Co musisz wiedzieć o Superbet Rapid&Blitz Poland?

Między 19 a 23 maja w warszawskim Muzeum POLIN rozegrany zostanie Superbet Rapid&Blitz Poland. Co musisz wiedzieć o tym superturnieju?

Jest to turniej z cyklu Grand Chess Tour 2022 w ramach którego zostanie rozegranych 5 turniejów: 2 turnieje klasyczne i 3 turnieje Rapid&Blitz. Polska jest drugim turniejem cyklu, wcześniej odbył się turniej klasyczny w Bukareszcie (link do partii).

Lista startowa

Dziesiątka genialnych zawodników w przyszłym tygodniu zawita do Warszawy. Pełna lista startowa Superbet Rapid&Blitz Poland prezentuje się następująco:

 • Levon Aronian 🇺🇸
 • Fabiano Caruana 🇺🇸
 • Wesley So 🇺🇸
 • Richard Rapport 🇭🇺
 • Viswanathan Anand 🇮🇳
 • Jan-Krzysztof Duda 🇵🇱
 • Anton Korobov 🇺🇦
 • Radosław Wojtaszek 🇵🇱
 • Kirill Shevchenko 🇺🇦
 • David Gavrilescu 🇷🇴

Mamy tu więc wielokrotnego mistrza świata Vishy’ego Ananda, uczestników czerwcowego Turnieju Kandydatów Jana-Krzysztofa Dudę, Richarda Rapporta i Fabiano Caruanę czy wyśmienitych zawodników reprezentujących USA, czyli Levona Aroniana i Wesleya So.

Pozostałe nazwiska być może nie wywołują takiego dreszczu emocji, lecz nie można ani ich lekceważyć, ani o nich zapominać. Będziemy podziwiać także Radosława Wojtaszka (wieloletniego sekundanta Ananda), Antona Korobova (mistrz Europy w blitzu w 2013, złoty medalista z ostatniej olimpiady), Kirilla Shevchenko (jeden z największych młodych talentów Europy), a także David Gavrilescu (młody rumuński talent, aktualny mistrz kraju).

Swoją wizytę w Polsce zapowiedział Garri Kasparow, legenda szachów, największy zawodnik w historii tego sportu. – Polska przeżywa obecnie istny szachowy renesans. Dzięki sukcesom Jana-Krzysztofa Dudy i innych polskich graczy, którzy rosną w siłę, szachy stają się coraz popularniejsze w Waszym kraju. Dlatego tym bardziej cieszę się, że Superbet zdecydował się na to, by kolejny cykl Grand Chess Tour odbył się właśnie w Warszawie. Tak, Duda to wielki talent i ma niesamowity potencjał – mówi Kasparow, który w Polsce gościł także rok temu, będąc gościem dorocznej imprezy szachowej w Ustroniu.

Harmonogram i format

Każdego dnia rywalizacja będzie zaczynać się o godzinie 14:00. W pierwsze trzy dni zawodnicy będą rywalizować ze sobą w kołowym (tzn. każdy z każdym) turnieju szachów szybkich (rapid). Tempo gry to 25 minut + 10 sekund na każde posunięcie dla zawodnika.

Ostatnie dwa dni to podwójna kołówka szachów błyskawicznych (blitz). Tempo gry to 5 minut + 2 sekundy na każde posunięcie dla zawodnika.

W puli nagród znajduje się aż 175 000$, z czego zwycięzca otrzyma 40 000$. Pełny regulamin i więcej technicznych informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Grand Chess Tour: grandchesstour.org/2022-grand-chess-tour/2022-superbet-rapid-blitz-poland

Wejściówki na Superbet Rapid&Blitz Poland

Wejście jest bezpłatne i otwarte dla chętnych! Mimo to, liczba miejsc jest ograniczona. W Muzeum POLIN codziennie od 14:00 znajdować się będzie strefa kibica! Dokładny adres: ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa.

Przydatne linki:

Oficjalna transmisja w języku angielskim: https://www.youtube.com/c/STLChessClub
Transmisja w języku polskim: https://www.youtube.com/c/infoszach
Strona Superchess: superchess.pl
Regulamin Grand Chess Tour: grandchesstour.org/sites/default/files/2022%20GCT%20Event%20Regulations.pdf 

1 Komentarz

 1. O jak Super że ten turniej będzie w Polsce i jak ja się cieszę że Anand też będzie grał 🙂 Trzymam kciuki za wygraną… A za kogo? Po prostu niech wygra najlepszy!!! 😉 … _/°|°\_

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*