II bydgoski kongres szachowy „Od Pionka do Hetmana” za nami

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że Bydgoszcz to nowa szachowa stolica Polski. To właśnie tu ma obecnie miejsce wiele dużych imprez szachowych. Jedną z nich jest odbywająca się w dniach 8-9 grudnia konferencja podsumowująca program „Od Pionka do Hetmana”, która podobnie jak rok temu miała miejsce w Politechnice Bydgoskiej.

Ręka w rękę, czyli niecodzienna partia szachowa na dobry początek kongresu

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się z wysokiego C, bo od partii „Ręka-Głowa”, w której zmierzyli się arcymistrzowie Monika Soćko i Radosław Wojtaszek oraz dwoje obiecujących juniorów – Franciszek Serafin i Karolina Figa. 

Zasady gry były proste. Juniorzy pełnili funkcję „głów”, które decydowały, jaką figurą ma się ruszyć arcymistrz („głową” Soćko był Franek, natomiast Wojtaszka Karolina), a ci wykonywali ruch na szachownicy. Blitzowe tempo gry – 5+3 – sprawiało, że partia dostarczyła wielu emocji zarówno graczom, jak i obserwującym ją na auli widzom.

Rozgrywka zakończyła się wygraną Radka i Karoliny – gra była jednak zacięta niemal do samego końca.

Zobacz relację z partii na naszym kanale:

Zdolni i zdrowi. Jak dbać o dietę młodego szachisty, aby wesprzeć jego rozwój?

Zaraz po zakończeniu partii „Ręka-głowa” rozpoczęła się pierwsza z planowanych prelekcji kongresu. Tematem przewodnim całego wydarzenia było znaczenie zdrowia i psychiki w treningu szachowym dzieci. 

Pierwsza z prezentacji poświęcona była więc diecie małego szachisty. Dietetyczka Patrycja Olejarczyk poruszyła w niej szereg istotnych tematów ważnych dla rodziców młodych sportowców. 

Wystąpienie w żaden sposób nie przytłaczało jednak nadmiarem teoretycznej wiedzy. Przeciwnie! Olejarczyk podzieliła się szeregiem sprawdzonych tricków na to, w jaki sposób przemycić do diety swojej pociechy więcej zdrowych produktów i jak bilansować jej dietę, aby dostarczyć jej wszystkich wartości odżywczych.

Gorąca debata, jaka miała miejsce zaraz po zakończeniu prezentacji, dowodzi, że wystąpienie Olejarczyk spotkało się z dużym zainteresowaniem publiczności.

Siła i mental. Jak zatroszczyć się o swój układ nerwowy, aby dawać z siebie jeszcze więcej?

„Integracja sensoryczna” to pojęcie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. I słusznie! Umiejętność odpowiedniego reagowania na płynące z otoczenia bodźce może w znaczący sposób przyczynić się do polepszenia jakości naszego życia – także na gruncie szachowym.

Tematyce tej poświęcone były sobotnie i niedzielne wykłady Hanny Rychlik – trenerki mentalnej, fizjoterapeutki i doświadczonej szachistki, która na swoim koncie ma m.in. współpracę z Klaudią Kulon.

Pierwszy z jej wykładów poświęcony był układowi nerwowemu dziecka i problemom, z jakimi zmagają się w dzisiejszych czasach na tym polu najmłodsi. W niedzielę prelegentka opowiedziała z kolei co nieco o Mistrzowskim Mentalu Szachowym. Brzmi intrygująco? Dowiedz się na ten temat i obejrzyj relację z wykładów Hanny!

Idź na całość? Nie w przypadku pierwszego turnieju w życiu dziecka

Paweł Kukuła to trenerska legenda szachów w Polsce, które swoje instruktorskie umiejętności szlifował zarówno na polskim, jak i zagranicznym podwórku. Jego pojawienie się na konferencji było więc jak najbardziej uzasadnione. 

Tematem jego wystąpienia było właściwe przygotowanie dziecka do pierwszego turnieju. Wbrew powszechnemu przekonaniu rzucanie maluchów na głęboką wodę nie jest w tym wypadku najlepszym pomysłem. Zrażony pierwszy niepowodzeniem kilkulatek (które – umówmy się – jest więcej niż prawdopodobne) może na długi czas zniechęcić go do szachów. 

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu kłopotów, należy upewnić się, że dziecko zdobyło już solidne podstawy teoretyczne odnośnie gry turniejowej. Umiejętność uruchamiania zegara i szachowy savoir-vivre to tylko niektóre z podpunktów na juniorskiej checkliście, o których opowiedział nam Kukuła.

Film Pawła z jego prezentacją pojawi się na dniach na naszym YouTubie.

Okiem arcymistrzów

Wisienką na torcie obu dni konferencji były wystąpienia arcymistrzowskiego małżeństwa Moniki i Bartosza Soćków oraz Radosława Wojtaszka, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach w pierwszych latach kariery szachowej oraz trudnej sztuce radzenia sobie porażkami. Możliwość wysłuchania ich historii była niezwykle cenną nauką – zwłaszcza w przypadku rodziców małych szachistów. Zobacz ich niedzielną prezentację i sprawdź, jakie czynniki przyczyniły się do osiągnięcia przez nich tak znaczących sukcesów na arenie sportowej.

Podsumowanie III Turnieju Talentów

Równolegle z kongresem w akademickich salach Politechniki Bydgoskiej miał miejsce turniej szachowy dla młodych talentów. W zawodach wzięło udział 150 szachistów. Zwycięzcą turnieju okazał się 18-letni kandydat na mistrza Kamil Kaliszuk, który zapewnił sobie zwycięstwo remisem w ostatniej 9. partii CM-em Cyprianem Mulawą.

Jak podsumowała rozgrywki Dyrektorka Turnieju Paulina Pastwa

Organizacja turnieju szachowego to zawsze wielkie wyzwanie. Pomimo doświadczenia każdy turniej organizuję niejako „od początku”. Staram się wdrażać sprawdzone rozwiązania, dbając jednak o to, aby za każdym razem dodać do wydarzenia coś nowego. Zadowolenie szachistów – zwłaszcza tych najmłodszych – jest dla mnie najważniejsze. To właśnie oni są dla mnie na pierwszym miejscu i cieszę się, że tak chętnie do pokonują setki kilometrów, przyjeżdżając do Bydgoszczy. 

Turniej był zwieńczeniem roku i programu od Pionka do Hetmana. Tym, co miało dla nas kluczowe znaczenie podczas jego organizacji, było to, aby nie wykluczał on żadnego zawodnika. W tym roku udało się zaoferować dzieciom jeszcze więcej i jestem z tego naprawdę zadowolona. Marzę, aby następne lata były tak owocne i żebyśmy mogli nadal zapraszać małych szachistów do turnieju i żeby każdy miał możliwość udziału.

Sprawdź naszą fotorelację z Turnieju Talentów: klik!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*