Szachy w stolicy – podsumowanie Warsaw Chess Festival

Warsaw Chess Festival 2023 dobiegł końca. Partie zostały rozegrane, a zwycięzcy wyłonieni. Jedno z największych corocznych wydarzeń szachowych w Warszawie i tym razem sprostało zadaniu, dostarczając szachistom z Polski i jak i z zagranicy możliwość rywalizacji sportowej na bardzo wysokim poziomie. Festiwal cieszył się wysoką frekwencją utytułowanych graczy. W Memoriale Maciei wzięło udział 12 arcymistrzów, a w grupie A Memoriału Mieczysława Najdorfa udziało wzięło 8 arcymistrzów z aż 4 różnych federacji.

Memoriał Jana Maciei

W 3 edycji turnieju blitza, zwycięsko wyszedł litewski arcymistrz Valery Kazakouski. Na przestrzeni 11 partii oddał tylko pół punktu w partii ze zdobywcą drugiego miejsca – Kacprem Piorunem (10/11). Ostatnie miejsce na podium zdobył arcymistrz Grzegorz Nasuta (9/11). W turnieju wzięło udział aż 245 zawodników!

Link do pełnych wyników: III Memoriał Jana Maciei (chessarbiter.com)

GM Valery Kazakouski vs GM Kacper Piorun /fot. Piotr Nguyen

Memoriał Mieczysława Najdorfa

Memoriał Najdorfa był turniejem szachów klasycznych z tempem 1,5 godziny na zawodnika, dodatkiem 30 minut po 40 ruchu oraz 30 sekund po każdym ruchu. Turniej trwał 9 rund i wydzielone zostałe 3 grupy rankingowe (A, B i C).

Grupa A

W grupie A (zawodnicy o rankingu powyżej 2000 elo) walka o pierwsze miejsca trwała do samego końca. Na polu bitwy zmagało się aż 81 graczy. Ostatecznie, o kolejności miejsc na podium zadecydowała tylko punktacja dodatkowa. W turnieju zwyciężył indyjski arcymistrz Deep Sengupta, zabierając do domu główną nagrodę w wysokości 8 000 zł. Tuż za nim znalazł się tryumfator turnieju blitza, Valery Kazakouski. Trzecie miejsce zajął rodzimy arcymistrz i pierwszy numer startowy – Jacek Tomczak. Warto wspomnieć również o wyniku Bartłomieja Różyckiego, który miał szansę na zdobycie normy na mistrza międzynarodowego, ale niestety, nie mógł grać ostatniej rundy z uwagi na obowiązki zawodowe.

Poniżej znajduje się kilka wybranych momentów z szachowych zmagań grupy A.

W 8 rundzie na 3 desce mierzyli się Adam Deszczyński i Eduardas Rozentalis. Dzięki klinicznie precyzyjnej i agresywnej grze, Adam osiągnął wygrywający atak przeciwko wyżej notowanemu arcymistrzowi i w pozycji widocznej na diagramie miał mata w 5 ruchach. Niestety, z powodu niedoczasu, zagrał nieprecyzyjnie i po dalszych zmaganiach partia zakończyła się remisem. Czy potrafisz znaleźć mata, którego przeoczył zawodnik grający czarnymi?

Jakubowski – Tomczak, runda 9. Pozycja po 15…Ga6 zdaniem silnika jest już wygrana dla białych. Oczywiście, biały ma jeszcze dużo do udowodnienia, ale niewątpliwie jego pozycja jest perspektywiczna. 16.. Gxa6 jest najsilniejszym ruchem.
Po 25…Gb7 pozycja białego jest już nie do uratowania. Co poszło nie tak?

W ostatniej rundzie w jednej z kluczowych partii arcymistrz Krzysztof Jakubowski był na dobrej drodze do pokonania Jacka Tomczaka. Kilka ruchów później, nie wykorzystawszy swoich szans, spoglądał na kompletnie przegraną pozycję, a arcymistrz Tomczak zwycięstwem zapewnił sobie miejsce na podium. Szachy to brutalna gra!

Podium w grupie A. Od prawej do lewej: GM Deep Sengupta, GM Valery Kazakouski, GM Jacek Tomczak /źródło: http://www.poloniachess.pl/

Link do pełnych wyników: Warsaw Chess Festival 2023 – Memoriał Najdorfa – grupa A (chessarbiter.com)

Grupa B

W grupie B (zawodnicy powyżej 1600 elo) grały 92 osoby. Niespodziewaną zwyciężczynią okazała się zawodniczka z 48 numerem startowym, juniorka, Zuzanna Arciszewska! Dzięki fenomenalnej grze i brakowi porażek, Zuzanna (7/9) zdobyła główną nagrodę 3 000 zł oraz normę na mistrzynię krajową, jak również szokujący przyrost ponad 160 oczek rankingu. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Kyrylo Nesterenko z Ukrainy (7/9) oraz Bartosz Kitewski (7/9). Grając samemu w grupie B, mogę podzielić się doświadczeniem, że walka była bezkompromisowa i zażarta, a o każdy punkt musiałem walczyć wykorzystując pełnię moich możliwości, nawet w przypadku gry z pozornie niżej notowanym przeciwnikiem. Było to bardzo intensywne, ale również niezwykle satysfakcjonujące 9 dni intelektualnych zmagań.

Trudno uwierzyć, że zawodnik z 1 numerem startowym mógł przegrać tę pozycję czarnymi! W drugiej rundzie grający na 1 desce Emanuel Joao Robarts Piers uzyskał miażdżącą przewagę przeciwko niżej notowanemu Daniilowi Yasmo. Jednak z powodu nieprecyzyjnej gry, pozwolił białemu na kontratak i ostateczne zwycięstwo. Jak należy zagrać czarnymi, aby natychmiast stworzyć groźbę matową i kontynuować zabójczy atak?

Miłosz Bury – Michał Polak, runda 6. 71…d1=S! 0-1

Nieczęsto się zdarza, że słaba promocja jest wygrywającym ruchem! W taki oto sposób udało mi się stylowo wykończyć partię z 6 rundy.

Rozdanie nagród w grupie B.
/źródło: http://www.poloniachess.pl/

Link do pełnych wyników: Warsaw Chess Festival 2023 – Memoriał Najdorfa – grupa B (chessarbiter.com)

Grupa C

W grupie C (zawodnicy poniżej 1600 elo) startowało aż 228 graczy. Podobnie jak w grupie B, wygrał czarny koń, rozpoczynający z 66 numerem startowym Bartosz Trzmiel. Bartosz nie potrzebował nawet punktacji dodatkowej, aby uplasować się powyżej reszty przeciwników. Bezkompromisowa gra przyniosła mu 8 zwycięstw i tylko jedną porażkę! Kolejne miejsca na podium zajęli odpowiednio Franciszek Goździkowski (7,5/9) oraz Michał Adamowicz (7,5/9).

Rozdanie nagród w grupie C. /źródło: http://www.poloniachess.pl/

Link do pełnych wyników: Warsaw Chess Festival 2023 – Memoriał Najdorfa – grupa C (chessarbiter.com)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*