Chiński smok zionie ogniem! || 6 runda MŚ 2023

Chiński Mur okazał się dziś nie do przejścia! fot. Stev Bonhage

Ding Liren kolejny raz wygrywa na zawołanie i wyrównuje stan meczu! Mało tego, dokonuje tej sztuki w najbardziej kontrowersyjnym z głównych debiutów – w systemie londyńskim! 

System londyński jest prawdopodobnie najczęściej poruszanym w żartach debiutem szachowym. Wydawać się mogło, że wybór „Londona” będzie zwiastował nudny, spokojny, wręcz dziadkowy remis. Decyzja byłaby logiczna – Ding, który tak wiele mówi o swojej kondycji psychicznej i wpływie poprzednich porażek – mógłby chcieć dotrwać bez przygód do dnia wolnego i zresetować głowę. Zwłaszcza, że jak przyznał na konferencji, wariant wybrany przez „Nepo” go zaskoczył.

Jak głosi starożytna mądrość Owidiusza: kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem. I tak też Ding Liren podszedł do tej partii. Cierpliwie i do bólu praktycznie przegrupowywał swoje wojska, czekając na niedokładność rywala. Nepomniachtchi nie chciał czekać, tylko wziął sprawy w swoje ręce. Nie dziwota – w końcu wolny pionek „a” oraz goniec przeciwko skoczkowi zdawać się mogły być wystarczającymi argumentami do prowadzenia ataku na skrzydło królewskie Chińczyka. Nepo nie zadbał jednak przy tym o bezpieczeństwo własnego monarchy.

Zdjęcie z cyklu: na chwilę przed tragedią. Rozpoczęcie 6 rundy, zegar włącza sędzia IA Nebojsa Baralic./ fot. David Llada

Ding znalazł genialną ideę 41.d5!, która prowadziła do świetnego finiszu, w którym mógł poświęcić hetmana, co założyłoby siatkę matową. Nepomniachtchi nie pozwolił jednak wlepić sobie mata i poddał się tuż przed zmiatającym z planszy 45.Hxg8+!

Zdjęcie pochodzi z debiutu partii, ale z podobną miną Nepo siedział przez większość dzisiejszej batalii./ fot. David Llada

Po partii swego niezadowolenia nie krył Ian, którego zdaniem to była jego najgorsza partia od dawna. Tym samym po 6 rundach mieliśmy po 2 zwycięstwa dla każdego z pretendentów i 2 remisy. Czy Nepo zdoła po raz kolejny wysforować się na prowadzenie? Czy może chiński smok podąży za ciosem i dorzuci kolejny punkt? Dowiemy się tego już we wtorek 18.04, gdy o 11:00 zawodnicy zasiądą do szachownicy.


Relacja z poprzedniej rundy dostępna tutaj:

Nepomniachtchi kontratakuje! || 5 runda MŚ 2023

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*