Jan-Krzysztof Duda remisuje z Carslenem, Shevchenko na prowadzeniu! | Superbet Rapid & Blitz, Dzień 1

Jan-Krzysztof Duda i Magnus Carlsen. @ Rafal Oleksiewicz

Pierwszy dzień turnieju Superbet Poland Rapid w ramach Grand Chess Tour wyłonił niespodziewanego lidera w postaci Kirilla Shevchenki. Oczy polskich kibiców zwrócone były na Jana-Krzysztofa Dudę, który w zaciętej partii walczył z Magnusem Carlsenem.

Oficjalne otwarcie

Zanim na dobre rozpoczęły się szachowe zmagania w ramach Superbet Poland Rapid & Blitz, odbyło się oficjalne otwarcie. Miejscem rozgrywek ponownie zostało Centrum Konferencyjne POLIN. Zobaczcie nasz vlog

Oficjalne otwarcie Superbet Poland Rapid & Blitz. @ Rafal Oleksiewicz

Trzy zwycięstwa Shevchenki

Młody reprezentant Rumunii z pewnością może być zadowolony po pierwszym dniu warszawskiego Superbet Poland Rapid 2024. Urodzony w Kijowie 22-latek nie dość, że zostawił w pokonanym polu Gukesha, Keymera i Praggnanandhę, to dokonał tej sztuki grając dwa razy czarnymi! Ponadto Kirill legitymuje się najniższym rankingiem spośród wszystkich zaproszonych na ten prestiżowy turniej.

Kirill Shevchenko w pojedynku z Vincentem Keymerem. @ Rafal Oleksiewicz

– Uważam, że nieźle mi się grało, a wyniki choć pewnie niespodziewane, są jakie są – skromnie podsumował swój dzisiejszy występ. Pozytywnie wypowiedział się również o zainteresowaniu szachami w Polsce i naszym kraju. – Podoba mi się to zainteresowanie szachami w Polsce (…). Polska to dla mnie bardzo ważne miejsce, tutaj znalazłem się tuż po wybuchu wojny na Ukrainie i tutaj czuję się komfortowo – dodał.

Choć dziś z pewnością jest szczęśliwy, to nie pozwala emocjom na przejęcie kontroli. Najbliższe 4 dni pokażą, czy młody Shevchenko sprawi sensację. Najbliższa okazja do tego już jutro o 13.00 – to wtedy zmierzy się z Magnusem Carlsenem.

Duda wciąż bez zwycięstwa

Turnieje z serii Grand Chess Tour nie należą do najłatwiejszych, o czym dziś przekonał się Jan-Krzysztof Duda. Najsilniejszy polski szachista nie odniósł dziś zwycięstwa, choć remis czarnymi z Magnusem Carlsenem może być traktowany jako mały sukces. Jak pokazuje przebieg partii, obie strony miały swoje szanse, ale bliżej był Polak.

– Nie wiem, co się porobiło, w pewnym momencie miałem wrażenie, że moja pozycja jest lepsza – mówi Jan-Krzysztof Duda. – Ale potem to Magnus przejął inicjatywę (…). Przyznaję, że byłem uniesiony, lekko wkurzony po poprzedniej przegranej partii, z Vincentem Keymerem, więc remis czarnymi w trzeciej partii z Magnusem jest z założenia zawsze dobry.

Tak jak w zeszłym roku, tłumy kibiców ustawiają się w kolejkach po autografy arcymistrzów @ Rafal Oleksiewicz

Wyniki po 3 rundach

Przypominamy, że punktacja w turnieju Rapid liczy się podwójnie – za zwycięstwo gracze otrzymują 2 punkty, a za remis 1.

Po trzech rundach na samodzielnym prowadzeniu jest Shevchenko, a podium zamykają Carlsen i Abdusattorov. Po porażce z Kirillem w trzeciej rundzie czwarte miejsce zajmuje Keymer, a tyle samo punktów uzbierali również Erigaisi i Pragg. Ex aequo siódme miejsce zajmują Duda, Giri i Wei Yi. Dość niespodziewanie na końcu stawki znalazł się świeżo upieczony pretendent, Gukesh.

Grafika organizatorów

Codziennie na naszym kanale na Youtube będą pojawiać się analizy partii, przygotowane przez IM Piotra Nguyena. Zachęcamy do oglądania!


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*