15. Turniej Niepodległości przed nami!

W nadchodzące święto odzyskania niepodległości przez Polskę, w przestronnych salach konferencyjnych Centrum Olimpijskiego w Warszawie będzie miał miejsce piętnasty Turniej Niepodległości. Pula nagród tej imprezy wynosi aż 15 000 zł, a w niej multum nagród specjalnych, m.in. dla najlepszej kobiety, seniora oraz w grupach wiekowych i rankingowych.

Turniej w 2023 roku. Telebimy z transmisją partii i wiele interesujących pozycji na szachownicy! /źródło: poloniachess.pl

Czy i jak mogę wziąć udział w tym wydarzeniu?

Turniej zostanie rozegrany tempem 10 minut + 5 sekund na ruch na dystansie 9 rund w dwóch grupach:

  • Grupa A: udział może wziąć każdy, niezależnie od wieku i posiadanego rankingu szachowego. Warunkiem wpisania na listę startową jest rejestracja w Centralnym Rejestrze PZSzach.
  • Grupa B: turniej przeznaczony jest dla dzieci do 12 roku życia (ur. 2012 i później).

W każdej z grup opłata startowa wynosi 100 zł od zawodnika. Zwolnieni są gracze urodzeni w 1954r. lub wcześniej oraz posiadacze tytułów GM oraz WGM.

Wpisowe powinno zostać opłacone do 4 listopada 2024.

Zapisy na turniej

Poprzez poniższe formularze:

lub mailowo na adres sędziego głównego (suwarski@gmail.com).

Zwycięzcy poprzednich edycji

Patriotyzm na 64 polach

Turniej Niepodległości w Warszawie jest już kultowym wydarzeniem dla szachistów z całej Polski. Co roku uczestniczy w nim liczna grupa utytułowanych zawodników, w tym arcymistrzów. Oprócz zaciętej rywalizacji sportowej stanowi on także szansę na upamiętnienie ważnego historycznie wydarzenia jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Podczas każdej edycji tego wydarzenia miejsce ma uroczyste otwarcie z udziałem organizatorów oraz partnerów i sponsorów. Jest to okazja na uczczenie pamięci walczących o suwerenność naszego kraju, a także tych, którzy zbudowali jego szachową potęgę w okresie międzywojennym. Flagowym elementem Turnieju Niepodległości stało się coroczne odtwarzanie hymnu RP, podkreślające uroczystą atmosferę wydarzenia.

Inauguracja zeszłorocznego turnieju, w tle Mazurek Dąbrowskiego. /źródło: poloniachess.pl

Na honorowe miejsce w tradycji turniejowej zasłużył oczywiście marszałek Piłsudski, który był wielkim entuzjastą królewskiej gry. Jego podobiznę wielokrotnie zobaczymy na banerach turniejowych. Jak podaje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Marszałek nie uprawiał innych sportów niż szachy, a pozostawał kibicem tylko piłki nożnej. We wspomnianym muzeum rok temu, w wigilię Dnia Niepodległości miejsce miało szachowe przedsięwzięcie poświęcone jego pamięci. Innym, również niezmiernie ważnym dla losów naszej ojczyzny szachistą-pasjonatem był generał Kazimierz Sosnkowski, którego imię nosi Fundacja Szachowa organizująca Turniej Niepodległości.

Szczegółowy komunikat turnieju znajdziesz pod adresem http://www.poloniachess.pl/turniej_niepodleglosci/turniej_2024/komunikat_organizacyjny/.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w turnieju i spotkania z nami! (Redakcja Infoszach)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*