So i Duda na czele! | Superbet Rapid Dzień 2

Garri Kasparow i Magnus Carlsen, fot.: Lennart Ootes

Po drugim dniu zmagań Superbet Rapid widać już zarys wyników końcowych. Polskich kibiców z pewnością cieszy obecność w fotelu lidera Jana-Krzysztofa Dudy, który dzieli go z Wesleyem So. Magnus Carlsen walczył nie tylko z przeciwnikami, ale również z… przepisami? Zapraszam na podsumowanie rund 4 – 6 Superbet Rapid!

W labiryncie zasad – Runda 4

Najciekawszą partią czwartej rundy był pojedynek byłego Mistrza Świata w blitzu z obecnym – Magnus Carlsen podejmował Maxime’a Vachier-Lagrave’a. Pierwszy ruch w tej partii wykonał prawdopodobnie najbardziej znany szachista w historii, Garri Kasparow.

Garri Kasparow wykonujący pierwsze posunięcie w partii Carlsen – MVL. fot.: Lennart Ootes

Norweg zaczął partię niepozornie, ponieważ zdecydował się na przyśpieszony system londyński. Ta decyzja mogła być podyktowana posunięciem 1…d5 – MVL znany jest z grania obrony Grunfelda, na którą Carlsen mógł liczyć grając w pierwszym ruchu pionem hetmańskim. Francuz wybrał bardzo pryncypialną odpowiedź, a grając 7…f6 pokazał, że chce walczyć w tej partii o cały punkt.

Partia przebiegała pod dyktando Maxime’a, a swoją szansę Carlsen widział w końcówce, do której usilnie dążył. W swoim najlepszym okresie to właśnie w równych końcówkach Norweg regularnie pokonywał światową czołówkę, czego najlepszym przykładem może być partia Carlsen – Karjakin z 2013 roku.

Po dojściu do końcówki Magnus umiejętnie, krok po kroku, przechylał szalę zwycięstwa na swoją stronę. 50. a5!? stworzyło słabości w obozie czarnych i pozwoliły białym na zdobycie znacznej aktywności. Dominacja białych doprowadziła do bardzo nietypowej końcówki, której ocena zależy od pozycji poszczególnych figur – dwa skoczki przeciwko pionkowi.

Linię, której czarny pionek nie może przekroczyć, żeby białe wciąż miały wygraną, wyznaczył w rosyjski szachista Aleksiej Troicki. Przebiega ona w następujący sposób: a4, b6, c5, d4, e4, f5, g6 i h4. Gdy czarny pionek znajdzie się za tą linią, pozycja białych nie będzie już wygrana. Jak więc łatwo możemy zauważyć, białe złapały czarnego pionka na samym krańcu linii Troickiego i powinny być wstanie wygrać. Niestety, linia Troickiego nie uwzględnia bardzo ważnej rzeczy – zasady 50 ruchów. Ta zasada sprawia, że jeśli w partii przez 50 ruchów nie będzie posunięcia pionkiem lub bicia, zawodnik ma prawo do reklamacji remisu.

Tak jest w przypadku gdy pionek znajdzie się na polu h4. Białe będą wstanie wygrać, lecz zajmie im to ponad 50 ruchów, dokładnie 113 do momentu wymuszenia ruchu pionkiem i kolejne 59 do dania mata. Taka sytuacja nazywana jest nieraz przeklętą wygraną. Białe będą w stanie wygrać, lecz przepisy im na to nie pozwalają. (Artykuł przybliżający historię zasady 50 ruchów i jej przyszłość w szachach jest w trakcie tworzenia!). Po kilkunastu kolejnych ruchach zawodnicy zgodzili się na remis.

Po partii obaj zwodnicy z uśmiechem podziękowali sobie za grę. fot.: Lennart Ootes

Pozostałe partie czwartej rundy również zakończyły się remisami. Warte odnotowania jest starcie Rapport – Duda, która zakończyła się trzykrotnym powtórzeniem pozycji w bardzo niecodziennych okolicznościach.

Po zakończonych pojedynkach JKD tak wypowiedział się o tej partii:

Pierwsza partia to była kompletna loteria, oboje nie znaliśmy tego wariantu, no i można
było dostać mata. Na szczęście tak się pięknie złożyło, że to się nie stało.

Wyniki czwartej rundy:

Duda górą w bratobójczym pojedynku – Runda 5

Najważniejszym pojedynkiem piątej rundy w oczach polskiego kibica z pewnością było starcia Jana-Krzysztofa Dudy z Radosławem Wojtaszkiem. Obaj panowie zdawali się być w słabszej formie niż dzień wcześniej. Partię JKD podsumował tymi słowami:

Z kolei w starciu z Radkiem, mniej więcej w połowie, zaczęło mnie odcinać. Nie wiem, być może było to spowodowane spadkiem cukru albo czymś innym. Stałem się bardzo rozkojarzony, włączyło mi się filozoficzne myślenie, że mogę zrobić to, lub tamto i w pewnym momencie oceniłem swoją pozycję jako kompletnie nie wygraną. Zbyt dużo czasu spędziłem myśląc niewiadomo nad czym i później brakowało mi czasu. Miałem szczęście, że wygrałem.

Podobne odczucia miał pogromca Magnusa Carlsena, Radosław Wojtaszek:

Na pewno dzisiaj wypadłem dużo gorzej niż wczoraj, grałem słabiej, wolniej i mniej aktywnie. To zdecydowało, że ten dzień był taki, jaki był. Mam nadzieję, że szybko wrócę do tego, co było w trakcie pierwszego dnia. Wtedy grałem do przodu, szybko i agresywnie. A dzisiaj było zbyt miękko. W szachach szybkich trzeba stwarzać problemy przeciwnikom, a ja tego nie robiłem. Nie żałuję porażki z Jankiem, to znaczy samego wyniku, mam jednak pretensję o to, że gdzieś wcześniej niepotrzebnie zużyłem zbyt wiele czasu, którego mi na koniec zabrakło.

Jan-Krzysztof Duda w obiektywie Lennarta Ootesa

W pojedynku dołu tabeli lepszy okazał się Bodan-Daniel Deac i Anish Giri po 5 rundach miał na swoim koncie zaledwie 2 remisy. Wesley So potwierdził wysoką formę i pewnie pokonał Shevchenkę w wariancie moskiewskim.

Wyniki piątej rundy:

Na skraju przepaści – Runda 6

Starcie liderów, So i Dudy, przebiegło pod znakiem niewykorzystanych szans Amerykanina. Dzięki precyzyjnej i agresywnej grze w debiucie, So szybko przejął inicjatywę w obronie rosyjskiej i Polak był w poważnych tarapatach. Zmuszony do oddania jakości Duda, swoją jedyną szansę widział w odkrytym białym królu. Gdy mając ostatnie sekundy na zegarze zagrał błędne 34…He7?, wielu spisało go już na przegraną. Jednak Wesley So, będąc o krok od zwycięstwa popełnił błąd i pozwolił na wtargnięcie hetmana czarnych do obozu białych. Dzięki temu Duda znalazł motyw wiecznego szacha, a obaj panowie wciąż dzielą fotel lidera.

Na kolejny ciekawy wybór debiutowy zdecydował się Magnus Carlsen, który rozpoczął partię z Girim ruchami 1.b3, 2.Sf3 i 3.Ga3!? Po długiej walce w niestandardowej pozycji partia zakończyła się podziałem punktów.

Wyniki szóstej rundy: 

Wyniki po 6 rundach

Codziennie zapraszamy także do obejrzenia podsumowania w formie wideo, które przygotowuje mistrz międzynarodowy Piotr Nguyen.

Kolejne rundy i imprezy towarzyszące

Rundy 7 – 9 Superbet Rapid zostaną rozegrane jutro, o godzinach 14, 15.30 i 17. Harmonogram turnieju możecie znaleźć na stronie organizatora: https://superchess.pl/harmonogram23.php

Transmisję na żywo możecie oglądać na stronie TVP Sport oraz na kanale Saint Louis Chess Club (w języku angielskim).

Równolegle z turniejem arcymistrzowskim organizowane są imprezy towarzyszące: krótkie turnieje i symultany. Wszystkie informacje o tych wydarzeniach możecie znaleźć pod linkami:

Turnieje: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/4786571688542208

Symultany: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5187891889176576

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*