie obciążać obywatela dodatkowym podatkiem od gier. Gracze mają dostęp do wszystkich operacji finansowych, które wykonują naszej platformie i w każdym momencie mogą wygenerować raport z gry na naszym portalu. Podatki to osobista sprawa każdego człowieka. Jak można zauważyć, jesteśmy dostępni dla graczy z całego świata, więc nie podejmujemy się rozstrzygania kwestii podatkowych na każdym z rynków. Jeśli ktoś jednak ma wątpliwości w tej sprawie – powinien udać się do swojego doradcy podatkowego.

PN: Jakie są dalsze plany rozwoju projektu?

CG: Nasz zespół liczy kilka osób i mamy masę kolejnych pomysłów na usprawnienia itp. Ale wszystko wymaga czasu, testów i mamy nadzieję że środowisko szachistów i tych zawodowych i tych amatorskich będzie chętnie do nas zaglądało i wspierało w budowie naszej platformy

Link do strony: https://www.chessgold.com.pl/

Link do fanpage: https://www.facebook.com/chessgoldcom

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*