Nowy format rywalizacji na 64 polach: Startuje Szachowe Grand Prix OSE!

W kalendarzu wydarzeń szachowych możemy z roku na rok zaobserwować coraz więcej turniejów. Szczególnie cieszy, że wiele z nich jest skierowanych do najmłodszych adeptów szachów. Co ciekawe, zyskują na popularności rozgrywki szkolne z podziałem na klasy, a nie z tradycyjnym grupowaniem według roczników. Z zupełnie nową inicjatywą będziemy mieć już na początku zbliżającego się roku szkolnego.

Dla kogo jest ten turniej?

Już w październiku uczniowie klas 1-8 szkół podstawowych z całej Polski zmierzą się w jednodniowych turniejach szachowych organizowanych przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badań. Na szczególną uwagę zasługuje nowy, dwuetapowy format rozgrywek – finaliści zostaną wyłonieni w dwóch turniejach eliminacyjnych (rozgrywanych tempem szachów szybkich 10’/zawodnika), w których to kolejno rywalizować będą uczniowie z południowej oraz północnej części kraju. O tym w którym turnieju eliminacyjnym uczeń może wziąć udział decyduje w jakim województwie mieści się jego szkoła, więc warto sprawdzić to przed zgłoszeniem! (https://szachy.ose.gov.pl/komunikat-turniejowy)

Prestiżowe miejsca rozgrywek!

Pierwszy turniej eliminacyjny dla województw południowych odbędzie się we Wrocławiu na Tarczyński Arenie Wrocław już 7 października. Z kolei województwa północne zawalczą 21 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Najlepsi z obu turniejów zmierzą się w Turnieju Finałowym, który odbędzie się 4 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Tam zawodnicy będą już rywalizować tempem błyskawicznym (3’+2’’ na każdy ruch). Atrakcyjne sale turniejowe w prestiżowych lokalizacjach z pewnością umilą rozgrywki zarówno uczestnikom jak i osobom towarzyszącym. W końcu nie często rozgrywa się pojedynki szachowe na stadionie piłkarskim!

Co jest do wygrania?

Warto też wspomnieć, że udział w zawodach jest bezpłatny, a na uczestników czekają atrakcyjne gadżety i nagrody już od pierwszego etapu rozgrywek. Najlepsi w eliminacjach mogą liczyć na elektroniczne komputery szachowe, profesjonalne programy szachowe czy też komplety do gry z zegarami elektronicznymi. Natomiast w finale najlepsi powalczą o konsole do gier.

Jak dołączyć do rywalizacji?

Zapisy do zawodów już są otwarte a liczba miejsc ograniczona, więc warto się pospieszyć! Na stronie turnieju (https://szachy.ose.gov.pl/) zainteresowani znajdą formularz do zapisu oraz adres mailowy, na który można kierować dodatkowe pytania.

Z pewnością jest to doskonała okazja zarówno żeby rozpocząć przygodę z szachami czy też włączyć się do rywalizacji z najlepszymi i walczyć o najwyższe laury!

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*