Szachowe Grand Prix OSE ruszyło!

Z niecierpliwością czekaliśmy na start Szachowego Grand Prix OSE, czyli cyklu turniejów dla najmłodszych – uczniów szkół podstawowych. W minioną sobotę wreszcie się rozpoczęło! Na Tarczyński Arenie, stadionie piłkarskim Śląska Wrocław, przeszło 400 młodych adeptów królewskiej gry zmierzyło się w pierwszym turnieju eliminacyjnym.

Artykuł nadesłał arcymistrz Arkadiusz Leniart.

Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

Zwycięzcy wracają z laurami!

Atmosfera turnieju była niezapomniana! Na rozświetlonej, przestronnej sali zawodnicy rozegrali 9 rund tempem błyskawicznym P’10. Przez każdą z nich do walki zagrzewał ich konferansjer, a rodzice i opiekunowie mogli śledzić poczynania podopiecznych z antresoli. Całość wydarzenia odbyła się zgodnie z harmonogramem, co w dużej mierze było zasługą sprawnej pracy sędziów, dyscypliny wśród zawodników i usprawnień organizatorów, w postaci między innymi ekranów wyświetlających na bieżąco kojarzenia.

Walka była zacięta do ostatniej rundy, a było o co walczyć! Na zwycięzców czekały szachownice elektroniczne, programy ChessBase czy komplety szachów z zegarami, ale co najważniejsze – czołowa 6 z każdej grupy awansowała do finału w Warszawie, który odbędzie się już 4 listopada.

Ostatecznie, po wielu godzinach zaciętej rywalizacji, wyłonieni zostali zwycięzcy. Wśród entuzjastycznych oklasków, na scenie stanęli triumfatorzy grup, których uśmiechy były wyrazem ogromnej satysfakcji z rewelacyjnego wyniku.

Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

Grupę dziewczyn z klas 1-2 zdominowała Helena Taradajko, zapewniając sobie zwycięstwo w turnieju już rundę przed końcem. Na drugim miejscu z dorobkiem 7,5 pkt uplasowała się Alicja Przewłocka, a trzecie miejsce zajęła Joanna Grech zdobywając 6,5 pkt.

Link do wyników: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6188451232743424 


Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

W grupie najmłodszych chłopców z klas 1-2 walka była niezwykle wyrównana i ostatecznie na pierwsze miejsce wysunął się Fabian Trzópek kończąc rywalizację z 7,5 pkt. Pościgowy peleton zawodników z dorobkiem 7 pkt. zajął wszystkie miejsca premiowane udziałem w finalem. Z tej grupy najlepsi okazali się Maciej Owczarek (miejsce 2) i Hubert Griman (miejsce 3).

Link do wyników: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5943543607590912 


Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

Perfekcyjny wynik 9 zwycięstw osiągnęła w grupie dziewczyn z klas 3-4 Lila Rządkowska, wyprzedzając Aleksandrę Orłowską i Helenę Kowalak, które zakończyły turniej z 7 pkt.

Link do wyników: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/4801323026350080 


Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

Przetasowanie w ostatniej rundzie miało miejsce w grupie chłopców z klas 3-4. W pojedynku o 1 miejsce zwyciężył Miłosz Zajadlak (8 pkt.), spychając na drugą lokatę Wojciecha Korzeniowskiego (7,5 pkt.), którego dogonił również Antoni Wołyński (7,5 pkt.).

Link do wyników: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5391416300666880 


Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

Pierwsze miejsce w grupie dziewczyn z klas 5-6 Kinga Lajdamik i Hanna Owczarek z dorobkiem 8 pkt. Punktacja pomocnicza zadecydowała o ostatecznym zwycięstwie Kingi. 3 miejsce przypadło Kai Rządkowskiej (7 pkt.).

Link do wyników: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6594458249330688


Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

W wyścigu liderów grupy chłopców z klas 5-6 Adam Gibała (8,5 pkt.) wyprzedził Piotra Brzezinę (8 pkt.). Rzutem na taśmę na podium wskoczył Maciej Marciniak (7 pkt.).

Link do wyników: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5366597127503872


Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

W grupie dziewczyn z klas 7-8 perfekcyjny wynik z kompletem zwycięstw osiągnęła Aliaksandra Klintsevich, wyprzedzając Kingę Bastrzyk (8 pkt.) i Katarzynę Rusiecki. Na tych wygranych jednak Aliaksandra nie poprzestała i wygrała także z autorem tych słów podczas wydarzenia towarzyszącego CodeWeek.

Link do wyników: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5369416689647616


Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

Grupę chłopców z klas 7-8 zdominował Władysław Pyciński oddając jedynie pół punktu drugiemu Witoldowi Lechowskiemu (7,5 pkt.). Na trzecim miejscu rywalizację zakończył Dawid Ogłaza (7 pkt.).

Link do wyników: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5386320254861312


Mimo licznych interwencji sędziowskich rywalizacja przebiegała w duchu fair play. Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja, w której jeden z młodych zawodników zareklamował remis przez trzykrotne powtórzenie posunięć. Po odrzuceniu reklamacji przez sędziego partię przegrał, jednak jego przeciwnik wrócił do sędziego i przyznał, że jednak trzykrotne powtórzenie pozycji miało miejsce! Godna pochwały postawa.

Moc atrakcji!

Równolegle z turniejem zorganizowano CodeWeek , będące europejskim świętem programowania. Wystawcy przygotowali dla najmłodszych szereg atrakcji. Promując naukę poprzez zabawę zawodnicy w przerwie między rundami poznawali między innymi technologię VR, podstawy kodowania czy druku 3D.

Zdjęcie: Organizator NASK-PIB
Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

Z drugiej strony uczestnicy CodeWeek mogli poznawać królewską grę na stanowisku OSE IT Szkoły, które cieszyło się bardzo dużą popularnością. Utytułowani zawodnicy i trenerzy uczyli tam podstaw gry i sami chętnie rozgrywali partie towarzyskie.

Zdjęcie: Organizator NASK-PIB

Dopełnieniem atrakcji była możliwość wejścia na trybuny stadionu Śląska Wrocław, co z pewnością było wyjątkowym przeżyciem nie tylko dla fanów piłki nożnej. W rezultacie, turniej eliminacyjny Szachowego Grand Prix OSE we Wrocławiu pozostawił niezapomniane wspomnienia i inspirację do dalszego doskonalenia się w królewskiej grze. Zarówno zawodnicy jak i opiekunowie mogli poczuć magię szachów i ducha rywalizacji, a zwycięzcy nie mogą doczekać się już finału w Warszawie.

To nie koniec rywalizacji!

Dla części zawodników Szachowe Grand Prix OSE się jeszcze nie rozpoczęło! Zawodnicy z północnej połowy Polski, czyli województw Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego i Mazowieckiego zaczynają rywalizację już 21 października w Bydgoszczy. To ostatnia chwila, żeby dołączyć do rywalizacji. Zapisy potrwają do 13 października, więc nie zwlekajcie, zarejestrujcie się na stronie https://szachy.ose.gov.pl/ 

O Piotr Nguyen 163 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*