Carlsen znów podbił Warszawę! || Superbet Rapid&Blitz, dzień 5

Dwóch walczących o pierwsze miejsce arcymistrzów rozpoczyna partię. fot. / Rafał Oleksiewicz

Losy emocjonującego wyścigu o pierwsze miejsce pomiędzy Carlsenem a Wei Yi wreszcie się rozstrzygnęły! Norweg, w trakcie fenomenalnego startu tej niedzieli wygrał aż 7 partii z rzędu. Passa zwycięstw zakończyła się w przedostatniej rundzie, kiedy zremisował z Anishem Girim. Ostatni pojedynek toczony w Polin były mistrz świata także zakończył remisem, który przypieczętował jego triumf w pierwszym turnieju cyklu Grand Chess Tour 2024.

Magnus Carlsen – 26 pkt.

Pomimo straty 2.5 punktu do Wei Yi po zakończeniu pierwszego dnia blitza, Carlsen zdołał nadrobić deficyt punktów. Wspomniane 7 zwycięstw rozpoczął w partii z Kiryłem Szewczenką, a zakończył w pojedynku ze wschodzącą indyjską gwiazdą Gukeshem D. Po drodze ułegli mu również Praggnanandhaa, Abdusattorow, Keymer, Duda oraz biorący udział w maratonie o pierwsze miejsce Wei Yi. Zwycięstwo Magnusa zapewniło mu nagrodę w wysokości 40 000 $.

Zwycięzca Magnus Carlsen w towarzystwie organizatorów podczas zakończenia turnieju.  fot./ Rafał Oleksiewicz

Partię Carlsena z najlepszym polskim arcymistrzem znajdziesz poniżej:

Dość nietypowy wybór debiutu przez Magnusa doprowadził do odwróconego gambitu wołżańskiego. Carlsen oddał pionka, a w zamian uzyskał długotrwałą rekompensatę w postaci aktywnych figur oraz otwartych linii 'a’ i 'b’ dla swoich wież. Ostatecznie odbił pionka, lecz pozycja się uprościła i powstała końcówka, którą Janek powinien zremisować bez większych trudności. Jednak presja czasu zrobiła swoje i w typowym dla siebie stylu Norweg doprowadził do zwycięstwa po długiej walce.

Wei Yi – 25.5 pkt.

Ostatni dzień rozgrywek nie był dla chińskiego wirtuoza tak szczęśliwy jak przedostatni. Zgromadzenie 5 z 9 możliwych punktów było niewystarczające do zapewnienia zwycięstwa w ogólnej klasyfikacji. Jako pierwszy problemy sprawił mu Jan-Krzysztof Duda, z którym Wei przegrał w trzeciej rundzie rozgrywanej tego dnia. Jak podkreśla Polak, to zwycięstwo bardzo pomogło Carlsenowi.

,,Wracając do turnieju to żadna niespodzianka, że Magnus wygrał, jest jednym z najlepszych szachistów w historii. Trochę mu też w tym dzisiaj pomogłem, bo w naszej partii powinien być remis, lecz z jakiegoś powodu nie zauważyłem że mogę zbić w jednym ruchu pionka i przegrałem, poza tym wygrałem dzisiaj z Wei Yi.”

– Jan-Krzysztof Duda

Partia Carlsena z Yi. Norweg wybrał debiut Retiego. fot./ Rafał Oleksiewicz

Tuż po partii z Dudą, Chińczyk stawił czoła Carlsenowi. Ta partia również nie zakończyła się dla niego pomyślnie. Ostatecznie Wei stanął na drugim miejscu podium oraz zainkasował 30 000 $.

Jan-Krzysztof Duda – 19.5 pkt.

Piąty dzień turnieju był udany dla polskiego zawodnika. Pomimo znacznej straty względem rywali, Janek walczył zaciekle o trzecie miejsce i w końcu je zdobył! Jak podkreśla w wywiadzie, jest to bardzo dobry wynik, patrząc pod kątem jego wcześniejszej gry. Każdy z turniejów Grand Chess Tour granych w Warszawie zakończył na podium. Mamy wielką nadzieję, że taki wynik uzyska i w kolejnych latach!

,,Trzecie miejsce jest bardzo dobre, bo nie grałem zbyt dobrze i nie miałem już żadnych szans na walkę o coś więcej. Idę równomiernie z edycjami, w pierwszej byłem pierwszy, w drugiej drugi, teraz trzeci. Mam tylko nadzieję, że to się nie utrzyma, bo wówczas w dziesiątej edycji będę dziesiąty.”

– Jan-Krzysztof Duda

Trzecie miejsce Polaka związane było z wygraną 25 000$.

Partię Carlsena z Dudą rozpoczyna wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej. fot./ Rafał Oleksiewicz

Ostatniego dnia rozgrywek, podobnie jak przedostatniego, na sali gry można było spotkać legendarnego Garriego Kasparowa.

Garri Kasparow oraz prezes Superbet Polska Łukasz Seweryniak. fot./ Rafał Oleksiewicz

Wyniki klasyfikacji generalnej

źródło: oficjalna strona organizatorów

Po fenomenalnym Turnieju Kandydatów Gukesh zanotował spadek formy i zajął ostatnie miejsce. Udany występ zaliczył Kirył Szewczenko, który startował z ostatniego miejsca według rankingu. Ostatecznie uplasował się na siódmej pozycji.

Zawody przyciągnęły tłumy kibiców, w tym młodych adeptów królewskiej gry. Niektórzy wręczyli nawet prezent swojemu ulubionemu szachiście 😉

11-letni Kajetan wręczył Magnusowi własnoręcznie narysowany portret. fot./ Rafał Oleksiewicz

Analiza z ostatniego dnia w formie wideo, którą przygotował IM Piotr Nguyen do znalezienia na naszym kanale:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*