Szachowe obchody Stulecia Niepodległości- Turniej Niepodległości 2018

grafika: KSz Polonia Warszawa

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były szczególne- 11 listopada 2018 roku przypadła setna Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Polski Związek Szachowy zorganizował akcję „100 Turniejów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, której finał odbył się w ramach Turnieju Niepodległości w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Zmagania odbywały się w trzech grupach: A- powyżej rankingu 1800 FIDE, B- poniżej rankingu 1800 FIDE, C- dzieci do lat 12. Łącznie udział wzięło około 330 adeptów królewskiej gry, w tym 9 arcymistrzów. Listę startową grupy A otwierali: Jan-Krzysztof Duda, Daniel Fridman i Kacper Piorun. Wśród kobiet najwyżej rozstawiona była żona Radka Wojtaszka- Alina Kashlinskaya.

Faworyt Jan-Krzysztof Duda nie miał łatwego zadania przeciwko Joannie Majdan, partia ostatecznie zakończona remisem/ fot. Robert Krasiewicz/MZSzach

Po zaciętej walce w turnieju A samodzielnie zwyciężył niemiecki arcymistrz 🇩🇪 Daniel Fridman, gromadząc 7,5 punktu bez porażki. Miejsca 2-4 zajęli zawodnicy z 7 punktami, po uwzględnieniu punktacji pomocniczej kolejność była następująca: Krzysztof Jakubowski, Kacper Piorun, Michał Krasenkow. Piąte miejsce zajął Janek Duda z 6,5 pkt. Najlepszą kobietą została Alina Kashlinskaya. Warte odnotowania są wyniki młodych, niżej rozstawionych zawodników, którzy niejednokrotnie udowadniali swoją wyższość w pojedynkach z bardziej doświadczonymi i utytułowanymi przeciwnikami, są to: Jakub Lizak (7. miejsce), Jakub Fus (10. miejsce), Igor Kowalski (11. miejsce)- cała trójka zdobyła 6,5 punktu.

Pierwszych 25 zawodników grupy A
Pierwsza szóstka grupy A/ fot. Robert Krasiewicz/MZSzach

Grupę B zwyciężył nieoczekiwanie, lecz zasłużenie Sebastian Sentowski z 8 punktami. Drugie miejsce zajął Antoni Fritz, zaś trzecie Kacper Jarzębowski– obaj po 7,5 punktu.

Czołówka grupy B/ fot. Robert Krasiewicz/MZSzach

W turnieju C bezkonkurencyjna była Zuzanna Rejniak, która zdobyła 8,5 punktu. Pozostałe miejsca na podium zajęli Filip Ochędzan (7,5 pkt) oraz Cyprian Mulawa (7 pkt).