Bezpieczeństwo przede wszystkim || 11 runda MŚ 2023

fot. Stev Bonhage

Nepomniachtchi miał do wyboru dwie opcje: podpalić szachownicę i zaszaleć albo bezpiecznie wymienić wszystkie figury. Ian zdecydował się na tę drugą opcję, co zwiększa jego szanse na zdobycie tytułu mistrza świata!

Ding Liren w ostatnich 3 partiach musi wygrać, by wyrównać wynik. W dwóch z nich zasiądzie do białych bierek. Czy umożliwi mu to uratowanie meczu? Niezależnie od odpowiedzi, przejdźmy do dzisiejszej, bogatej teoretycznie partii:

Ding Liren zrezygnował z zagrania obrony berlińskiej, w której przez długie godziny bronił się w 9. partii. Zamiast tego zawodnicy powtarzali partię 5. aż zrezygnował z tego Nepomniachtchi. Wtedy zagrał 8.c3, dziś zdecydował się na 8.a3. Partia zaczęła wyglądać na niezwykle interesującą po 15…c4 – Ding nie zamierzał odstawiać ręki i chciał podkręcić tempo. Jednak jak wiemy, każdy kij ma dwa końce. Zbyt duża ułańska fantazja mogła obrócić się przeciwko Chińczykowi, co zdaje się potwierdzać komputer – Ding nigdy nie miał nawet minimalnej przewagi.

fot. Stev Bonhage

Nepomniachtchi nie chciał ryzykować i szukać szczęścia w minimalnej przewadze. Zamiast ciekawego 19.He2, wybrał bezpieczne wymiany figur. Pretendenci szybko zgodzili się na remis w 39. posunięciu, po około 3 godzinach gry. Jutro dzień wolny, a po nim walka rozpocznie się na nowo!

fot. Stev Bonhage

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*