Duda, Carlsen i Ding zagrają w Wijk aan Zee!

Już 85 raz do holenderskiego Wijk aan Zee ściągną gwiazdy światowego formatu. Od 13 do 29 stycznia będziemy oglądać starcia wybuchowej mieszanki: arcyciekawych zawodników ze światowej czołówki doprawionych młodymi wilkami, którzy przebojem wdzierają się na szachowe salony!

Aktualizacja 05.01: W miejsce Jana-Krzysztofa Dudy wystąpi Parham Maghsoodloo.
Aktualizacja 12.01: W miejsce Salema Saleha wystąpi Velimir Ivić. Więcej informacji w artykule.

Po latach przerwy związanych z pandemią, powrócą zmagania amatorów w turniejach towarzyszących turniejom Masters i Challengers. Czy ktoś z naszych czytelników się wybiera do Holandii? Dajcie znać! Zaś tych, którzy o Wijk słyszą pierwszy raz, odsyłam do naszego artykułu o historii tego turnieju:

Wijk aan Zee – historia „szachowego Wimbledonu”

Turniej Masters

Tradycyjnie już w artykułach zapowiadających turniej Tata Steel Masters zaczniemy podążanie listą startową od najniżej notowanego zawodnika. Zanim przedstawię pierwszego i piekielnie zdolnego gościa, podam, że ranking średni turnieju to 2742 Elo – będzie to więc turniej XX kategorii (więcej o kategoriach i klasach turniejów).

Rameshbabu Praggnanandhaa

Praggnanandhaa /fot. Lennart Ootes

„Pragg” jest jednym z najgorętszych nazwisk 2022 roku: trzykrotnie pokonał Magnusa Carlsena w trakcie FTX Crypto Cup. Dzięki temu jest najmłodszym zawodnikiem w historii, który tego dokonał (ale tylko na kilka miesięcy). Rameshbabu już rok temu zagrał w Wijk aan Zee w turnieju Masters, zajął wtedy przedostatnie miejsce, mimo że wygrał w bezpośrednich partiach przeciwko Esipenko, Viditowi czy Grandeliusowi. Czy w tym roku poprawi swój rezultat?

Jorden Van Foreest

Jorden Van Foreest /fot. Lennart Ootes

Sensacyjny zwycięzca Tata Steel w 2021 ma chrapkę na powtórzenie swojego wyniku. W zeszłym roku zajął solidne 6 miejsce, wygrywając do zera (!) z najniżej notowanymi, jednak oddał nadmiarowe punkty wyżej notowanym. Jednak z ubiegłorocznych pogromców Jordena, w tym roku obecny będzie jedynie Richard Rapport, więc może młody Holender nie potraci tylu punktów i ponownie zatriumfuje na szachowym Wimbledonie?

Vincent Keymer

Vincent Keymer /fot. Lennart Ootes

Będzie to pierwszy występ genialnego nastolatka na turnieju Masters, jednak nie będą to jego pierwsze partie w Wijk. W 2020 roku zagrał w Challengerach, gdzie zajął 6 miejsce. Keymer jest sensacyjnym wicemistrzem świata w szachach szybkich, zaś w partiach klasycznych okazał się być najlepszy m.in. w Grenke. Czy to wystarczy, by postraszyć pozostałych?

Nodirbek Abdusattorov

Nodirbek Abdusattorov /fot. Lennart Ootes

Twarz złotego pokolenia uzbeckich szachów, lider swojej reprezentacji i jedno z szeroko znanych nazwisk. Abdusattorov poprowadził swój kraj do historycznego złotego medalu olimpiady, grając przebojowe szachy. Czy do olimpijskiego złota doda jeszcze puchar z Wijk?

Arjun Erigaisi

Arjun Erigaisi /fot. Anna Shtourman

Każdy zwycięzca turnieju Challengers ma prawo do gry w turnieju Masters. Taki awans zaliczył Arjun Erigaisi, który wygrał Challengers ze świetnym wynikiem 10,5/13 (kolejni na liście Nguyen i Bjerre mieli po 8,5). Aktualnie Erigaisi jest 26. najlepszym zawodnikiem świata, lecz taka impreza jak Tata Steel może go wybić jedynie w górę.

Dommaraju Gukesh

Gukesh D /fot. Lennart Ootes

Drugi z pokolenia genialnych Indusów, jednak jest jeszcze młodszy od Arjuna! Gukesh przeżył jedynie 17 wiosen, a mimo to zdążył ograć Magnusa Carlsena (bijąc tym samym rekord Praggnanandhy) czy zdobyć złoty medal olimpijski za najlepszy występ na pierwszej szachownicy. Z wynikiem 9/11 osiągnął performance równy 2867 Elo(!), a to wynik wyższy niż aktualny ranking Carlsena…

Jan-Krzysztof Duda*

Jan-Krzysztof Duda /fot. Lennart Ootes

Tego Pana przedstawiać nie trzeba. Najlepszy polski szachista w minionym roku Tata Steel zakończył bez jednej „połówki” (tzn, +1 -2 =10). Jedyne zwycięstwo odniósł wtedy nad Rapportem, lecz kilka miesięcy później na Turnieju Kandydatów Richard odgryzł mu się zwycięstwem (choć w partii, którą zremisowali, JKD stał zdecydowanie lepiej. Więcej o tym tutaj). Trzymamy kciuki za Janka, mamy nadzieję na jak najlepszy wynik.

Aktualizacja 05.01.2023: Parham Maghsoodloo zastąpi JKD!

Jak podali organizatorzy, JKD wycofał się z rywalizacji z powodów prywatnych. Życzymy wszystkiego dobrego Jankowi i mamy nadzieję, że szybko uda mu się poradzić z sytuacją.

Parham Maghsoodloo /fot. David Llada

Dwudziestodwuletni Irańczyk Maghsoodloo zadebiutuje w turnieju Masters, choć wcześniej już był w Wijk – w 2019 roku zagrał w turnieju Challengers. Parham jest najlepszym reprezentantem swego kraju, co pokazał na Olimpiadzie w Chennai. Zdobył wtedy 8/11, przegrywając tylko jedną partię – z Fabiano Caruaną. Czy wyciągnął wnioski z lekcji i zrewanżuje się Amerykaninowi w Holandii?

Levon Aronian

Levon Aronian /fot. Niki Riga

Wielki powrót do Holandii! Po pięciu latach przerwy Levon kolejny raz zagra w holenderskim miasteczku. Przed erą Magnusa, a po erze Ananda, to właśnie Aronian dzielił i rządził w Wijk, wygrywając czterokrotnie te prestiżowe zawody. Ostatnie zwycięstwo odniósł w 2014 roku, więc czy będzie w stanie znów zasmakować triumfu?

Richard Rapport

Richard Rapport /fot. Lennart Ootes

2022 rok był pod znakiem zmiany federacji przez Richarda – z Węgier na Rumunię. Mogło to przysłonić trochę naszą pamięć o jego dokonaniach. W poprzedniej edycji zajął 3 miejsce w Wijk, do tego wygrał FIDE Grand Prix w Belgradzie i zagrał w Turnieju Kandydatów. Od czterech lat jest w top20 świata, przez moment nawet goszcząc na 5. lokacie. Czy nawiąże do tamtych wyników i zaskoczy sceptyków?

Wesley So

Wesley So /fot. FIDE

W latach 2015-2019 czterokrotnie triumfował Magnus Carlsen. Tylko raz, jak róża między cierniami, w 2017 wiktorię odniósł kto inny. Mowa tu o genialnym Wesleyu So. Pochodzący z Filipin Wesley jest aktualnym mistrzem świata w szachach Fischera. W finałowym turnieju okazał się być lepszy od Carslena czy Abdusattorova, więc powinno to dać dość jasny sygnał, kto tu jest w formie.

Anish Giri

Anish Giri /fot. Lennart Ootes

A oto i gospodarz Wijk. Anish, jako holenderskie numero uno, pełni rolę ambasadora i gościa honorowego w Wijk aan Zee. Mówi się, że ściany pomagają swoim, lecz jak dotąd nie sprawdzało się to w sytuacji Giriego. Czy 2023 będzie dla niego przełomowy i odniesie swój pierwszy sukces na rodzimej ziemi?

Fabiano Caruana

Fabiano Caruana /fot. Lennart Ootes

Fabiano najlepiej wspomina swój występ z 2020 roku, gdy z 2 punktami przewagi zatriumfował nad Carlsenem, So czy Girim. Od tamtego czasu wiele wody w Wiśle upłynęło – zmieniło się między innymi to, że nie mówimy już o Caruanie jako o zawodniku 2800+. Nie zmieniło się jednak legendarne przygotowanie Amerykanina i jego encyklopedyczna wiedza debiutowa. Czy to wystarczy na młodych gniewnych i starych wyjadaczy?

Ding Liren

Ding Liren /fot. Stev Bonhage

Będzie to pierwszy międzynarodowy występ Dinga od czasu Turnieju Kandydatów. Wszyscy zastanawiamy się w jakiej dyspozycji i z jakim repertuarem debiutowym zaprezentuje się Chińczyk przed meczem o mistrzostwo świata. Jak sądzicie, będzie chciał powalczyć i nastraszyć Nepomniachtchiego, czy czeka nas seria 13 remisów „Żelaznego Dinga”?

Magnus Carlsen

Magnus Carlsen, mag /fot. Lennart Ootes

W zeszłym roku Magnus wygrał z półtora punktu przewagi nad resztą stawki. Norweg na pewno ma nadzieję na równie dobry występ i powolne zbliżanie się do wymarzonego 2900 Elo. Z drugiej strony, każdy inny wynik niż zwycięstwo w turnieju, będzie porażką Magnusa, która podważy jego pozycję jako najlepszego szachisty planety.

Turniej Challengers

Poza główną imprezą, na tej samej sali zmierzą się trochę niżej notowani arcymistrzowie, którzy znani są z fantazyjnych partii. Będą to:

Velimir Ivić (za Saleha Salema) Serbia 2585
M. Amin Tabatabaei Iran 2660
Javokhir Sindarov Uzbekistan 2654
Alexander Donchenko Niemcy 2636
Jergus Pechac Słowacja 2628
Erwin L’Ami Holandia 2627
Max Warmerdam Holandia 2619
Mustafa Yilmaz Turcja 2617
Luis Paulo Supi Brazylia 2612
Adhiban Baskaran Indie 2611
Abhimanyu Mishra USA 2549
Thomas Beerdsen Holandia 2521
Rameshbabu Vaishali Indie 2425
Eline Roebers Holandia 2343

Wśród zaproszonych gości mamy najmłodszego arcymistrza w historii Abhimanyu Mishrę (więcej o nim tutaj), siostrę genialnego „Pragga” Vaishali, kolejnego reprezentanta złotego pokolenia Uzbekistani Sindarova czy popularnego Baskarana.

Baskaran Adhiban /fot. Anna Shtourman

Rankingowymi faworytami są Javokhir Sindarov czy Amin Tabatabaei, który dał się poznać szerokiemu gronu odbiorców genialnym startem w Pucharze Świata 2021, dzięki czemu zakwalifikował się do FIDE Grand Prix 2022. Pamiętajmy jednak dwie rzeczy: rankingi nie grają oraz turniej rozpocznie się 14 stycznia.

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*